banner6

Ay: Türkiye birçok kez darbelere maruz kaldı

AK Parti Adana İl Başkanlığı tarafından 27 Mayıs 1960 Darbesi’nin 62. yıl dönümü nedeniyle basın toplantısı düzenlendi. Ay, darbelerin ülkeye çok büyük zararlar verdiğini söyledi.

Ay: Türkiye birçok kez  darbelere maruz kaldı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - AK Parti Adana İl Başkanlığı tarafından 27 Mayıs 1960 Darbesi’nin 62. yıl dönümü nedeniyle basın toplantısı düzenlendi. Ay, darbelerin ülkeye çok büyük zararlar verdiğini söyledi.

Parti İl Başkanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Ay,  milletin, medeniyet tarihi boyunca türlü fedakârlıklarla devlet olarak kalmak uğruna birçok bedel ödediğine dikkat çekti. Bağımsızlığı uğruna her şartta mücadele eden milletin, hukukun ve demokrasinin vesayet altına alındığı birçok dönemden geçtiğini ve bu günlere geldiğini belirten Ay, vesayetin, hüküm sürdüğü her dönemde haksız ve hukuksuz olarak masum insanların kanına girildiğini, vatansever milletin evlatlarını postallarıyla ezdiğini söyledi.

DARBELER ZARAR VERMİŞTİR

Türkiye’nin birçok kez darbelere maruz kaldığını vurgulayan Ay, “Bu darbeler milletimizin bünyesindeki demokrasi, ekonomi, insan hakları, sivil ve sosyal hayat unsurlarına zarar vermiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde, hukukun askıya alındığı, toplumsal ve siyasal düzene ilk darbe; 27 Mayıs 1960’ta, Başbakan Adnan Menderes ile yol arkadaşlarının tutuklanması ve idam edilmesiyle gerçekleştirilmiştir. 27 Mayıs Darbesi, milli irade ile arasına perde çekenlerin demokrasiye, vicdanlara, hukuka ve insanlığa yönelik ihaneti olarak hafızalarımıza kazınmıştır” dedi.

ÜLKENİN VE MİLLETİN YARARINA OLAN GİDİŞATIN ÖNÜNÜ TIKAMAK İSTEYEN VESAYETÇİ ODAKLAR

1950 yılında dönemin tek parti hegemonyasını geride bırakarak milli iradenin teveccühü ile iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının, kısa zamanda ortaya koydukları yatırımlar ve hayata geçirdikleri projeler ile Türkiye’yi bir adım ileri taşıdıklarını işaret eden Ay, “Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu coğrafyasından silmeye çalışan CHP iktidarının antidemokratik uygulamalarını rafa kaldıran merhum Menderes, milletimizin bağrında büyük bir yara olan, tek parti rejiminin en büyük ayıplarından Türkçe Ezanı uygulamasını kaldırarak Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermiştir. Ülkenin ve milletin yararına olan gidişatın önünü tıkamak isteyen vesayetçi odaklar çeşitli yalan ve iftiralar ile 1960 yılında, vesayetin namlusunu Çankaya Köşkü’ne çevirmişlerdir” diye konuştu.

TİYATROVARİ YARGILAMALAR İLE MASUM İNSANLARI HUKUK DIŞI ŞEKİLDE DARAĞACINA GÖNDERİLDİ

Mehmet Ay, millet iradesine savaş açan, milli ve manevi değerleri yok etmeye çalışan zihniyet, demokratik yollarla seçilen yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari yargılamalar ile masum insanları hukuk dışı şekilde darağacına gönderildiğini söyledi. İdam edilenlerin yalnızca başbakan, bakan, milletin vekillerinin olmadığını anlatan Ay, “Bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur. Üzerinden yıllar geçse de vesayetçi odaklar varlığını devam ettirerek en son 15 Temmuz’da da benzer bir senaryoyu devreye sokmaya çalışmışlardır. Ancak Milletimiz darbeler ve darbeciler karşısında liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı duruşuyla bu kez millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını bozmuştur” ifadelerini kullandı.

MİLLETE VE HİZMETE SEVDALI KADROLAR

Millete ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanı ve Genel Başkanları Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin, 15 Temmuz’da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi verildiğinin altını çizen Ay, “Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının aziz hatıralarının yaşatılması amacı ile milletin evlatlarının yargılanarak idam edildiği Yassı Ada, ismi değiştirilerek “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” olmuş, darbeci, vesayetçi odaklar ise tozlu raflara gömülerek tarih olmuşlardır. Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının aziz hatıraları burada yaşatılmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

MÜCADELEMİZİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ

Her türlü vesayete karşı var olan mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceklerini belirten Ay sözlerini şöyle tamamladı;

“Bu vesile ile 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların Anadolu feraseti karşısında zavallı kalacağını, bu ülkede darbeler döneminin artık kapandığını, her türlü vesayete karşı var olan mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi belirtiyor; demokratik ve müreffeh bir Türkiye’de yaşayabilmemiz için serden geçen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız.”

EMRE EKİCİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER