Akif Kemal Akay, Seyhan için projelerini açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seyhan Belediye Başkan Adayı Akif Kemal Akay, Seyhan’ın Adana’nın kalbi olduğunu ve Seyhansız bir Adana’nın düşünülemeyeceğini vurguladı.

Akif Kemal Akay, Seyhan için projelerini açıkladı

ADANA (İLKHABER)- CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Akif Kemal Akay, yaklaşan yerel seçimler öncesi Seyhan’ın için hazırladığı projeleri kamuoyuyla paylaştı. Adana Divan Otel’de basın toplantısı düzenleyen Akif Kemal Akay, Seyhan’ı Seyhanlılarla birlikte yöneteceklerini söyledi. Mahalle mahalle, sokak sokak, ev ev gezerek halkın nabzını tutmaya çalıştıklarını belirten Akay, gittiği her yerde halkın teveccühü ile karşılaştığına dikkat çekti.

 

Hedefe oldukça yaklaşmış olmanın sevincini ve en yakın rakibiyle olan farkın günden güne arttığını savunan Akay,  1 Nisan’dan itibaren Seyhan Belediye Başkanı olarak, Türkiye’nin göz bebeği olan Seyhan’ı eski parlak günlerine yeniden kavuşturabilmenin gayretinde olacağını söyledi.   Kendisinin 500 yıldan uzun bir süredir Adana’da yaşayan bir ailenin ferdi olarak Seyhan’ın sorunlarını çok iyi bildiğini vurgulayan Akay, Seyhan’ın Adana’nın kalbi olduğunu ve Seyhansız bir Adana’nın düşünülemeyeceğini vurguladı.

 

 Seyhan’ı her alanda üreten bir ilçe haline getirmek istediğini işaret eden Akay, “800 bini aşkın nüfusuyla Türkiye’nin 56 ilinden büyük olan Seyhan’ın en önemli sorunu işsizlik ve yoksulluktur.  Bu doğrultuda en büyük hedefimiz, Seyhan’ı her alanda üreten bir ilçe haline getirerek bu probleme çözüm bulmaktır. Üretimi ve dolayısıyla istihdamı teşvik eden bir yönetim anlayışıyla çalışacağız. Belediye Başkanlığım döneminde üreten, istihdam sağlayan herkes başımızın tacı olacaktır” dedi.

  Seyhan’daki yüzde 21,84 oranındaki işsizlik oranına dikkati çeken Akay, istihdama katkı için tarımsal altyapıyı ve kooperatifçiliği teşvik edeceklerini söyledi. Akay, “Biz üretimi artırarak, istihdamı da artırabilmenin gayretinde olacağız. Bunun için de ayakkabı, mobilya, tekstil ve konfeksiyon sektörlerindeki küçük ve orta ölçekli işletmeleri teşvik ederek ve altyapılarını sağlayarak hem istihdam kapasitelerini artıracağız, hem de sektörel sitelerin önünü açacağız. Yurtiçinden ve yurtdışından yatırımları özendirerek Seyhan’ı yeni yatırımlarla buluşturacağız” ifadelerini kullandı.

 Açıklığı, şeffaflığı çoğulcu ve katılımcı demokrasi ilkelerini esas alan bir yönetim anlayışı izleyeceklerini aktaran Akay, “Farklı etnik, kültürel, dini, ekonomik, cinsiyet kökenli insanların bir arada mutlu ve onurlu bir şekilde yaşamasını sağlayabilmek önceliğimiz olacak. Bunun için laiklik, demokrasi, insan hakları, özgürlük, eşitlik gibi kavramlar temelinde birlikte yaşamayı hedeflemek belediyecilik anlayışımızın ana noktasıdır.  Sivil toplum örgütleri, akademik çevreler, sendikalar, iş çevreleri, mahalle temsilcileri, kadınlar, gençler, çocuklar, yaşlılar, emekliler, engellilerin de temsil edildiği demokratik bir yapılanmayı Seyhan Belediyemize uygulamanın kesin kararlılığındayız” diye konuştu.

 

 Bir tarım kenti olan Adana’da kırsal kesimde küçük çiftçinin üretimini destekleyeceklerini dile getiren Akay, “Ürünlerin işlenmesi, konserve, reçel, kuru sebze ve meyveler haline getirilerek satışa hazırlanabilmesi için gerekli olan altyapı, soğuk hava depoları, paketleme tesislerinin oluşumunu sağlayacağız. Ürünlerin, üreticiden tüketiciye aracısız, hızlı ve ekonomik fiyatlarla ulaşmasını sağlayacak kooperatifçilik faaliyetlerinin altyapısı belediye tarafından oluşturulacaktır.  Bu ürünleri yetiştirmek isteyen çiftçilerimizi katma değeri yüksek ürünlerle tanıştırıp gelir düzeylerinin artmasını sağlayacağız. Yetiştirdikleri ürünlerin kapalı semt pazarlarında ve yerel marketlerde doğrudan tüketici ile buluşmasına imkan tanıyacağız.”şeklinde konuştu.

 Akay, çok sayıda projesini basın mensuplarına açıkladı. Seyhan’da kreş yetersizliğinden dolayı, kadınların  iş gücüne katılım oranının oldukça düşük olduğunu belirten Akay, her mahalleye en az bir kreş açacaklarını bildirdi. Plastikten kâğıta, atık yağdan cama tüm atıkların ayrıştırılıp çevreye zarar vermeden ekonomiye kazandırılacağını ifade eden CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Akif Kemal Akay, özel olarak geliştirilecek dönüşüm sistemleri ile çöplerin Seyhanlılara kazanç sağlayacağını işaret etti. Seyhan Belediyesi tarafından bugüne kadar 2.500 Halk Kart verildiğini ve 20 bin kişinin de sırada olduğunu dile getiren Akay, “Halk Kart” uygulaması yaygınlaştırılacağını söyledi. Akay, “Dar gelirli vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için aylık gelirlerini en az 700 TL’ye tamamlayacağız. Bu ücret günün şartlarına göre güncellenecektir.  Halk Kart önceden olduğu gibi yine kadınlarımıza emanet edilecektir” ifadelerini kullandı.

 

Seyhan’da yemek, el sanatları, cam, seramik, resim, fotoğraf gibi farklı dallarda küçük müzelerin kurulması için kişileri ve kurumlare teşvik edeceklerini aktaran Akay, SEYMER’ler ve kooperatiflerde üretilen turistik ürünlerin butik müzelerde satışa sunulmasını sağlayarak, üreticilere gelir kapısı açacaklarını kaydetti. Adana’da uyuşturucu kullanım yaşının 15’e kadar düştüğüne dikkati çeken CHP’li Akay, uyuşturucu madde kullanımıyla mücadeye önem vereceklerini bildirdi. Bunun için Emniyet Müdürlüğü, ilgili kurumlar ve STK’larla iş birliği yapacaklarını belirten Akay, Seyhan’da Türkiye’ye örnek olacak bir Uyuşturucu İle Mücadele ve Rehabilitasyon Merkezi’ni kuracaklarını söyledi. Seyhan’ı engelsiz bir kent haline dönüştürecek tüm adımları atacaklarını belirten CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Akif Kemal Akay, hasta ve bakıma muhtaç vatandaşlara evde bakım hizmetinin yaygınlaştırılarak sürdürüleceğini vurguladı.

 

 

Seyhan’ı, Türkiye’nin yeni sanayisi haline gelen sinema ve dizi sektöründe önemli bir merkez konumuna getirmeyi hedeflerini belirten Akay, Seyhan Platova Projesi adı altında kurulacak Hollywood benzeri film platolarıyla Seyhan’ı dizi ve sektörünün üretim merkezi haline getireceklerini söyledi. Akay, Seyhan Platova’da çekilecek film ve dizilerin inşaat, mobilya, tekstil, elektrik gibi ihtiyaçlarının karşılanması için kentteki sektör temsilcileriyle işbirliği yapılacağını ifade etti. Akay, diğer illerden yükseköğrenim için Adana’ya gelen ancak yurtta barınamayan gençlerin giyecek, kitap, ders notu, ders araç ve gereçleri, mobilya, televizyon, bilgisayar, beyaz eşya, halı, kilim gibi tüm ev ve okul ihtiyaçlarının, Seyhan Belediyesi tarafından sosyal dayanışma amacıyla oluşturulacak bir merkezden karşılanmasını sağlayacaklarını vurguladı.

 

Yeni yapılacak ticari ve konut projelerinde enerji tasarrufu ve çevreci malzeme kullanımının özendirileceğini belirten Akay, her Seyhanlının kendi mahallesinde spor yapabilmesi için gerekli olanakların sağlanacağını söyledi. Seyhan’da yaşlılar için kentin karmaşasından uzakta, sakin, doğa ile iç içe, havası temiz bir yerde “Üçüncü Bahar Köyü” kuracaklarını dile getiren CHP’li Akay,  Emekli Dinlenme Evleri’yle emekli ve yaşlılarımızın yaşam kalitesi yükseltilecek, hayata bağlanmaları, sosyalleşmeleri, günlerini huzurlu ve mutlu geçirmeleri için önemli adımlar atılacağını ifade etti. Seyhan’da faaliyet gösteren amatör spor kulüplerini desteklemeye devam edeceklerini ifade eden Akay, gençlerin sadece futbol değil, tüm dallarda spor yapabilmeleri için kulüpleri teşvik ederek, Seyhan’ın bir sporcu üretim tesisine dönüşmesini hedeflediklerini kaydetti.

 

Akay, “1 Nisan’da çocuklarımız, torunlarımız için daha yaşanabilir, yeşil alanları çok, doğaya saygılı, nefes alınabilir bir Seyhan’ı; hesap veren, katılımcı ve şeffaf yönetilen bir belediye anlayışıyla buluşturmak en büyük hedefimiz ve amacımızdır” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 13:25

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2