banner6

Gübre ve zirai ilaç fiyatı düşecek mi?

CHP Adana Milletvekili Demirçalı, Kozan’da üreticilerin ekonomik sorunlarını meclise taşıdı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker’den sorularına yanıt istedi

Gübre ve zirai ilaç  fiyatı düşecek mi?


 


 

 

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, üreticinin gelirinin artırılması için girdi ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini, tarımsal üretim ve kalitenin yükseltilebilmesi amacıyla da üreticinin desteklenmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

 

ADANA(İLKHABER) – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, üreticinin mutlaka desteklenmesini istedi. Demirçalı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’e, “Tarımda kullanılan gübre, zirai ilaç ve makine fiyatlarının düşürülmesine yönelik ne gibi tedbirler almaktasınız?” diye sordu.

Ali Demirçalı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği sor önergesinde, üreticilerin durumuna yanıt aradı. Demirçalı, “Adana’nın Kozan İlçesinin ekonomisinin büyük bir kısmı tarıma dayalı olup, narenciye tarımı ile ün kazanmış bir ilçemizdir. Tarımsal ürünlerden alınan verimin ve kalitenin daha da artırılması için öncelikle çözülmesi gereken sorunların başında; taban suyu problemi, su taşkınları, drenaj yetersizliği, ürünlerde yaşanan fiyat istikrarsızlığı, pazarlama sorunları, erozyon ile mücadele, zirai ilaç ve gübre fiyatlarının yüksek olması gibi sorunlar gelmektedir.” dedi.

Kozan’ın Türkiye’nin önemli bir narenciye merkezi olduğuna dikkat çeken Demirçalı’nın 8 sorusu şöyle:

“1-Tarımsal verimin ve kalitesinin artırılması için alınan önlemler nelerdir? Bu amaçla çiftçilerimize yönelik açılmış kurslar mevcut mudur?

2-Kozan Ovası sulama projesi kapsamı dışında kalan tarım arazilerinin de sulama imkânlarına kavuşması için ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?

3-İlçe tarım arazilerinin drenaj problemlerini bitirmek veya en aza indirmek için yapılan çalışmalar nelerdir?

4-Erozyonla mücadele kapsamında yapılan çalışmalar nelerdir?

4-Tarım ürünlerinin depolanması ve muhafaza edilmesine yönelik, yeni tesislerin kurulmasını düşünüyor musunuz?

5-Tarımda kullanılan gübre, zirai ilaç ve makine fiyatlarının düşürülmesine yönelik ne gibi tedbirler almaktasınız?

6-Ürünlerin pazara sunulmasındaki fiyat istikrarsızlığını gidermek için alınan önlemler nelerdir?

7-Yeni teknolojik gelişmelerden ilçemiz hangi oranda yararlanmaktadır?

8-Çiftçi Birliklerinin kurulmasına yönelik yeni çalışmalarınız var mıdır?”

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2014, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER