banner6

Demirdağ: Bir millet, iki devletiz

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde,  Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’a yaptığı saldırı konuşuldu.  

Demirdağ: Bir millet, iki devletiz

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde,  Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’a yaptığı saldırı konuşuldu.  

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim Ayı’nın ilk oturumunda yer alan gündem maddelerini görüşmek üzere toplandı.  Adana Büyükşehir belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen oturuma Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlık yaptı. Açılış yoklamasının alınmasının ardından gündem dışı söz alanlar oldu.

DEMİRDAĞ: TÜRK’E KAFA TUTMAYA KALKIŞIYORLAR

İlk söz alan MHP Grup Başkan Vekili Cemal Demirdağ oldu. Demirdağ, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarına değindi. Geçici ateşkeş kararına rağmen, gece vakti yapılan saldırılanda Azerbaycanlı sivillerin hayatını kaybettiğini belirten Demirdağ, “Saldırıda birçok Azerbaycan vatandaşımız şehit olmuş ve yaralanmışlardır. Tarihe kan, iftira ve kötülükten başka bir şey vermeyen bu devletçik, boylarına, çaplarına bakmadan Türk’e kafa tutmaya kalkışıyorlar. Hiç kimse bu saldırıların Azerbaycan’a yapıldığını zannetmesin.”  dedi.

BİR MİLLET İKİ DEVLETİZ

Yapılan saldırının Azerbaycan Milletine ve Türk Milletine yapıldığını kaydeden Demirdağ, “Azerbaycan’a yapılan saldırı doğrudan, Azerbaycan Milletine ve Türk Milleti’ne yapılmıştır. Bunun başka hiçbir izahı anlamı yoktur. Elbette bu yanlarına bırakılmamıştır. Kahraman Azerbaycan ordusu anında karşılık vererek gereğini yapmıştır. Artık bütün dünya biliyor ki, Azerbaycan bizim öz canımız can kardeşimizdir. Bir millet iki devletiz. Dolayısıyla Azerbaycan’a yapılan her yanlış aslında Türkiye’ye yapılan bir yanlıştır.” diye konuştu.   

KAZANAN AZERBAYCAN OLACAKTIR

Karabağ’ın Türk vatanı olduğunu söyleyen Demirdağ, “Türkiye Cumhuriyeti’nden umut bekleyenler var. Biz güçlü olursak Kudüs’ün gözyaşları diner, biz ayağa kalkarsak Kerkük huzur bulur. Şam, Bağdat, Balkanlar, Kafkaslar ancak biz varsak kendi ayakları üzerinde yürürler. Akdeniz, Libya biz oralara gidince yine kimliklerine kavuşurlar. Dünyanın öbür ucundaki mazlumlar bile Türkiye’den gelecek haberi bekliyorlar. Bu itibarla inşallah kazanan Azerbaycan olacaktır. Karabağ olacaktır. Karabağ Türk vatanıdır. Canımız ve kanımızla yanlarındayız.” şeklinde konuştu.

KARALAR: BÜTÜN MECLİS ADINA BİR KONUŞMA YAPMIŞ OLDUNUZ

Demirdağ’ın konuşmasının ardından Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Demirdağ’ın yapmış olduğu konuşma hakkında, “Bütün meclis adına bir konuşma yapmış oldunuz.” ifadelerini kullandı.  

ÇAY: YAŞAM PARKIMIZI AÇTIK

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay ise, Akçatekir’de yaptıkları Yaşam Parkı’ndan bahsetti.  Geçen hafta pandemi koşulları nedeniyle yerin sadece restoran kısmını açtıklarını belirten Çay şunları söyledi;

 “4 gündür hizmette belediyeye ait yerimiz. Çok fazla ilgili görüyor. Çok güzel bir mekan oldu. Meclis üyelerini yerimize davet ediyoruz. Muhteşem bir manzarası var. Seyhan Belediye Başkanımız Sayın Akif Kemal Akay Bey, Yüreğir Belediye Başkanlarımız Sayın Fatih Kocaispir, Sarıçam Belediye Başkanımız Sayın Bilal Uludağ’ın 5’en tane kamelya katkısıyla bir güzellik katıldı oraya. Alilerimiz gelip o kamelyalarda oturmaya başladılar. Bizim belediye olarak yaptığımız bir basketbol sahası, iki çocuk parkı var. Şuan kabası bitmiş olarak 5 tane yöresel ürün satış ofis dükkanı, yine umumi tuvaleti ve inşallah bu kış bitireceğim 400 - 500 kişilik anfimiz olacak. Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar’ın verdiği sözde açılış öncesi yerine geldi. Yollarımız yapıldı. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Adana’ya hayırlı olsun.

KARALAR: İLK YEMEĞİ ORADA VERELİM

Mustafa Çay’ın konuşmasının ardından söz alan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Meclis üyelerine Pozantı’da açılan yeni tesiste ısmarlayacağını anlatarak, “3 büyük belediyemizin ve Büyükşehir Belediyemizin katkılarının olduğunu kendi söyledi başkanımızın. Ben Büyükşehir Belediye Meclis üyelerine bir yemek ısmarladığımda, çok övülen bu yere taşımayı arzu ediyorum.  Güzel olur. İlk yemeği orada verelim.

MERCİMEK: ERMENİ ZULMÜNDEN BİR TÜRLÜ KURTULAMIYOR

İyi Parti Grup Başkan Vekili Recai Mercimek, Azerbaycan’a yönelik gerçekleştirilen saldırılara değindi. Azerbaycan’ın iki devlet bir millet olarak Türk Milleti’nin candaşı olduğunu kaydeden Mercimek, “İki devlet bir millet olarak Azerbaycan bizim candaşımız. Bizim vatanımızın bir parçası. Karabağ 30 yıldan beri işgal ediliyor ama maalesef bu Ermeni zulmünden bir türlü kurtulamıyor. Azerbaycan bizim bir parçamız. Dünya’da 206 devletin var olduğunu düşünürsek, Hindistan, Pakistan ve Türkiye Azerbaycan’ı tanıyan 3 ülke oldu. 206 ülkeden 3 tane ülke var. Birde Avrupa Birliği olayımız var.  Tabi ki Ermenileri ayırmamız lazım. Türkiye’de Türk kimliği taşıyan, ekonomiye katkısı olan, askerlik yapan, gerçekten Türkiye’de yaşamayı bir sevgi olarak yaşamayı kabul eden vatandaşlarımızı ayırıyoruz tabi. Bu zulüm inşallah bitecek.  Gücü Avrupa Birliği’nden aldığı kanaatindeyiz. İnşallah Azerbaycan zaferle çıkacaktır.” dedi.

BİR HARABE İLÇE

Yüreğir’de yaşanan mezbelelik tablolar hakkında görüşlerini bildiren Recai Mercimek, “Yüreğir bir harabe ilçe. Ama gelin görün ki Yüreğir’de dünyaca kurumsallaşmış iki otel var. ABD Konsolosluğu var. Türkiye’nin en büyük hastanelerinden Şehir Hastanesi var. Adliye Sarayı var. Hiçbir ilçede bu kadar donanımlı tesisler bulamazsınız. Ama ilçeye girdiğinizde harabe görüntü var. Sanayi çarşısı var, otellerin önlerindeki mezbelelik var. Yıllardan beri konuşuluyor. 50 seneden beri bahsedilir ama sonuç yok. Yüreğir Belediye Başkanımız var Yüreğir’de yatırımcı ruha sahip. Ama daha büyük bir avantajımız var Büyükşehir Belediye Başkanımız Yüreğirli. Dolayısıyla iki tane gücü bir araya getirdiğimiz zaman. İnşallah Yüreğir’i bu harabe görüntüsünden kurtaracağız diye düşünüyorum. Halk son derece iyi niyetli ve öz verili bu konuda. Büyükşehir Belediye Başkanımız bu konuya bir parmak atması lazım.” diye konuştu.

“ HANİ CAMBAZA BAK, CAMBAZA BAK”

Kent merkezinden de bahseden Mercimek, “İnönü Parkı’nın önü, “ Hani cambaza bak, cambaza bak” derler ya, halk karşıdan karşıya geçerken otobüslerin arasından koşarak, sağına soluna bakarak geçiyor.  Bir Duygu Kafe’nin önü aynı şekilde. Bunlara bir çare bulunması lazım. Mustafa Vursavuş Bey Kent Estetiği Kurulu’nda başkanlık yapıyor. Acaba Adana’ya giriş çıkışlarda gözünüz bir yere çarpmıyor mu, orta refüjlere? Adana’ya giriş çıkışlar Adana’nın prestijidir. Kente girdiğinizde sanki bir köye girmiş gibisiniz. Kaldırımların elden geçirilmesi gerekiyor. Kış geliyor.” ifdelerini kullandı.

ADANA YAYLA TURİZMİNE KAVUŞMALI

Adana’nın hak ettiği yere gelmesi konusunda düşüncelerini aktaran Mercimek, “Adana 90’lı yıllarda 4. büyük ildi. şimdi ise 6., 7. büyük ile geriledi. Adana bunu hak etmiyor. Adana bir kültür şehri, Adana bir turizm şehri olmalı. Adana yayla turizmine kavuşmalı. Yayla turizmi demişken, Tekir’deki, Bürücek’teki vatandaşlarımız Sayın Karalar’dan alt yapıyla ilgili verdiği sözlerin yerine getirilmesini istiyor. Başlamak bitirmenin yarısıdır. Millet umutla sizin verdiğiniz sözün icrasını bekliyor.  Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay’ı tebrik ediyorum. Gerçekten Tekir’e, Bürücük’e layık bir tesis olmuş. Her ilçeye böyle tesisin yapılması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi. Toplam 47 maddeden oluşan gündemden biri komisyon raporuydu. Rapor, komisyondan geldiği gibi oy birliği ile kabul edilirken, 19 madde ise teklif olması nedeniyle ilgili komisyonlara oy birliği ile havale edildi. Adana Büyükşehir Belediye Meclisi çalışmalarına bugün saat 13.00’te devam edecek.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER