CHP’li Sümer sordu: “Maden için kaç ağaç kurban edildi?”

CHP’li Sümer sordu:  “Maden için kaç ağaç kurban edildi?”

ADANA(İLKHABER)- - CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, 10 yıl boyunca Türkiye genelinde kaç ağacın kesildiğini sordu.

 

Kaz Dağları içinde bulunan Çanakkale’nin Kirazlı Köyü, Balaban Tepesi’nde Kanadalı bir şirket tarafından sürdürülen madencilik faaliyetinin doğaya verdiği zarar Türkiye’nin gündemine oturdu. Kesilen binlerce ağaç için başlatılan “Su ve Vicdan Nöbeti” devam ederken kesilen ağaç sayısı netlik kazanmadı.

Konuyu meclis gündemine taşıyan CHP Adana Milletvekili Sümer Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

KAFA KARIŞIKLIĞI GİDERİLSİN

Kaz Dağları Balaban Tepesi’nde  ÇED raporuna göre 45 bin 650 ağaç kesilmesi öngörülürken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un 13 bin ağacın kesildiği bilgisi verdiğini belirten Sümer TEMA Vakfı’nın verilerine göre ise 195 bin ağacın kesildiğini anımsattı. CHP tarafından konunun uzmanlarıyla birlikte hazırlanan raporda da yaklaşık 195 bin  ağacın kesildiği tespit edildiğini kaydeden Sümer birbirinden farklı raporların kamuoyunda kafa karışıklığı yarattığını belirtti.

Sümer, Bakan Pekdemirli’ye şu soruları yöneltti:

Söz konusu bölgede kaç ağaç kesilmiştir.

Bu sayıya göğüs yüksekliğindeki çapı 8 cm’nin altında olan ağaçlar dahil midir?

Türkiye’de son 10 yıl içinde madencilik faaliyeti kapsamında Orman Genel Müdürlüğü tarafından kaç ağaç kesimi yapılmıştır?

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2