banner6

Büyükşehirde seçime itiraz

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarına itiraz ettiklerini açıklayan Süleyman Soylu, Adana’da 2009 yerel seçimleri sırasında ve öncesinde kurulan mekanizmanın hala işlediğini ileri sürdü.

Büyükşehirde seçime itiraz

Yaptıkları araştırmalar sonucunda tüm illerdeki sonuçları doğru tahmin ettiklerini ancak Adana’da yanıldıklarını söyleyen Soylu, “Adana'da farklı bir şey var. Buralarda çok ciddi bir takım sıra dışı davranışların olduğunu çok net bir şekilde hissetmek lazım. Bizim son araştırma tahminimiz yüzde 46.6 AK Parti, yüzde 28 CHP ve yüzde 14.5 MHP idi.” dedi.

 

Adanalının gerçek iradesini ortaya çıkarmak üzere tüm sandıkların yeniden sayılması için Yüksek Seçim Kurulu’na itirazlarını bildirdiklerini belirten Soylu, seçim sonuçları ile ilgili değerlendirmelerine devam ettiklerini söyledi.

 

 

Halil İbrahim UĞUR

 


ADANA- (İLKHABER) AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Adana’da yaklaşık 50 bin geçersiz oy tespit edildiğini belirterek bunun sebebini öğrenmek ve Adana’nın gerçek iradesini ortaya çıkarmak üzere Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarına itiraz ettiklerini açıkladı.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, MHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü'nün kazandığı seçim sonucuna yapılan itirazları değerlendirmek ve çalışmaları izlemek üzere dün sabah Adana'ya geldi.

 

AK Parti Adana İl Başkanlığı binasında basın toplantısı düzenleyen Süleyman Soylu, Türkiye’nin 30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerden alnının akıyla çıktığını söyledi.

 

ADANA’DA 2009 SENDROMU DEVAM EDİYOR

Adana'da 2009 ve ondan önceki yaşanan sendromların tekrar ettiğini söyleyen Süleyman Soylu, “Özellikle 2009 seçimlerinde partimizin yaşamış olduğu ve aklımıza getirmek istemediğimiz bir tecrübe söz konusudur. Maalesef Adana'da bir mekanizma işliyor uzun zamandan beri. Bu mekanizma seçim hukuku açısından kıymetli Adanalıların vermiş olduğu oyların adaletli bir şekilde sonuca ulaşmasını engelliyor. Bu bizim de sorunumuz. Çünkü siyasi partilerin en temel görevlerinden bir tanesi her bir oyun hakka, adalete ve o oyu kullanan insanın tercihine göre iradeye yansımasını tecelli etmesini sağlayabilmektir.” dedi.

 

ADANA’DA AK PARTİ MAĞDUR EDİLİYOR

Adana’da milli irade ile sandıktan çıkan sonuç arasındaki fark karşısında büyük üzüntü duyduklarını belirten Süleyman Soylu, “Özellikle genel merkezde yaptığımız değerlendirmelerde, gerekse il teşkilatımızla yaptığımız değerlendirmeler hem seçimin yürütülmesi açısından, hem de seçim sonuçlarının sağlıklı değerlendirilmesi açısından Adana'mızın hak etmediği AK Parti'mizin de mağdur olduğu bir takım işlemler söz konusu. Bunların hepsi delilli bir şekilde il başkanlığımız tarafından önümüzdeki saatler içerisinde seçim kuruluna intikal ettirilecektir. Özellikle Adana'da oy kaydırma, tutanak hataları, sandık başında yapılan itirazların dikkate alınmaması ve kamu düzeni açısından da bir takım eksikliklerin olduğunu arkadaşlarım söylediler. Arkadaşlarım titiz bir çalışma ortaya koydular.” diye konuştu.

 

ADANA’DA 50 BİN OY GEÇERSİZ SAYILDI

30 Mart’ta yapılan yerel seçimleri sonucunda yaklaşık 50 bin oyun geçersiz sayıldığını belirten Süleyman Soylu, “İptal edilen 50 civarındaki oyun kanunda belirtilen geçersizlik nedenleri dışında olduğun geçersiz edildiğini değerlendiriyoruz. Seçim kurullarına yapacağım başvurularla bunu tespit etmeye çalışacağız. Vahim hatalar ve örneklemeler söz konusu. AK Parti'nin yaklaşık 98 oy aldığı 1405 nolu sandıktaki birleştirme tutanağına bakıyorsunuz bu oy başka bir siyasi partiye yazılmış. 98 oy Büyük Birlik Partisi'ne (BBP) yazılmış. Bize gelen tutanaklarla birleşme tutanakları arasında eksiklikleri çok net gördüğümüz bir durum söz konusu. İtirazımızın sebebi kaydırmalar, hatalar ve eksiklikler konusunun seçim sonucunu etkileyebileceğini düşünüyoruz.” dedi.

 

“KAYBEDERSEK KAZANANI TEBRİK EDERİZ”

Geçersiz oy hakkında bilgi veren Süleyman Soylu, “Seçim hukukunun yürütücülerine bunu söylüyorum; eğer bir oy pusulasında bir vatandaşımız bir siyasi partinin amblemi üzerine oyunu vurmuşsa bu oyun geçersiz sayılabilme şansı sıfırdır. Oy geçerli oydur. Çünkü 12'ye isabet ettireceğiz diye bir kaidemiz söz konusu değil. O çerçeve içerisindeki bir yere vurulur. İlla oy yuvarlağa vurulacak diye bir kaide söz konusu değildir. İnanıyorum ki sonucun Adana'da çok kıymetli vatandaşlarımızın oyunu verdiği istikamette hak, hukuk, adalet çizgisi içerisinde ve iradeleri çerçevesinde şekillenmesidir. Kaybedersek kazananı tebrik ederiz. Yani Kılıçdaroğlu gibi çamura yatmayız. Kazanırsak da hayırlı bir dönem temennisini de karşı karşıya bulunduğumuz, centilmence rekabet etmek istediğimiz siyasi rakiplerimizi bekleriz, isteriz.” şeklinde konuştu.

 

“PSİKOLOJİK HARP YAPIYORLAR”

Sandıktan çıkan sonuca herkesin rıza göstermesi gerektiğini belirten Süleyman Soylu, “Adana'da işin başından beri büyük bir operasyon olduğu algısı ortaya çıkıyor. Bunu özellikle seçim kurulundaki oranın yürütücülerinin takdirine de sığınıyoruz. Burada özellikle siyasi partilerin mensuplarının seçim kuruluna baskı yaptığı yönündeki iddialar söz konusu. Bununla ilgili bilgiler belgeler ortaya koydular. Bir psikolojik harp yapıyorlar. Kendi mantıkları çerçevesinde. Burası bir hukuk devleti. Mesele haksızlıkla seçim kazanmak değildir, tam tersidir. Milletin iradesinin tecelli edeceği sonuca herkesin rıza göstermesidir. Siyasette kaybetmeyi ve kazanmayı tahammül edemeyenler bu demokrasi dediğimiz bizim o güzel kızımıza halel getirmesinler. Demokrasi bizim güzel kızımızdır. Halel getirmesinler. Kaybetmek de var, kazanmak da..." dedi.

 

“BİR TEK ADANA’DA YANILDIK”

Türkiye’de sadece Adana’da yanıldıklarını belirten Süleyman Soylu, “Adana'da çok ciddi bir şekilde eşit seviyede başladığımız bir seçimi 4-5 puan yükselterek götürdük. Başbakanımızın; Adana mitinginden sonra çok ciddi bir mesafe aldık. Ak Parti'ye yapılan saldırılardan sonra çok ciddi bir mesafe aldık. Biz bunları an ve an izledik. Biz İstanbul sonucunu bir iki puan yanılmayla bildik. Adana'da normalin dışında bir sebep olduğuna inanıyoruz. Diyelim ki bir ilçemiz, 49 puan biz alıyoruz, 47 puan başka bir siyasi parti alıyor. Biz orayı kaybetmişiz. Bu araştırmanın hata payı içerisinde olabilir bir şeydir bu. Ama Adana'da farklı bir şey var. Adana'da farklı bir durum söz konusu. Buralarda çok ciddi bir takım sıra dışı davranışların olduğunu çok net bir şekilde hissetmek lazım. Bizim son araştırma tahminimiz 46.6 Ak Parti, 28 CHP, 14.5 MHP idi. 46.6'dan bir puan MHP'ye gitmiş ve seçim araştırması neredeyse yüzde 99 isabetle tamamlanmış. Özellikle Adana kamuoyunun vicdanının rahatlaması hususunun ancak oyların yeniden tasnifini yapılması, hakim nezaretinde yeniden sayılıp dökülmesi. Elimizde bu kadar delil varken sonucu böyle yazmışsınız böyle kabul ediyoruz demek bizim Adana halkına olan sorumluluğumuzu yerine getirmemek anlamına gelir. Özellikle merkez ilçedeki oylarla ilgili sayılma konusunda talebimiz var. Bizatihi sandık numarası göstererek yaptığımız itirazlar söz konusu. Bir de Karaisalı ilçesinde de ciddi bir itirazımız söz konusu. Bu itiraz devam ediyor." diye konuştu.

 

TÜRKİYE SEÇİMLERDEN ALNINI AKIYLA ÇIKTI

Türkiye’nin 30 Mart yerel seçimlerinden milli irade ve seçim öncesinde yaşanan olaylardan alnının akıyla çıktığını belirten Süleyman Soylu, “Millet, söylenmemiş hiçbir şey kalmamasına rağmen, yalan, dolan, iftira ve bütün bunların üzerinden nifaklar ve bir kısmı hala devam ediyor, hadiselerle birlikte milletimiz kendi kararını sandıkta ortaya koymuştur, demokrasi böyle bir şeydir. Kazandığımız yerler var, kaybettiğimiz yerler var. Gerek kazandığımız gerekse kaybettiğimiz yerlerde hep beraber hukuki bir takım itirazların dışında sonuca rıza gösteren bir hali bugün ortaya koyuyoruz. Yani, 'Niçin İzmir'i kaybettik, kaybetmemeliydik' diye bir söz ortaya getiriyor değiliz. 'Niçin Kars'ı kaybettik, kaybetmemeliydik, onun için gereğini yapacağız' diye hal ortaya koyuyor değiliz. Nasıl Antalya'yı kazanmışsak, Balıkesir'i kazanmışsak, nasıl yüzde 45 oy almışsak elbette ki diğer siyasi partiler de kendi oylarını, performanslarını ortaya koyarak, Türkiye'de birçok yeri, 560'a yakın ilçe, 50'ye yakın il ve belde belediye seçimlerinde önemli bir orana ulaşan Ak Parti ve diğer siyasi partiler var. Bunu hazmetmek lazım, buna da tahammül etmek lazım, hoşgörüyle kabul etmek gerekir. Seçim içerisinde, özellikle siyasi çerçeve içerisinden söylüyorum, söylenen sözlere bugün seçim sathında ve sandıkta halkın verdiği mesajı görmezden gelmek, çok net bir şekilde ifade etmeliyim ki bu, siyaset açısından da seçimin sonuçlarının verdiği mesajı almama açısından da kabul edilebilir bir şey değildir. Siyaset, kuru inadı kaldırmaz. Eğer bu büyük millet Ak Parti'ye, iddia edildiği gibi kamuoyu araştırmalarında yansıtıldığı gibi yüzde 30 civarında bir oy vermiş olsaydı elbette ki Ak Parti, bunu değerlendirirdi, Türkiye değerlendirirdi, bunu dünya değerlendirirdi. Ama tam tersi durum söz konusuysa anlaşılıyor ki muhalefet partileri de hem siyaset bilimine hem ortaya koymuş oldukları siyaset tavrı, bu seçime girerken kurdukları ittifakları ve bu seçimde ortaya attıkları iddialara ve halkın buna karşı bakışına ciddi bir şekilde analize muhtaç değerlendirme yapmalıdırlar. Bunu yaparlarsa Türkiye açsından da ülkemiz açısından da son derece faydalı olacağını düşünüyorum.” dedi.

 

OPERASYONLARA, HALK EN GÜZEL CEVABI VERDİ

Süleyman Soylu, Türkiye'de ilk kez paralel yapıların bu kadar siyasete negatif bir kara propaganda açısından müdahalede bulunduğunu belirterek, "İktidar devirme operasyonu elbette ki kendisine yakışmayacak organizasyonlardan gelince halk da buna gerekli cevabı en güzel şekilde vermiştir." dedi.

 

Basın toplantısına, AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, AK Parti Adana Milletvekilleri Fatoş Gürkan ve Mehmet Şükrü Erdinç ile AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun da katıldı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER