banner6

İsraftan kaçının

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, yerel yönetimler tarafından yapılan hizmetler için hazırlanan reklam ve tanıtım işlerinin abartılmaması gerektiğini söyledi

İsraftan kaçının

Vali Coş, kamu kaynaklarının doğru kullanılması yönünde yerel yönetimleri uyararak “10 paralık iş için 10 paralık reklam yapmayın.” dedi.

 

 

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, yapılan hizmetler için Adana’da abartılı bir şekilde reklam ve tanıtım kullanıldığını belirterek, bu konuda yerel yönetimleri uyardı. Kamu kaynaklarının israf edilmemesi gerektiğini belirten Vali Coş, reklam ve tanıtımlar olmadan da vatandaşın yapılan hizmeti gördüğünü söyledi.

 

Vali Coş, “Kamu kaynaklarının en verimli bir şekilde kullanılması ve reklam ile tanıtım  giderlerinin sınırlı tutulması gerekiyor. Yani 10 paralık iş için yine 10 paralık reklam gideri ayırmak doğru değil. Kamu kaynaklarının daha çok yatırıma yönelik yapılması gerekiyor.” dedi.

 

Halil İbrahim UĞUR

 

ADANA(İLKHABER) - Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, kamu kaynaklarının doğru kullanılması adına yerel yönetimler tarafından hazırlanan reklam ve tanıtımların çok fazla abartılmaması gerektiğini söyledi.

 

Adana’da yerel yönetimler tarafından yapılan hizmetler için hazırlanan reklam ve tanıtımların çok fazla abartıldığını ifade eden Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, bu konuda yerel yönetimleri uyardı.

 

HİZMET ETMEKTEN TANITIMA FIRSAT KALMIYOR

Devlet olarak yerel yönetimlerden daha fazla hizmet ürettiklerini kaydeden Vali Coş, “İş yapmaktan, hizmet etmekten tanıtıma fırsat kalmıyor. Çünkü sürekli günü üretimle, yatırımla ve hizmet etmekle meşgul olan insanların tanıtım için vakti olmaz. Kamuoyunda bu tür olaylar için şöyle bir benzetme yapılır; “Tavuk 10 paralık yumurta yumurtlar ve bu sırda yeri göğü inletir. Ama Arap atı 100 altın değerinde tay doğurur kimsenin haberi olmaz.” Bu biraz da fıtrattan kaynaklanıyor. Biraz da kişilerden kaynaklanıyor.” dedi.

 

VATANDAŞIN GÖZÜNE SOKMAYA GEREK YOK

Halka hizmeti, hakka hizmet bilen insanların reklam ve tanıtımdan ziyade zamanlarını en iyi şekilde kullanmak zorunda olduğunu söyleyen Vali Coş, yapılan hizmetlerinde, reklam ve tanıtımlarla vatandaşın gözüne sokulmaması gerektiğini kaydetti. Vali Coş, nihayetinde yapılan hizmetleri vatandaşın kendi gözüyle gördüğünün altını çizdi.

 

ADANA-MERSİN HATTINA MODERN TREN SETLERİ KONULDU

Adana-Mersin tren hattına yeni modern tren setleri konulduğunu ve bunun hiç bir yerde hiç bir şekilde tanıtımının yapılmadığını belirten Vali Coş, “Artık Adana-Mersin arası banliyö haline geldi. Ve devlet bu iki şehir arasındaki tren hattına son derece modern, klimalı, insanların bilgisayarlarını dahi şarj edebilecekleri çok konforlu tren setleri koydu. Biliyorsunuz bir şehirde çalışan kişi diğer şehirde oturabilir. Bu şekilde Mersin’de çalışan Adana’da ya da Adana’da çalışan bir kişi Mersin’de oturabiliyor. İnsanlar trende, ekonomik ve güvenli bir şekilde yorulmadan dinlenerek, icabında gazetesini, dosyasını, ödevini yaparak, bilgisayarda çalışarak yolculuğunu tamamlayabilir. Bu imkanların oluşması yine hükümetimizin sağladığı önemli yatırımlardan biridir. Geçtiğimiz gün yine tren setlerinin açılışı nedeniyle tören düzenlemiştik. O tren setleri her biri milyonlarca liralık ve toplamda yüzlerce milyon liralık yatırım. Şu anda Adana ile Mersin arasındaki tren hatlarının sayısının arttırılması, 4 hatta çıkarılması konusu da gündemde. Konuyla ilgili çalışmalar da devam ediyor. Böylece sadece Adana değil, bölgesel olarak, Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa’yı da içine alan coğrafyanın kalkınması için 10 milyonluk bir yatırım planlanıyor.” dedi.

 

HİZMET YAPMAKTAN REKLAMA FIRSAT KALMIYOR

Bir hizmeti bitirirken yeni yapacakları hizmetlere doğru yol aldıklarını belirten Vali Coş, “Bir hizmet bitiyor yeni hizmetlere doğru yol alındığı için bunlar üzerinde günlerce konuşmak ya da bol miktarda reklam yapmak doğru olmuyor. Tabi bide bu tanıtımlar ve reklamlar aslında kamu kaynakları kullanılarak yapılıyor. Kamu kaynaklarının da verimli bir şekilde kullanılması için bunlarında sınırlı tutulması lazım yoksa 10 paralık iş için yine kamu kaynaklarından 10 paralık da reklam giderleri ayırırsanız bu verimli bir kamu yönetimi olmaz. Bu yüzden herkesin dikkat etmesi lazım. Kamu kaynaklarını kullanırken de israf etmeden mümkün olduğunca daha çok yatırıma yönelik yapması lazım.” şeklinde konuştu.

 

KÖR KURUŞU BİLE YATIRIMA AKTARMALIYIZ

Adana ve tüm Türkiye’de cereyan eden olumlu gelişmelerin kamuoyunun bilgisine sunulması gerektiğini belirten Vali Coş, devlet yatırımlarının tanıtımında ise medya organlarına büyük görev düştüğünü söyledi. Ülkede yaşanan olumlu gelişmelerin ve büyük yatırımların vatandaşları motive edeceğini belirten Vali Hüseyin Avni Coş, “Biz büyük bir milletiz, büyük bir devletiz, büyük bir mirasın varisiyiz. O yüzden bu büyük mirasın varisi olan sorumluluğun yüksek bir nesil olarak bizden sonra bu coğrafyada görevi teslim edeceğimiz gençlerimize daha iyi bir Türkiye bırakabilmemiz için daha çok çalışmamız, kör kuruşu bile yatırıma aktarmamız gerekiyor.” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2014, 17:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42