banner6

Adana’ya hizmette öncüyüz

Başbakan Ahmet Davutoğlu Adana Mitingi’nde yaptığı konuşmada, kente yaptığı yatırımları anlattı.

Adana’ya hizmette öncüyüz

 

Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanlığı tarafından düzenlenen miting Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla gerçekleşti. Davutoğlu, Adanalılara ve gençlere birçok konuda müjdeler verdi.

 

Yaklaşık 2 saat gecikmeli başlayan Uğur Mumcu Meydanı’nda ki miting öncesi alana gelen partililere Türk bayrakları ve Ak Parti bayrakları dağıtıldı. Yoğun güvenlik öneminin alındığı alanda alana giren köyün kişiler tek tek arandı. Olası bir provakasyona karşı kalabalık kitlenin içinde polis memurları da görevli olarak bulundu. Miting alanının bulunduğu alanın yakınındaki sokakların bir bölümü polis barikatları ile çevrildi. Ara sokaklara yerleştirilen sivil polisler şüpheli gördükleri kişilerin üzerinde arama ve kimlik kontrolü yaptı.

 

ADANA’YA 19.4 MİLYAR TL YATIRIM

Başbakan Ahmet Davutoğlu, daha sonra platformdan Adanalılara seslendi. Adana’ya hizmette her zaman öncü olduklarını savunan Başbakan Davutoğlu, kente 13 yıl içerisinde 19.4 milyar TL yatırım yaptıklarını dile getirdi. Adana’da yaptıkları yatırımları tek tek anlatan Davutoğlu, “7 bin 140 derslik, 39 sağlık tesisi, 34 spor tesisi, 13 bin 142 konut yaptık. Yüksek öğrenim yurtlarında 2 bin 500 kişilik kapasite artışı sağladı. Adana’da teknoloji geliştirme bölgesi kurduk. 2 organize sanayi bölgemizdeki istihdam sayısını 35 bine çıkardık.” dedi.

 

VAATLERİ YÜKSEK

Davutoğlu, bugün gerçekleştirilecek Adana Demirspor - Adanaspor derbisinin kardeşçe, centilmence geçmesini diledi. Türkiye’deki her bir gencin ağabeyi, babası, amcası, dayısı olduğunu vurgulayıp, onları hem konut anlamında hem de izdivaç anlamında evlendireceğini belirten Davutoğlu, çeyiz hesaplarına yüzde 20, konut kredisi hesaplarına da yüzde 25’lik peşinatın yüzde 15’ine kadar destek vereceklerini açıkladı. Başbakan Davutoğlu, öğrencilere ücretsiz internet, harç ücretsiz pasaport ve indirimli uçak bileti vaat etti. 

 

 

 

 

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanlığı tarafından düzenlenen miting Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla gerçekleşti. Davutoğlu, Adanalılara ve gençlere birçok konuda müjdeler verdi.

 

Yaklaşık 2 saat gecikmeli başlayan Uğur Mumcu Meydanı’nda ki miting öncesi alana gelen partililere Türk bayrakları ve Ak Parti bayrakları dağıtıldı.Yoğun güvenlik öneminin alındığı alanda alana giren köyün kişiler tek tek arandı. Olası bir provakasyona karşı kalabalık kitlenin içinde polis memurları da görevli olarak bulundu. Miting alanının bulunduğu alanın yakınındaki sokakların bir bölümü polis barikatları ile çevrildi. Ara sokaklara yerleştirilen sivil polisler şüpheli gördükleri kişilerin üzerinde arama ve kimlik kontrolü yaptı.

 

ÖZEL UÇAKLA ADANA’YA GELDİ

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, İzmir mitinginin ardından havayolu ile Adana’ya geldi. Özel uçakla saat 15.30’da Adana Havalimanı’na gelen Başbakan Davutoğlu, buradan eşi Sare Davutoğlu ile seçim otobüsüne binerek miting alanına hareket etti. Başbakan ve eşine vatandaşlar ve partililer havaalanında ve yol boyunca sevgi gösterisinde bulundu. Havalimanında ve Başbakan'ın geçiş güzergahında alınan geniş güvenlik önlemleri dikkat çekti. Başbakan'ın gelişi ile birlikte bir polis helikopteri de havada güvenlik desteği sağladı.

MİTİNG ÖNCESİ BOMBACI ANONSU

Adana'da Başbakan Ahmet Davutoğlu 'nun mitingi öncesi polis, telsizden terör örgütü IŞİD üyesi oldukları ve sansasyonel bir eylem için Suriye'den giriş yaptıkları belirlenen biri yabancı 4 şüpheliden biri olarak gösterilen Hamza Tombak'ın Küçükdikili yakınlarında bir otomobil içinde görüldüğüne yönelik bir çağrı yaptı. Polis, Haber Merkezi'nden yapılan telsiz konuşmalarında, ihbara yönelik şahsın 1,65 boyunda olduğu, kot pantolon ve kırmızı tişört giydiği belirtildi. Aracın marka ve modelinin de verilerek yapılan çağrıda şahısla ilgili dikkatli olunması ve mitingin yapılacağı yerlerle ilgili sıkı güvenlik tedbirleri uygulanması istendi.

ADANALILARDAN DESTEK İSTEDİLER

Mitingin açılış konuşmasını yapan Ak Parti İl Başkanı Fikret Yeni," Türkiye sahipsiz değildir. Bir Kasım akşamı bunu herkes Adana'dan Türkiye'den görecek. 1 Kasım bu milletin bayramı olacaktır" dedi. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, ise yaptığı konuşmada, 1 Kasım seçimlerinde Adanalıların desteğini istedi. Çelik, “Türkiye’yi daha da büyütmek için Ak Parti’nin kıymeti 7 Haziran’dan sonra anlaşıldı. Başbakanımız el uzattı eli havada kaldı. Sorumluluktan diğer partiler kaçarken Ak Parti taşın altına elini kattı” diye konuştu.

 

ADANA’YA HİZMETTE ÖNCÜYÜZ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, daha sonra platformdan Adanalılara seslendi. Adana’ya hizmette her zaman öncü olduklarını savunan Başbakan Davutoğlu, kente 13 yıl içerisinde 19.4 milyar TL yatırım yaptıklarını dile getirdi. Adana’da yaptıkları yatırımları tek tek anlatan Davutoğlu, “7 bin 140 derslik, 39 sağlık tesisi, 34 spor tesisi, 13 bin 142 konut yaptık. Yüksek öğrenim yurtlarında 2 bin 500 kişilik kapasite artışı sağladı. Adana’da teknoloji geliştirme bölgesi kurduk. 2 organize sanayi bölgemizdeki istihdam sayısını 35 bine çıkardık. 13 yılda 516 dönüm araziyi sulamaya açtık. 26 dere ıslah çalışması yaptık. 169 milyon fidan diktik. 168 kilometre bölünmüş yol yaptık. Adana’yı Mersin’e, Osmaniye’ye bölünmüş yollarla bağladık. Adanalı çiftçi kardeşlerimize 2.5 milyar lira nakit destek verdik. Bu yıl pamuğa verilen prim desteğini yüzde 18 artırdık. Kilogram başına desteği 65 kuruşa çıkardık. Çiftçilerimizi destekledik. Balıkçı kardeşlerimizin istifade etmesi için Karataş Balıkçı Barınağı’nı hizmete açtık.” şeklinde konuştu.


ADANA’YA YAPILACAK YATIRIMLAR
Adana’ya yapacakları yatırımları da anlatan Davutoğlu, “Hükümet olarak Adana için önümüzdeki 4 yılı modern sulamada hamle yılı ilan ettik. Bu hamlelere birlikte sulanmış alanları 2 milyon dekara yükselteceğiz. Böylece çiftimizin cebine yılda 1 milyar 600 milyon lira ilave kazanç gelecek. Sulanmadık toprak bırakmayacağız. Siz de doldurmadık sandık bırakmayacaksınız değil mi? 750 bin dönüm araziyi sulayacak İmamoğlu sulamasının yapımına hızla devam ediyoruz. Bin 550 yataklı Adana Şehir Hastaneleri’nin de aralarında olduğu 8 sağlık tesisi yapımına başladık, 6 tane daha yapacağız. Adanasporla ve Adana Demirspor birlikte, onlara da bir armağanımız var. 33 bin kişi kapasiteli Sarıçam Stadı’nı da yapıyoruz. Hayırlı, mübarek olsun. Çukurova’da diğer illere örnek olacak havalimanı inşa edeceğiz. Adana, demiryolunda da ön sıralara gelecek. Konya, Karaman, Mersin, Gaziantep üzerinde Hızlı Tren Adana’ya uğrayacak. AK Parti ülkenin 4 bir yanına hızlı tren yaptı. Adana Mersin hızlı tren çalışması yapıldı. Vakti zamanında, ‘Türkiye’de hızlı treni biz göremeyiz, belki torunlarımız görür’ demişti, şimdinin MHP Grup Başkan Vekili. Bu MHP’liye soruyorum. Gel gör. Torununu da al gör ki o torunlar bu ülkenin geleceğinin AK Parti’de olduğunu görsünler. Her tren, her uçak, karayolundaki her araç Çukurova üzerinden giderken Adana’ya selam duracak.” ifadelerini kullandı.

ADANA DERBİSİNİN KARDEŞÇE, CENTİLMENCE GEÇMESİNİ DİLEDİ

Davutoğlu, bugün gerçekleştirilecek Adana Demirspor - Adanaspor derbisinin kardeşçe, centilmence geçmesini diledi. Türkiye’deki her bir gencin ağabeyi, babası, amcası, dayısı olduğunu vurgulayıp, onları hem konut anlamında hem de izdivaç anlamında evlendireceğini belirten Davutoğlu, çeyiz hesaplarına yüzde 20, konut kredisi hesaplarına da yüzde 25’lik peşinatın yüzde 15’ine kadar destek vereceklerini açıkladı. Başbakan Davutoğlu, öğrencilere ücretsiz internet, harç ücretsiz pasaport ve indirimli uçak bileti vaat etti.  Türkiye’de yönetimi devraldıkları günden bu yana büyük hizmetler yaptıklarını vurgulayan Davutoğlu, geçmişteki yönetimlerin sadece koltuklarını düşündüğünü söyledi. Eski Türkiye’yi geri getirmek isteyenlerin muradına eremeyeceklerini belirten Davutoğlu, bir yandan terörle mücadele ederken diğer yandan ülkeye dev eserler kazandırmaya devam ettiklerini vurguladı ve KKTC’ye aktarılan su projesinden bahsetti. Geçtiğimiz günlerde uzaya Türksat 4B uydusunun fırlatıldığını anımsatan Davutoğlu, böylece internetin daha ucuzlayacağına işaret etti. Davutoğlu, Dünya’nın en büyük havalimanı olacak İstanbul 3. Havalimanı’nı da anlatarak, “Her şeyin birincisi, en iyisi bize yakışır” diye konuştu.

 

MİLLİ SAVAŞ HELİKOPTERİ GELİYOR

Türkiye’nin dev atılımlarını sıralayan Davutoğlu, milli savaş helikopteri, uzun menzilli roket hamleleri, uzay çalışmalarını değerlendirerek 1 Kasım’dan sonra milli gemi, denizaltı, tank, otomobil çalışmalarının hızlanacağını kaydetti. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kudretini herkesin doğumdan, emekliliğe kadar hissedeceğini anlatan Davutoğlu, tüm belediyelere kreş açma zorunluluğu getireceklerini ve böylece çalışan annelerin rahatlayacağını dile getirdi. Öğrencilere vaatlerini anlatan Başbakan Davutoğlu, ücretsiz kütüphane ve müze kartları verileceğini, YÖK’e geçiş sınavlarının sayılarının artırılacağını ve liseden mezun olan her öğrencinin bir spor alanında lisans alacak kadar veya bir enstrüman kullanabilecek kadar uzmanlaşabileceği eğitimler vereceklerini söyledi. Üniversitedeki gençlere yurt imkanı da sağlayacaklarını anlatan Davutoğlu, öğrencilere dünyada ilk defa ücretsiz internet hizmeti vereceklerini müjdeledi. Öğrencilere müjdelerini anlatmaya devam eden Davutoğlu, yarı zamanlı çalışmak isteyen öğrencilerin burslarının kesilmeyeceğini, yurt dışına çıkmak isteyenlerden harç parası alınmayacağını ve Türk Hava Yolları (THY) uçuşlarında yurt dışına yüzde 25, yurt içine ise yüzde 20 indirim sağlayacaklarını ifade etti.

 

KUDRETLİ YUMRUĞUMUZLA ONLARA HADLERİNİ BİLDİRECEĞİZ

 

Davutoğlu, “İster DAEŞ, ister PKK, ister DHKP-C, aziz ülkemin güzel insanlarına saldıran kim olursa en kudretli yumruğumuzla onlara hadlerini bildireceğiz. Ankara saldırısında o hainler saldırdı ya, ondan sonra ülkeye karamsarlık hakim olsun diye karanlık odaklar felaket tellaklığı yaptı. Biz meydanlara mertçe çıktık diğerleri çekildi. Bu paralel çeteyle irtibatlı bir Twitter hesabı, ‘Meydanlarda bombalar patlayacak’ diye sizleri, bizleri korkutmaya çalıştı. Biz onlardan korkar mıyız? Meydanları bırakır mıyız? 7 Haziran’dan sonra gelin hükümet kuralım, destek verelim dedik, hayır dediler. Hayırsız Bahçeli diyor gençler, haklısınız. Önceliğimiz hiçbir zaman partimizin menfaatleri olmadı. ‘Milletimizin verdiği ödevi yapmamak olmaz’ dedik, tüm partilerin kapısını tek tek çaldık” ifadelerini kullandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Hem Başbakan, hem baba, hem amca, hem bir ağabey, bir dayı olarak” dedi.

 

EVLENECEKLERE MÜJDE

Gençlere müjdeler veren Davutoğlu, “Okulu bitirip çalışma hayatına başlayan her gencimiz, yanında annesi ve babası kadar bizi görecek. İş arayan kardeşim eğer bir işbaşı eğitim programına katılırsa, bir yerde iş bulursa 1 yıllık maaşını devlet olarak biz ödeyeceğiz. Projesi olan gençlerimiz ‘Ahmet Amca’nın, Başbakan’ın sözüyle bu projeyi sunuyorum’ derseniz devletin helal kaynaklarından 50 bin TL’lik sermayeyi biz veriyoruz. Geri ödeme yok. 50 bin TL yetmiyorsa üzerine 100 bin lira faizsiz kredi veriyoruz. Sırada evlilik var. ‘Eğer anne babanız aracılık edemezse bana başvurun’ dedim diye hemen üstlerine alınmışlar. Yahu biz her gencimizi kendi kızımız, oğlumuz gibi görürüz. Evlenmek güzel bir şey olunca biz aracılık edince niye rahatsız oluyorlar? Onlar gençleri anlamazlar, yürekleriyle bakmazlar, onlar gençleri dağa ölüme gönderirler. Biz ise gençlere gelecek veririz. Anne babanız sizin için bir çeyiz hesabı açtırmışsa, o hesapta biriken miktardan yüzde 20 de biz veriyoruz. Yani anne babanız bir hesaba 100 bin lira evlilik için biriktirdiyse 20 bin de biz veriyoruz. Her evde bu devletin verdiği ya bir buzdolabı, çamaşır makinası ya da başka bir şey olacak. Evlendikten sonra ev almak gerekiyor bir de değil mi. Dünyada mekan, ahirette iman. O zaman da ilk kez ev almak için biriktirilen her hesaptan yüzde 25 peşinatının 15’ini devlet olarak biz vereceğiz. Sizi kendi ananız babanız gibi düşünen Başbakanınız’a.”

 

KADINA ŞİDDETE VURGU YAPTI

Kadına şiddet konusuna da dikkat çeken Davutoğlu, Bkadınlara bir fiske vuranın dahi karşısında olacaklarını belirtti. Adanalıları da kadına karşı yapılan şiddetin önünde durmalı yönünde telkinde bulunan Davutoğlu, kadınlara bir fiske vuranın Adanalılar olarak karşısında durulması gerektiğini aktardı.Adanalılara, Karacaoğlan’ın çocukları diye hitap eden Davutoğlu’nun posterleri ve Türk bayrakları binalara asıldı.  Çevre binaların tepelerinde ise keskin nişancılar emniyet alırken, miting boyunca polis helikopteri alanın üzerinden görüntü aldı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2015, 16:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER