Erdoğan: Mardin’e 28 katrilyonluk yatırım yaptık

Erdoğan: Mardin’e 28 katrilyonluk yatırım yaptık

 

ADNAN AVUKA

MARDİN (İLKHABER)- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Biz Mardin’i sadece çok sevmekle kalmadık aynı zamanda Mardin’e aşkla hizmet ettik. Son 17 yılda Mardin’e 28 katrilyonluk yatırım yaptık.” dedi.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mardin’de düzenlenen mitinge katıldı. Mardin 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı’nda düzenlenen mitingde geniş güvenlik önlemleri alındı. Büyük coşkuyla karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada halka seslenerek, Mardin’in önemine değindi.

  “İklimi, insanı gönlü sıcak Mardin, mimarisine dünyanın hayran olduğu Mardin. İstiklal Harbindeki dik duruşu ile memleketi çiğnetmeyen Mardin.” diyerek sözlerine başlayan Erdoğan, bütün kavimlerin, dinlerin, inançların desenlerin birlikte yaşadığı bu şehrin kendisinin gönlünde ayrı bir yeri olduğunu söyledi.  Bir yılda üç defa Mardin’e geldiğini hatırlatan Erdoğan, “Biz Mardin’i aşkla seviyoruz. Onun için her fırsatta yare koşar gibi size koşuyoruz. Bu şehirdeki her bir eseren bize ve tüm dünyaya verdiği mesaj başkadır. Gelin Mardin’in bu muhteşem geçmişini parlak bir gelecekle buluşturalım. Gelin Mardin’i maziden atiye kurduğumuz köprünün kilit taşı haline getirelim. 31 Martta istikrarımıza istikbalimize göz dikenlere dersini veriyor musun? Mardin 31 Marta milli iradeye sahip çıkıyor musun? Mardin 31 Martta tevazu samimiyet ve gayretle memleket işi gönül işi diyor muyuz? Mardin 31 Martta mührü gönül belediyeciliğine vuruyor muyuz? 31 Martta büyükşehir ve ilçelerde belediye başkan adaylarımıza sahip çıkıyor muyuz?” dedi.

Mardin’e 28 katrilyonluk yatırım yaptıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,”Biz Mardin’i sadece çok sevmekle kalmadık aynı zamanda Mardin’e aşkla hizmet ettik. Son 17 yılda Mardin’e 28 katrilyonluk yatırım yaptık. Hizmetler terörle olmuyor, teröristlerin destek verdiği HDP ile bu hizmetler olmuyor. Kayyuma devrettikten sonra şu Mardin’in çevresi nasıl değiştiği görüyorsunuz değil mi? Benim Mardinli kardeşlerime bu hizmetler yakışır. Terör örgütünün desteklemiş olduğu HDP’li belediyeler çukur kazdılar çukur. İş makineleri ile kanal açtılar kanal benim vatandaşıma hayatı zehir ettiler yaşam hakkını elinden aldılar. Çukur eylemleri esnasında Nusaybin, Dargeçit, Derik’te 240 kilometre tahrip edilmiş cadde ve sokakları biz yaptık. Terör örgütünün enkaza çevirdiği yerleri biz yaptık. Güney hızlı tren yolu olarak Şanlıurfa’dan Mardin ve Habur’u bağlayacağız ve bunu Diyarbakır ile de bağlayacağız. Diyarbakır Mazıdağı demiryolunu bu yıl başlatıyoruz. Mardin havalimanına 3 milyon yolcu kapasiteli yeni bir terminal yaptık. Dicle Nehri üzerindeki Ilısu Barajını 8.5 milyon maliyette onu da yapıyoruz. Milli ekonomiyi yıllık 1.5 milyon lira katkı sağlayacaktır. Yüzde 98 fiziki gerçekleştirilen bu barajda inşallah 10 Haziran'da su tutulmaya başlanacaktır. Mardinli çiftçilere 2,2 katrilyon tutarında tarımsal destek verdik” diye konuştu.

 Terör ortadan kalkmasıyla Mardin’e turistin geldiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz yıl 332 bin yerli ve yabancı turistin Mardin’de konakladığını işaret etti.  Erdoğan; “Geçtiğimiz yıl 332 bin yerli ve yabancı turist konakladı. Terör ortadan kalkınca turist geliyor. Daha fazla gelecek. Turistin gelmesi buradaki esnafın para kazanmasının artması demek. Huzur oldukça Mardin turistlerle dolup taşacak. Mardin’in bacasız sanayi dediğimiz turizmden hak ettiği kazancı alması için her türlü çabayı gösteriyoruz. Yeter ki bu terör örgütünü şehrimize yaklaştırmayalım. Çünkü terörün olduğu yere ne turist gelir ne yatırımcı gelir. Onların derdi sizin derdiniz olmadığı için yıllarca bunu yapmadılar. Biz Corç, Hanz neyi kullanıyorsa vatandaşımız buna layık onu kullanacak diyoruz. Önümüzdeki dönemde Mardin’i daha büyük hizmetlerle buluşturmaya devam edeceğiz.  Terör örgütü PKK’nın en büyük zararı Kürtlere verdi. Ülkemizde 1984 yılından beri eylemler gerçekleştiren bir BTÖ var. Bunlar bu güne kadar en başta Kürt kardeşlerimiz olmak üzere sadece ülkemize ve milletimize zarar vermiş nice evlere ateş düşürmüş, silahlarını öğretmenlerimize, sağlık görevlilerimize, yol yapan işçilerimize, çiftçimize çevirerek savunmasız insanları hedef almıştır. Asker, polis, korucumuzun karşısında tutunamayanlar silahsız vatandaşlara silahlarını çevirmiştir. Bu örgütün bölgemizde kimsenin hakkını savunma derdi olmamıştır. Şimdi bir yalan uydurdular ben güya HDP’ye oy veren Kürtleri terörist ilan etmişim. Artık baktılar hiçbir şey tutmuyor bu yalana başvurdular. Bu teröristleri savunanlar ne diyor, ‘Kürdistan’da oyları HDP’ye vereceksiniz batıda da Ak Pati ve MHP’yi yok edeceksiniz’ diyor bunu söyleyen HDP eş başkanı. Soruyorum size Türkiye'de Küdistan diye bir bölge var mı? Bu adam çok meraklıysa Kuzey ırakta Kürdistan var, buyursun oraya gitsin. Ama benim ülkemde Kürdistan diye bir bölge yok. Bu bölücülüktür. Kadın diyor ki bizim arkamızda YPG, PYD, PKK var. Bu şimdi terörist değil mi? Bizim arkamızda ise Mardinli var. Bizim arkamızda Allahımız var., Allahımız. Bunları söyleyenlerin terörist olduğunu söylüyorum. Cudi, Gabar, Tendürek’te bunları inlerine gömdük mü, benim için Kürt'üyle, Türk'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle sizler benim kardeşimsiniz. Ben hiçbir ayrım yapmaksızın yaradılanı yaradandan dolayı seviyorum. İnşallah 31 Mart bunların sonu olacak. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız hep birlikte Türkiye olacağız. İşte bütün anahtar burada. Bölünmek yok ve bunu başaracağız. 31 Mart akşamı buradan müjdeyi bekliyoruz” dedi.

 İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve HDP vekillerine de göndermede bulunan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti;

 “Meral Hanım da dün Denizlide benim Denizlili kardeşlerime terörist dediğimden bahsediyor. Utan utan sen ne terbiyeden mahrumsun. Avukatlarımla hemen hakkında suç duyurusunda bulundum”  

 

                                        

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2019, 14:59

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2