banner6

DIŞARDAN SÜT, YOĞURT GELMESİ ÇUKUROVA’YA AYIP

CHP Yüreğir Belediye Başkan Adayı Orhan Bayram, Türkiye’nin en bereketli topraklarına sahip Çukurova’ya yoğurdun sütün uzak illerden gelmesini eleştirdi:

DIŞARDAN SÜT, YOĞURT GELMESİ ÇUKUROVA’YA AYIP

ADANA (İLKHABER)   Seçim çalışmalarını sürdüren CHP Yüreğir Belediye Başkan Adayı Orhan Bayram, mahalle statüsüne kavuşan Yüreğir’e bağlı köylerdeki gezilerini sürdürüyor.  Bayram, önceki gün de Kayarlı, Şıhmurat, Ağzıbüyük, Sağdıçlı, Danışment, Akdam, Eğriağaç, Yalnızca, Paşaköy, Şahin, Zağarcı ve Gökçeli köylerini gezdi. Bayram köy gezilerinde yaptığı konuşmalarda, özellikle Çukurova’ya bin kilometre uzaktaki Balıkesir’den yoğurt, süt gelmesini eleştirdi ve “tükettiğimiz sütün, yoğurdun bölgemizde üretilmesinin mücadelesini vereceklerini” söyledi.

KÜSLERİ BARIŞTIRDI

Köylerde büyük ilgiyle karşılanan Orhan Bayram, seralarda çalışan gençlere yardım etti, çiftçilerin ve tarım işçilerinin sorunlarını dinledi, sıkma yedi, çocukları ve keçi yavrularını sevdi. CHP adayı Bayram, bu arada yıllardır küs olan iki köylü vatandaşımızı da ikna ederek barıştırdı. Yılların küslüğünü sona erdirdikten sonra onlarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

KÖY MAHALLE-AYRIMI OLMAYACAK

CHP  Yüreğir Belediye Başkan Adayı Orhan Bayram, köy gezilerinde yaptığı konuşmalarda Yüreğir Belediyesi’nin son beş yıllık dönemde köyleri kendi kaderine terk ettiğini, köy yollarının büyük ölçüde çukurlarla dolu, çevrenin çöp yığınlarıyla kaplı olduğunu, köylere girildiğinde buraya belediye hizmetlerinin hiç uğramadığının kolayca anlaşıldığının altını çizdi. Bayram; “Biz gelince köy-mahalle ayrımı kalmayacak. Kentte mahallemize ne hizmet veriyorsak buraya da onu vereceğiz” dedi.

KÖY NİTELİĞİ BOZULMAMALI

Köylere, mahalle hizmeti verilirken, köy niteliğinin bozulmamasına özen gösterilmesi gerektiğini söyleyen CHP Yüreğir Belediye Başkan Adayı Orhan Bayram, “Aksine köy yaşamı sürmeli. Belediyenin yapacağı görevler köylümüzün köy içi yaşam koşullarını iyileştirmek, yollarını, temizliklerini yapmak, şehir ulaşımlarını kolaylaştırmak, köy evleri ve sağlık ocakları konusunda eksiklerinde her türlü yardımı göstermektir. Köylümüz, günlük yaşam koşulları düzelince zamanı daha verimli kullanacak dolayısıyla bu da üretime yansıyacaktır” diye konuştu.

BALIKESİR’DEN SÜT GELİYORSA AYIP

CHP Yüreğir Belediye Başkan Adayı Orhan Bayram, Adana’ya sütün yoğurdun bin kilometre uzaklıktaki Balıkesir’den, İzmir’den gelmesini de eleştirdi. Bayram, Çukurova’da besicilikle, süt ve süt ürünleri üretiminin arttırılması mücadelesini vereceklerini belirterek şöyle konuştu:

“Marketlerdeki süt ve süt ürünlerinin üzerine bakın. Üretim yeri olarak, Balıkesir, İzmir gibi Adana’ya bin kilometre uzaklıktaki illeri yazıyor. Oysa Çukurova Türkiye’nin en bereketli topraklarına sahip. Burası yılın 365 günü hayvancılığa en uygun ova. Merası, yemi alabildiğince bol. Buna rağmen Çukurova’ya süt, yoğurt, peynir dışarıdan geliyorsa bu Çukurova için ayıptır. El birliğiyle, kooperatifler kurarak, hayvancılığı ve süt ürünleri üretimini teşvik ederek bu üretim zincirini Çukurova’ya yaymak gerekir. Bu Çukurova çiftçimize bol kazancın yanı sıra işsizliğe de çare olacaktır. Biz bu konuda çiftçimizi teşvik için her türlü imkanı devreye sokacağız. Bu bizim dışımızda bir konu değildir. Çünkü sosyal belediyecilikte, belediye başkanın görevi halkın her türlü sorunuyla ilgili çözüm üretmeye çalışmaktır”

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2014, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER