banner6

Çelebi: istihdam görünümlü istismar paketi geri çekilsin!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilip TBMM gündemine alınan “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nin anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

Çelebi: istihdam görünümlü  istismar paketi geri çekilsin!

ADANA (İLKHABER) - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilip TBMM gündemine alınan “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nin anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

AKP’li milletvekillerince hazırlanan kanun teklifiyle işverenlerin 25 yaş altındaki ve 50 yaş üstündeki emekçileri güvencesiz ve tazminatsız çalıştırabileceğini, sigortasız işçi çalıştıran işverenlerin affedileceğini belirten Çelebi, “AKP’li milletvekillerinin ‘istihdamı artırma’ gerekçesiyle hazırladığı teklif işçilerin değil, işverenlerin yararına hazırlanmış, emekçileri istismar etmeye yönelik bir tekliftir. İstihdam görünümlü bu istismar paketi derhal geri çekilmelidir” dedi.

CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi yaptığı açıklamada, komisyonda kabul edilip TBMM gündemine alınan torba yasanın, emekçilerin kazanılmış haklarını ortadan kaldıracak sakıncalı bir düzenleme olduğunun altını çizdi.

Sözkonusu kanun teklifiyle esnek çalışmanın yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini kaydeden Çelebi, teklifin yasalaşması durumunda işçi sınıfıhıh yaş gruplarına ayrılacağını, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin geçici işçi olarak çalıştırılabileceğini, kıdem, ihbar tazminatı ve emeklilik haklarından da yararlanamayacağını ifade etti.

Çelebi, “İktidar emeklilik hakkından yoksun olarak çalışmak zorunda kalan bir kitle yaratmaya çalışıyor. Bu teklife göre işverenler 25 yaş altı ve 50 yaş üstündeki işçileri, SGK’ye 10 günden az bildirerek yaşlılık sigortası primini ödemeden istediği kadar çalıştırabileceği gibi istediği zaman da işten çıkarabilecek.  İşçi ise işten çıkarıldığında kıdem tazminatı alamayacak. Kadrolu çalışmayı ortadan kaldıran bu düzenlemeyle işçiler her an işsiz kalma korkusuyla evine ekmek götürmeye çalışacak” diye konuştu.

Kanun teklifinin işçi sınıfının değil işverenin yararına düzenlemeler içerdiğine işaret eden Çelebi, teklifin yasalaşması halinde İşsizlik Sigortası Fonundan işverene daha çok kaynak aktarılabileceğini, Cumhurbaşkanının Kurumlar Vergisi’nde yüzde 5’lik indirim yapabileceğine dikkati çekti. Çelebi, “Kurumlar vergisinde bu indirimin yapılması halinde işveren işçilerin ödediği vergiyle aynı oranda vergi ödeyecek. İşverene böylesine önemli bir avantaj sağlanırken, işçilerin ödediği gelir vergisinde herhangi bir indirim sözkonusu değil. İşverenin vergi yükü azaltılırken, vergi yükü yine işçinin, memurun, emeklinin sırtına yüklenecek. Ayrıca geçmişte kayıtdışı işçi çalıştıran işverenlere af getirileceği gibi ödüllendirilerek teşvik de verilecek. Kayıtdışı çalıştırılıp işten çıkarılan işçiler yeniden işe başlatıldıkları takdirde işçi geçmiş dönemdeki hakları için yargıya başvuramayacak, hiçbir hak talep edemeyecek” ifadelerini kullandı.

Söznonusu kanun teklifinin AKP’li milletvekilleri tarafından “salgının istihdam üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması, salgın nedeniyle işçi ve işverenler üzerinde oluşan yükün sosyal devlet ilkesi gereğince paylaşılması ve giderilmesi, devlet desteğiyle istihdamda devamlılığın sağlanması” gerekçeleriyle hazırlandığına işaret eden CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, bu gerekçelerin gerçekliği yansıtmadığının altını çizdi.

Çelebi, “Ülkemizin en büyük sorunu haline gelin işsizlik, salgın döneminde ortaya çıkan bir durum değildir. İşsizlik ve ekonomik kriz salgın öncesinde de var olan, ancak iktidarın algı yönetimiyle gizlemeye çalıştığı, salgın döneminde ise görünür hale gelen ülkemizin gerçeklikleridir. İktidar salgını bahane ederek bugün işçi sınıfının kazanılmış haklarını ortadan kaldırmaya, evine ekmek götürmekte zorlanan emekçileri yasal düzenlemelerle açlığa mahkum etmeye çalışıyor. İktidar istihdamı artırmak istiyorsa, yaşamın her alanında üretimin önündeki engelleri kaldırmalıdır. Üretim olmadan istihdam olmaz. CHP olarak dün olduğu gibi bugün de yarın da işçi sınıfının verdiği onurlu mücadelenin yanında, onlarla birlikte omuz omuza olacağız” şeklinde konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42