banner6

Erdinç: Meslek Kuruluşlarının takipçi olması mutluluk verici

AK Parti Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç ve İl Başkanı Fikret Yeni, ile yeni yapılacak Adalet Sarayı hakkında basın toplantısı düzenledi.

Erdinç: Meslek Kuruluşlarının takipçi olması mutluluk vericiBayram BULUT
ADANA (İLKHABER) Ak Partililer, Adana Barosu'nun, Adliye Kompleksi ihalesinin yapılmamasını gerekçe göstererek protesto yürüyüşü kararıyla ilgili olarak Adana Barosu'na yönelik tepki gösterdi. Burada konuşan AK parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, Adana'da adliye konusunda farklı binalarda hizmet yapmaya çalıştıklarını, bunun da hukukçuları ve vatandaşları mağdur ettiğini anlatarak, "Türkiye'nin en büyük 3. Adalet Sarayı Adana'da yapılacak. Yeni adliye sarayının 30 Aralık'ta ihalesi yapılacaktı fakat bazı teknik sorunlar çıktı ve ihale ertelendi. Yeni ihale 3 Mart'ta yapılacak. Yapılacak adliye sarayı çok daha ihtişamlı ve görkemli olacak" dedi.

Yeni , Adana Barosu'nun eleştirilerine de vurgu yaptı. Yeni, "Bu şekilde ciddi yatırımlar yapılırken arkadaşlar, 2 ay gecikti diye bu şekilde yaygara koparmak çok aklı selim hareketler değil" ifadelerini kullandı.

TALEBE KARŞILIK VERMİYOR
AK Parti Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç ise, 2003 yılında hizmete açılan adliye sarayının talebe karşılık veremez duruma geldiğini kaydetti. Yeni bir adliye sarayı yapımına başladığını dile getiren Erdinç, “2013 bütçe ödeneği içerisine 100 milyon lira ödenek ayrıldı. 2013 yılı içerisinde projeleri tamamlandı, projelerle ilgili de 30 Aralık ihale tarihi olarak partimiz tarafından deklare edildi ancak eksiklikler bulunması üzerine projede yeni çalışmalar yapıldı ve proje büyütüldü. Bu da 175 milyon liralık bir fark oluşurdu. 3 Mart'ta 275 milyon lira ile ihale edecek. 175 milyon lira ek ödeneğin tahsisi öncelikle Kalkınma Bakanlığı, ardından da Yüksek Planlama Kurulu'nun onayı üzerine mümkün olabiliyor ki bu süreç 3 ay sürüyor. Çünkü teknik analizlerin bütçe çerçevesinde yapılması gerekiyor. Bu yetişmediğinden dolayı ihale tarihi 3 Mart olarak değiştirildi." şeklinde konuştu.
HERŞEYİ OLACAK
Erdinç, sözlerini şöyle sürdürdü, “Bizim devlet olarak hükümet olarak herhangi bir gecikmişliğimiz yok. Tamam belki 3 aylık gecikme oldu ama bizden kaynaklanan bir şey değil. Teknik bazı sorunlar çıktı, bunlar giderilmedi ihale yapılmak istenmedi. Fırsatı olan arkadaşlar gidip bir görseler Adana’ya ne kadar güzel bir yapı kazandıracak ki yeni adalet sarayı eskisinden çok daha büyük görkemli ihtişamlı bir bina olacak. 310 hakim odası, 183 tane savcı odası, 150 civarında mahkeme salonu ve kalem müdürü odası, devasa büyüklükte bir bina. Bankasından tutun postanesine kadar her şeyi olacak. Yarın bu tesisler ortaya konduğunda. Bölge mahkemesi 100 milyon Tl gibi, adliye sarayı 250 milyonun üzerinde gibi. Bu Adana’da bir kamu tesisine yapılan en büyük 2. yatırım. Bu şekilde ciddi yatırımlar yapılırken arkadaşlar 2 ay gecikti diye bu şekilde yaygara koparmak çok aklı selim hareketler değil. Kaldı ki biz o işin muhataplarına detaylı bilgi verdik ziyaret ettiler ve tatmin olduklarını ifade ettiler. Özellikle burada Adana Barosu’nun yaptığı açıklama her ne kadar bizleri rencide etmiş olsa da özellikle partimize iktidarımıza yönelik eleştirlerin dozunu aştığını düşünüyorum. Ama yapılan işin takibi noktasında meslek kuruluşunun bu hususu takibi mutluluk verici bir şey.”

4 İLE HİTAP EDECEK
“İnşallah bugün itibariyle 20 gün sonra Adana Adliye Sarayımızın ihalesi yapılacak ve hemen çok kısa bir süre zarfında ihale sürecinin kesinleşmesinden     itibaren tahminimiz Mayıs veya Haziran başı gibi temeli atılacak ve orada iş bitirme süresi yaklaşık 700, 750 gün civarında. Çünkü çok büyük bir kapalı alana sahip 195 bin metrekare alana sahip. Bittiğinde de Adana’nın en az 100 yıllık ihtiyacına cevap verecek bir adliye sarayı olacak. Proje, tek kalemde en büyük kamu yatırımlarından 2'si. Bölge Adliye Mahkemesi, Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay'a hitap eden ilk temyiz davaların görüleceği mahkeme olacaktır. Bunun yanı sıra yapılması planlanan metro 2. etap çalışmaları tamamlandıktan sonra çok yakınından metro geçecek.”
 

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER