banner6

Belediye Meclisi’nden esnaf ve çalışanına maddi destek

Meclisten 3 önemli karar

Belediye Meclisi’nden esnaf  ve çalışanına maddi destek

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, 3 tane önemli karara imza attı.  Büyükşehir ve bağlı kuruluşlara ait mülklerin kiralarının ertelenmesi, bir kısmının alınmaması belli koşullar çerçevesinde veya ötelenmesi ile ilçelerde pandemi nedeniyle kapalı olan kahvehane işletmecilerine ve çalışanlarına nakdi destek verilmesi ile arıcılara nakdi destek konusu oybirliğiyle meclisten geçti.

Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden olumsuz yönde etkilenen kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, internet kafe ve elektronik oyun salonu işletmecilerine maddi yardım yapılması, belediyeye ait binalarda kiracı olarak faaliyet gösteren esnafa kira desteği yapılması ve Kozan'da 23 Ağustos 2020'de çıkan orman yangınından zarar gören arıcılara arı ve arılı kovan desteği sağlanması yönünde Adana Büyükşehir Belediye Meclisi ortak karar aldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Şubat Ayı son oturumu gerçekleşti. Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapılan gerçekleşen toplantıya Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlık yaptı. Gündem dışı konuşmaların yapılmadığı mecliste açılış yoklamasının ardından gündem maddelerine geçildi.   Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü korona virüs önlemleri genelgesine istinaden kira bedelleri konusu gündemde yer aldı.

 Gündem maddesi ile ilgili Ak Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı söz aldı. Gülaçtı, Adana Büyükşehir Belediye Meclisi olarak 3 tane önemli karar alacaklarını söyledi. Korona virüs hastalığına karşı devletin tüm kurumlarıyla etkin koruyucu önlemleri aldığını belirten Gülaçtı, hastalıkla mücadele etmekle birlikte toplum sağlığını ilgilendiren ve kamu düzeni açısından izolasyon ve fiziki mesafenin korunması amacıyla da, genelgeler doğrultusunda bir takım kontrollerin alındığını anlattı.

3 tane çok önemli karar aldıklarını dile getiren Gülaçtı, “Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun önerileri ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda alınan bu tedbir kararları vatandaşlarımızın  sağlığı açısından, önemlidir. Ancak burada tabiî ki maddi kayba uğrayan birtakım işletmeler içinde Devletimiz bir takım çok önemli genelgeler yayınlamıştır. Bizlerde bu genelgeler ışığında 3 tane çok önemli karar alıyoruz. Bunlardan bir tanesi kira desteği. Büyükşehir ve bağlı kuruluşlara ait mülklerin kiralarının ertelenmesi, bir kısmının alınmaması belli koşullar çerçevesinde veya ötelenmesi konusunda etkin kararlar alıyoruz bugün.” dedi.

 

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın sosyal yardım bütçesinden 1 Milyon 500 Bin TL’yi bu amaçla aktaracaklarını kaydeden Gülaçtı, “Ayrıca yine Kovid-19 salgın süresince  yayılımı azaltmak için genelge ile durdurulan kahvehane, kıraathane, internet kafe gibi kafelere de destek olmak amacıyla 1000 TL işletme sahiplerine, 500 TL’de yanlarında çalışanlara olmak üzere bir yardım yapıyoruz. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığımızın sosyal yardım bütçesinden 1 Milyon 500 Bin TL’yi bu amaçla aktarıyoruz.” ifadelerini kullandı.  

Kozan’daki orman yangınında arıları telef olan 16 arıcıya 200 Bin  nakdi destek vereceklerini kaydeden Gülaçtı, “Ayrıca Kozan’ın Çamlarca ve Çürüklü mahallesinde ki arıları ve kovanları zarar gören ve Kozan İlçe Tarım Müdürlüğümüz tarafından tespit edilmiş 16 arı yetiştiricisine de arılı ve arısız kovan desteğini yapıyoruz. Toplam 200 Bin TL’lik bir destek veriyoruz.  Vatandaşlarımıza güzel hizmetlerde bulunuyoruz bugün. Cumhur İttifakı olarak da genelgeler doğrultusunda bu kararları kabul ediyoruz. Sonuna kadar destekliyoruz. İnşallah bundan sonrada tüm mağdur olan hemşehrilerimizin yanında olacağız.” diye konuştu. 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’da tekliflerini oybirliğiyle kabul ettikleri için meclise teşekkür etti.

Mecliste 7 komisyon kararından ikisi komisyona havale edildi. 5 madde de komisyonlardan geldiği şekliyle oy birliği ile kabul edilirken 11 adet teklifi de ilgili komisyonlara havale etti.   Adana Büyükşehir Belediye Meclisi çalışmalarına 8 Mart 2021 tarihinde saat 14.00’te devam edecek.

        

Meclis oturumunun hemen ardından Cumhur İttifakı’nda desteklerle ilgili açıklama geldi. Konuyla ilgili ortak açıklama yapan AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Ay ile MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, Cumhur İttifakı'nın Adana'nın ve Adanalı'nın yararına olan konularda duyarlılık göstermeye devam ettiğini söyledi.

Yapılan ortak açıklamada, Cumhur İttifakı meclis üyelerinin, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, internet kafe ve elektronik oyun salonu işletmecileri ile belediyeye ait taşınmazlarda kiracı olarak faaliyet gösteren esnaf ile Kozan'daki yangından zarar gören arıcılara destek sağlanması için Adana Büyükşehir Belediye Meclisi'nde ortak karar aldığını söyledi.

 

“Alınan kararlar, belediyeye ait taşınmazlarda kiracı olarak faaliyet gösteren esnafa, salgına karşı alınan önlemlerden etkilenme durumlarına göre, kira indirimi veya ertelemesi, faaliyette bulunmadıkları aylara ait kira bedellerinin tahsil edilmemesi, kira sözleşmesinin sürelerinin uzatılması gibi yardımları kapsıyor.

 

Kovid-19 salgını sürecinde salgının yayılımını azaltmak adına faaliyetleri genelge ile durdurulan kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, internet kafe ve elektronik oyun salonu işletmecilerine bin lira (1.000,00 TL), çalışanına beş yüz lira (500,00 TL) yardım yapılmasını içeriyor.

 

Kozan'ın Çamlarca ve Çürüklü mahallelerinde arıları ve kovanları yanan 14 arı yetiştiricisine zararlarının yüzde 25'i oranında acilen arı ve arılı kovan desteği sağlanmasını kapsıyor.” İfadelerine yer verildi.

Mecliste 7 komisyon kararından ikisi komisyona havale edildi. 5 madde de komisyonlardan geldiği şekliyle oy birliği ile kabul edilirken 11 adet teklifi de ilgili komisyonlara havale etti.

  Adana Büyükşehir Belediye Meclisi çalışmalarına 8 Mart 2021 tarihinde saat 14.00’te devam edecek.

        

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER