banner6

Gündoğan: Hazır suya neden sürekli para ödüyoruz?

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan, Adana Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ’de içmek için kullanılan hazır kapalı suları eleştirdi. Gündoğan, “Ben soruyorum. Bizim ASKİ’mizin içme suyu sağlıklı mıdır? Değil midir? İçebilir miyiz? Peki biz neden suya sürekli para ödüyoruz.” dedi.

Gündoğan: Hazır suya neden  sürekli para ödüyoruz?

Bayram BULUT/ÖZEL

ADANA (İLKHABER) - Adana Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan, Adana Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ’de içmek için kullanılan hazır kapalı suları eleştirdi. Gündoğan, “Ben soruyorum. Bizim ASKİ’mizin içme suyu sağlıklı mıdır? Değil midir? İçebilir miyiz? Peki biz neden suya sürekli para ödüyoruz.” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan, Adana Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ’de içmek için kullanılan kapalı sular ve ASKİ’nin çalışmaları hakkında açıklamada bulundu. ASKİ’nin en önemli işlerinden bir tanesi suyu kaynağından alıp bireye, haneye sağlıklı bir şekilde ulaştırmak olduğuna dikkat çeken Gündoğan, suyu kaynağından alıp haneye, bireye ulaştıran ASKİ’nin Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ’nin bütün odalarında kapalı su içildiğini anlattı.

ASKİ’MİZİN İÇME SUYU SAĞLIKLI MIDIR?

Adana’nın içme sularının sağlıklı olup olmadığını soran Gündoğan, “Ben soruyorum. Bizim ASKİ’mizin içme suyu sağlıklı mıdır? Değil midir? İçebilir miyiz? Peki biz neden hazır suya sürekli para ödüyoruz.  Sağlıklıysa çeşmeden içelim. Çünkü maliyetlerimiz azalır israfın önüne geçeceğiz dediğinizde ben bunları bekliyordum. Adana suyu içilebilirse o zaman biz paketleme işinden bir kere biraz, daha azaltalım. En azından belediye ve kurum içinde azaltalım.” dedi.

ASKİ’NİN STRATEJİK PLANINI ONAYLAMIŞTIK

ASKİ Genel Kurulunda 2021 ASKİ performans programını görüştüklerini dile getiren Gündoğan, “ASKİ Adana için çok önemli bir kurum. Biz 2021 yılı ASKİ’nin performans programını görüştük. Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlükleri 2560 Sayılı İstanbul Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü kuruluş ve görevleri hakkında kanunla istinaden kurulmuş, faaliyetlerini sürdüren ve yine 5018 Sayılı Kanun Stratejik Planlama ve Performans esaslı bütçeleme karşılıklı 9. maddesi ile kamu idarelerinin kalkınma planlarının Cumhurbaşkanı tarafından belirlenen politikalar programları ile ilgili mevzuatı benimsedikleri temel ilkeleri olan kuruluşlardır. Biz performans görüşmesi yaptık. Daha önce ilk 2019 yılında meclise geldiğimizde ASKİ’nin stratejik planını onaylamıştık.” diye konuştu.

EKSİKLERİ SÖYLEDİ

Kendilerinin eleştirilerinde kimseyi hedef almadan düşüncelerini aktardıklarını belirten Gündoğan, “Bizim eleştirilerimiz direk meclis üyelerini ya da idareyi hedef almıyor. Biz düşüncelerimizi dile getirip, yaşadığımız kentin daha iyi hizmet alması için yol gösterici, hizmet faaliyetlerine katkı koyabilir miyiz? kaygısıyla kurduğumuz cümleleri yansıtıyoruz. Aski’nin en önemli görevleri arasında içme, kullanma ve endüstri sularının ve yer altı ve yer üstü kaynaklarının sağlanarak, ihtiyaç sahiplerine dağıtılması, kullanılmış suların yağış sularının toplanarak belirli yerlere ulaştırılmasını sağlamak ve zararsız hale dönüştürmek. Yani su, yağmur suyu ve kanalizasyon hizmetlerini en iyi şekilde yürütmek. ASKİ’nin 2021 yılı programını incelediğimizde gördüğümüz birkaç eksiği söylemek istiyorum.” şeklinde konuştu.

ELEŞTİRMİYORUM SADECE BEKLENTİLERİMİZİ İFADE ETMEK İSTİYORUM

ASKİ’den olan beklentilerini anlatan Gündoğan, “Eksik değil ama bizim en önemli hizmetlerimiz arasında su altyapı su tesislerinin tahsis edilmesi noktasında ASKİ’nin maalesef  yeni projelerinin olmadığını bir kez daha görüyoruz. Şimdi Sayım Genel Müdürüm ve bürokratlarımız diyecek ki Vedat Bey bizi mi eleştiriyor. Eleştirmiyorum sadece beklentilerimizi ifade etmek istiyorum. Algı var, siyaset var, hizmet yok diyeceğim. Diyeceksiniz ki haksızlık yapıyorsunuz. 2020 yılının performans programını ve 2020 yılı ile 2021 yılını kıyasladığımızda aslında performans kıyaslamalarının da bir önceki yıl yada içinde bulunduğumuz mevcut yılla bir sonraki yılı kıyaslayarak, karşılaştırarak değerlendirmek çok daha doğru. Su tesisi yatırımlarına baktığımız zaman göstergelerde şuana kadar performans programın Ağustos ayında gerçekleştirdiğiniz için yani hedef göstergeleri Ağustosa göre kitapçığa koyduğunuzda, o kitapçığa baktığımızda yüzde 50 gerçekleşme oranı var. Yani şuana kadar yüzde kaç oldu bilmiyorum, Yüzde 70’i bulmuş mudur? Arkadaşlar yüzde 50’de mi hala nedir? Bir değerlendirme yapacağım. Performans programını görüşeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

MEVCUT PROJELER DEVAM EDİYOR

ASKİ’nin yeni projelerinin olmadığını mevcut projelerin devam ettiğini söyleyen Gündoğan, “500 km içme suyu şebekesi döşendi 2020 yılında. 2019 yılı ile birlikte hesaplarsak 726 - 730 Km’lik bir içme suyu şebekesi döşendi. Şimdi Zeydan Karalar yönetimi ile birlikte ASKİ'nin idaresi 2019’da şunu söylemiştik. Burada bu performans programında bir tane yeni projeniz yok demiştik.2019 yılını bitirdik 2020 yılına geldik. 2021 yılını programladık. Maalesef yine mevcut yönetime ait tek bir proje göremedik yine. Daha önce 2018 yılında devam eden işler 2019 yılında da devam eden işlerdir. Hani hep kamuoyuna şunu söylüyoruz. Ya diyorlar ki param yok.  İşte Cumhur İttifakı’nın meclis üyeleri bizi engelliyor, iş yaptırmıyorlar diyor. Gerçek şu ki Cumhur İttifakı’nın meclis üyelerinin burada görmüş olduğumuz yani 726 Km’lik içme suyu şebekesinin döşenmesinde inanılmaz katkıları var.” dedi.

GERÇEKLERİ HERKES BİLMELİ

Vatandaşların gerçekleri bilmesi gerektiğini savunan Gündoğan, “Çünkü Cumhur İttifakı’nın meclis üyeleri olarak bizler hem FRİT, hem JİCA, hem SUKAP gibi hem yüzde 50 hibe alan projelerde, hem de kredi alımlarında inanılmaz katkı koymuşuz. Bu bahsetmiş olduğumuz şebekelerin nerdeyse tamamı JİCA, SUKAP ve İller Bankası’nın ciddi destekleri ile sağlanmış. Yani bu şu demek oluyor. Cumhur İttifakı bize mecliste engel oluyor, Cumhur ittifakı bizi desteklemiyor, param yok biz hizmet yapamıyoruz değil Cumhur İttifakı’nın şuana kadar desteği ile yapılmış hizmetler. Değerli hemşehrilerimiz bu gerçekleri bilmeli” diye konuştu.  

CEYHAN’DA SU PROBLEM VAR

Gündoağan Ceyhan’da su problemi yaşandığını anımsatarak, “726 Km’lik su şebekesinde sanırım Ceyhan bu sene pandemi sürecinde şunu gördü. Adana Ceyhan’da su yok. Hepinize gelmiştir bu.  Ceyhan da suyun olmaması ile ilgili ciddi şikayetler aldık. Şuanda Ceyhan’da su şebekesi yapımı devam ediyor. Bu da yaklaşık 15 km ya da 20 Km’yi buldu. Toplamda Ceyhan su şebekesi değişim ihalesi 2018 yılında yapıldı. O tarihte yaklaşık 70 km yapıldı. Şuanda 15 -20 Km’si yapıldı diye biliyorum. Yani toplamda 100 km’lik bir su şebekesi Ceyhanlı hemşehrilerimize kazandırılmış oldu.  Peki bunda ne oldu? Burada da hibe  JICA ile birlikte yapıldı” şeklinde konuştu.

 JICA KREDİSİ

Cumhur İttifakı’nın desteği ile JICA kredisinin alınmasının sağladığını kaydeden Gündoğan, sözlerini şöyle sürdürdü;

“JİCA kredisi ile yapıldı. Cumhur İttifakı’nın desteği bu kredinin alınmasını sağladı. Bunu şunun için hatırlatmak istiyorum. Bu gibi genel kurullar bizlerin kendilerini ifade etmesi için büyük fırsatlar oluyor. Sevgili Adanalı hemşehrilerimiz sakağa çıktığımızda, “Ya siz Zeydan Karalar'a neden engel oluyorsunuz? Başkanın önünü açın, başkan hizmet yapsın.” gibi ifadeler kullanıyorlar. Böyle bir şey yok. Ceyhan’da yaşanan su sıkıntısı hala çözüm bulmuş değil ve 200 km inşallah tamamlandığında yine Cumhur İttifakı’nın meclis üyesi olarak her birimizin ayrı ayrı katkısının olduğunu buradan söylemek istiyorum.

AKKAPI VE KARATAŞ

Bu son dönemde yapılan Akkapı’da ki su tesisi belki 3- 5 Km’lik bir su altyapı su ile ilgili değişim yapıldı bildiğim kadarıyla. Yine Karataş Belediye Başkanımız birkaç kez söyledi. Karataş’ta Çatalan suyunun Karataş’a ulaşması SUKAP kapsamındadır. Bu da bildiğim kadarıyla yine yüzde 50 İller Bankasının hibesiyle gerçekleşmiştir. Bunda da yine katkımız var. Yani biz engel olan değil sürekli katkı koyan bir meclisiz. İller Bankası ve iktidarın destekleriyle bu kentte yapılan projelere katkı koyduk. O yüzden yine söyleyeyim arkadaşlar madem öyle tabi ki neden bu yatımlar kendi imkanlarımızla yapılaması gerekirken, biz özellikle JICA, SUKAP gibi destekleri kullandık şuana kadar.

ÖRNEKLER

Belki idareden arkadaşlar diyecekler ki 2021 yılında da bir hayli su yatırımı noktasında ciddi anlamda programlarımız var. Bunlardan verecekleri örneklerden bir tanesi de Yedigöze’dir. İmamoğlu, Kozan, Ceyhan'ın yine Yumurtalık’ın bir çok yeri ,250’ye yakın köyün ve 600 Km’lik belki de su yapım şebekesi ile ilgilidir. O herhalde 2020- 2021 yılı programında yer alıyordur.  2010 yılında tamamlanmış Yedigöze Barajı’ndan sadece İçme suyu değil, yaklaşık 1.050.300 hektarlık bir tarım arazisi bugüne kadar yapmış oldukları tarım sulama işlerinde en az 2 katı daha verimli hale dönüştürecekler. 

İÇME SUYU

ASKİ’nin en önemli işlerinden bir tanesi suyu kaynağından alıp bireye, haneye sağlıklı bir şekilde ulaştırmaktır.   Suyu kaynağından alıp haneye, bireye ulaştıran ASKİ’nin Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ’nin bütün odalarında biz kapalı su içiyoruz. Ben soruyorum. Bizim ASKİ’mizin içme suyu sağlıklı mıdır? Değil midir? İçebilir miyiz? Peki biz neden suya sürekli para ödüyoruz.  Sağlıklıysa çeşmeden içelim. Çünkü maliyetlerimiz azalır israfın önüne geçeceğiz dediğinizde ben bunları bekliyordum. Adana suyu içilebilirse o zaman biz paketleme işinden bir kere biraz, daha azaltalım. En azından belediye ve kurum içinde azaltalım.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER