banner6

Elektriğe 2 yılda 10 kez zam 1 indirim

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, elektrikteki fahiş faturaları meclis gündemine taşıdı.  Konuyu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez’in yazılı olarak yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunan Milletvekili Bulut, son 2 yılda 10 kez zam, 1 kez de indirim yapılan elektrik tüketimi üzerinden 4 ayrı vergi alındığını, kayıp kaçak bedeli ile dağıtım bedelinin de vatandaşın sırtına yüklendiğini ifade etti. 

Elektriğe 2 yılda 10 kez zam 1 indirim

ADANA(İLKHABER)-Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, elektrikteki fahiş faturaları meclis gündemine taşıdı.  Konuyu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez’in yazılı olarak yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunan Milletvekili Bulut, son 2 yılda 10 kez zam, 1 kez de indirim yapılan elektrik tüketimi üzerinden 4 ayrı vergi alındığını, kayıp kaçak bedeli ile dağıtım bedelinin de vatandaşın sırtına yüklendiğini ifade etti. 

Milletvekili Bulut’un Bakan Dönmez’in yanıtlamasını istediği önergede şunları söyledi:

“Resmi Gazetede yayımlanan Elektrik Dağıtım Tarifesinin Düzenlenmesi ile Perakende Satış Tarifesinin Düzenlenmesi hakkındaki iki ayrı tebliğde 2021 ila 2025 arasındaki 5 yıllık dönemde elektrik dağıtım şirketleriyle elektrik tedarik şirketlerinin yaptıkları masraflar vatandaşın faturasına ne şekilde yansıtılacağı belirlenmiştir.  Tebliğe göre dağıtım ve tedarik şirketlerinin yıl içinde yapacağı dernek aidat giderleriyle temsil ve ağırlama giderleri ve ilan giderleri elektrik faturalarına yüklenecek. Bu giderlerin yanı sıra şirketlerin yapacağı denetim, danışmanlık ve müşavirlik giderleri, dava, mahkeme, avukatlık, icra ve arabuluculuk giderleri, noter harcamaları gibi işletme giderleri yüzde 7 artırılarak fatura hesabına dahil edilecektir. Bu giderlerin dışında şirketlerin yapacağı haberleşme, seyahat ve konaklama harcamaları ile personel yollukları, odalara ödedikleri aidatlar ve büro harcamaları da vatandaşın elektrik faturasına eklenecektir.

           

Bu çerçevede;

Pandemi döneminde, ekonomik kriz ortamında vatandaş faturasını dahi ödeyemezken elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerine yönelik bu ayrıcalığın gerekçesi nedir?

Son 5 yıl ayrı ayrı belirtilmek üzere tedarik ve dağıtım şirketlerinin faturaya yansıttığı toplam bedel ne kadardır?

Yine son 5 yıl ayrı ayrı belirtilmek üzere tedarik ve dağıtım şirketlerinin temsil ve ağırlama giderleri ve ilan giderleri ne kadar olmuştur?

Son 5 yılda kaç vatandaşın elektrik faturasını ödeyemediği için elektrikleri kesilmiştir?

Pandemi döneminde elektrik faturalarına yapılan ve kamuoyunda "keyfi zam" olduğu belirtilen uygulama hangi vicdana sığmakta, zor günlerden geçilen bir dönemde vatandaşların geçim zorluğu neden dikkate alınmamaktadır?”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER