banner6

Durak, yeniden başkanlık koltuğunda

İçişleri Bakanlığı tarafından yaklaşık 4 yıl önce Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak yeniden görevine döndü.

Durak, yeniden başkanlık koltuğunda

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, yaklaşık 4 yıl aradan sonra dün sabah görevinin başına geçerek Başkanlık Makamına oturdu.

 

 

Yaklaşık 4 yıl aradan sonra büyük bir kalabalık eşliğinde görevine dönen Aytaç Durak, “Ben dünkü tarih itibariyle, İçişleri Bakanlığı'nca yazılan ve Adana Valiliği'nce tarafıma tebliğ edilen belgeye göre, bugün görevimin başına dönmekteyim.” dedi.

 

İçişleri Bakanlığı tarafından hakkında verilen görevden uzaklaştırılma kararının sona erdiğini belirten Aytaç Durak, “Artık görevden uzaklaştırılmış değilim. Bu nedenle yeni seçilen MHP’li Belediye Başkanı arkadaşımız mazbatalarını alıp, gelinceye kadar bu görevimi sürdüreceğim.” şeklinde konuştu.

 

 

Halil İbrahim UĞUR

 

 

ADANA-(İLKHABER) Hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak, yaklaşık 4 yıl aradan sonra 2 ayda bir gelen görevden uzaklaştırma yazısı gelmeyince dün yeniden Başkanlık Koltuğuna oturdu.

 

Dün sabah saatlerinde Adana Büyükşehir Belediyesi eski hizmet binasına gelen ve burada ilk olarak kendisini bekleyen kalabalığı selamlayan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, daha sonra coşkulu kalabalığa görevine yeniden döndüğünü söyledi.

 

“GÖREVİMİN BAŞINA YENİDEN DÖNDÜM”

Hakkında verilen görevden uzaklaştırma kararının artık sona erdiğini belirten Aytaç Durak, “Ben dünkü tarih itibariyle, İçişleri Bakanlığı'nca yazılan ve Adana Valiliği'nce tarafıma tebliğ edilen belgeye göre, bugün görevimin başına döndüm. Anayasa'nın 127. maddesi, bir inceleme, bir soruşturma nedeniyle  belediye organlarında bir veya bir kaçı geçici olarak 2 aylığına görevden alabilme yetkisini İçişleri Bakanlığı'na vermiştir. Sayın İçişleri Bakanlığı makamı da tam 4 yıl evvel geçici olarak incelemelerin selameti için beni 2 aylığına görevden uzaklaştırmışlardı. Ne var ki,  yine bana göre hukuksuzluk ve hiçbir demokratik ülkede olmayan bir uygulama devam etti. İki ay, iki ay uzatmalar, incelemenin selameti için, 'bitmedi incelemeler' gerekçesiyle bugünü kadar uzatıldı. Son uzatma yazısı 31 mart 2014'e kadar yapılmıştır. Bu nedenle dünkü tarih itibariyle ben artık görevden İçişleri Bakanlığı tarafından uzaklaştırılmış değilim.” dedi.

 

“GÖREVİMİ, HÜSEYİN SÖZLÜ’YE BIRAKACAĞIM”

4 yıl aradan sonra yeniden görevinin başında olduğunu söyleyen Aytaç Durak, “Dün itibarıyla İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılmam sona erdi. Artık görevden uzaklaştırılmış değilim. Bu nedenle yeni seçilen MHP'li Belediye Başkanı arkadaşımız mazbatasını alıp gelinceye kadar, bu görevimi sürdüreceğim. Bir gün mü olur, 3 gün mü olur, bilemiyorum. Mazbatası verildikten sonra Hüseyin Sözlü'ye görevimi teslim edeceğim" diye konuştu.

 

2009 Yerel Seçimlerine MHP’nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak seçime girdiğini ve seçimi kazandığını belirten Aytaç Durak, 30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde ise MHP’nin Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Hüseyin Sözlü’yü desteklediğini ve Hüseyin Sözlü’nün de seçimi kazanmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu kaydetti.

 

“SİYASİ HAYATIMI NOKTALADIM”

Büyükşehir Belediye Başkanlığı eski hizmet binası önünde yaptığı açıklamanın ardından destekçilerinin alkışları arasında belediye binasına girdi. Durak, 4 yıldır uzak kaldığı makamına girerken destekçilerinin kendisine uzattığı çiçekleri kabul etti. Durak, konuşmasının ardından destekçilerinin ısrarlarıyla koltuğa kısa süreli oturdu. Daha sonra makamın arkasındaki dinlenme odasına geçen Aytaç Durak, siyasi hayatını noktaladığını söyledi.

 

 

BÜYÜKŞEHİR AYTAÇ DURAK’I YALANLADI

Bu arada Adana Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Aytaç Durak ve belediye meclis üyelerinin görev sürelerinin 30 Mart'ta saat 17.00 itibarıyla bittiği belirtildi.

 

30 Mart 2014'te yerel seçimlerin yapıldığı, seçilen belediye başkanları ve belediye meclis üyelerinin 5216 sayılı yasaya göre 5 yıllığına seçildiği hatırlatılan açıklamada, "Hem sayın Aytaç Durak'ın hem de belediye meclis üyelerinin görev süreleri 30 Mart 2014 tarihinde, saat 17.00'de bitmiştir. Kaldı ki 28 Mart 2010 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak'ın göreve iade edildiğine dair ne İçişleri Bakanlığının ne de Adana Valiliğinin Büyükşehir Belediyesine intikal etmiş bir resmi yazısı ya da mahkeme kararı bulunmamaktadır. Kamuoyuna yansıyan göreve iade edilme, yukarıda sayılan yasal gerekçelerle söz konusu değildir. Adana Büyükşehir Belediyesi bu süreçte bürokratik kadrolarla Adana'ya hizmeti aksatmadan sürdürecektir." ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42