banner6

İşte yeni kabine

Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı yeni kabinede adana yine bir bakanla temsil edildi. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, yeni kabinede de görevine aynı şekilde devam ediyor

İşte yeni kabine

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın huzuruna çıktı, kabineyi Başbakanlık'ta açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu 62. hükümeti kurmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın huzuruna çıktı. Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından Davutoğlu yeni kabineyi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sundu ve Çankaya Köşkü'nden ayrıldı.

Ahmet Davutoğlu Başbakanlık'ta yeni kabineyi açıkladı.

 

İşte Davutoğlu'nun açıklamaları:

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı Bakanlar Kurulu şöyle oluşuyor.

Başbakan: Ahmet Davutoğlu

Başbakan Yardımcısı: Numan Kurtulmuş

Başbakan Yardımcısı: Ali Babacan

Başbakan Yardımcısı: Bülent Arınç

Başbakan Yardımcısı: Yalçın Akdoğan

İçişleri Bakanı: Efkan Ala

Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu

Ekonomi Bakanı: Nihat Zeybekçi

Gümrük ve Ticaret Bakanı: Nurettin Canikli

Avrupa Birliği Bakanı: Volkan Bozkır

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Mehdi Eker

Kültür ve Turizm Bakanı: Ömer Çelik

Gençlik ve Spor Bakanı: Akif Çağatay Kılıç

Milli Eğitim Bakanı: Nabi Avcı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Ayşenur İslam

Kalkınma Bakanı: Cevdet Yılmaz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Taner Yıldız

Orman ve Su İşleri Bakanı: Veysel Eroğlu

Çevre ve Şehircilik Bakanı: İdris Güllüce

Maliye Bakanı: Mehmet Şimşek

Sağlık Bakanı: Mehmet Müezzinoğlu 

Adalet Bakanı: Bekir Bozdağ

Ulaştırma Bakanı: Lütfi Elvan

Milli Savunma Bakanı: İsmet Yılmaz

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Fikri Işık

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Faruk Çelik

 

KABİNEDEN GİDENLER

 

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Davutoğlu'nun kabine dışı bıraktığı isimler arasında. 

Ayrıca, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da kabine dışı kaldı. 

 

 

BOZKIR ESKİDEN MÜSTEŞAR OLDUĞU BAKANLIĞIN BAŞINA GEÇTİ 

 

Başbakan Davutoğlu'nun AB Bakanlığı'na getirdiği isim, AK Parti'nin İStanbul Milletvekili Volkan Bozkır, halen TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanlığını yürütüyordu. 

 

Bozkır, AB Bakanlığı için çok tanıdık bir isim; Çünkü siyasete girip, 2011 yılındaki seçimlerde AK Parti'den İStanbul milletvekili seçilmeden önce, AB Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürütüyordu. 

 

Diplomatik kariyerden gelen emekli Büyükelçi Volkan Bozkır, Dışişleri Bakanlığı'ndaki görev süresi boyunca da AB işleriyle yakından ilgilenmiş bir isim. Bozkır, bir dönem Türkiye'nin AB nezdindeki Büyükelçilik görevini de yürüttü.

 

1971 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Bozkır, 1972 yılında Dışişleri Bakanlığı'na girdi, 2011 seçimlerinden hemen önce ise emekli olarak bakanlıktan ayrıldı. 

 

DEMİREL'İN ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ

 

Bozkır, diplomatik kariyeri sırasında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in özel kalem müdürlüğü görevinde de yer aldı. Cumhurbaşkanlığı dış politika danışmanı olarak da çalıştı. 

 

CANİKLİ NİHAYET KABİNEDE!

 

MALİYE BAKANI OLMASI BEKLENİYORDU GÜMRÜK BAKANI OLDU

 

Ak Parti'nin Meclis ayağındaki en güçlü isimlerden biri olarak sayılan Nurettin Canikli'nin ismi her hükümet değişikliğinde 'maliye bakanı' olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak Davutoğlu kabinesinde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak yer buldu. Ak Parti'nin kurucu isimleri arasında yer alan ve Başbakan Erdoğan'ın en güvendiği kişilerden biri olan Canikli, TBMM Grup Başkanvekili olarak görev yapıyordu. 

 

1960 Giresun doğumlu Canikli,  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere Sheffield Üniversitesi'nde para-banka-finansman alanında tamamladı. 

 

Maliye Bakanlığında Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı ve İstanbul Defterdarı Vekili olarak görev üstlendi. Yeni Şafak gazetesinde ekonomik konularda köşe yazarlığı yaptı. Yeminli mali müşavirlik şirketinin ortağı olarak faaliyette bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi olan Canikli, 22 ve 23. Dönemde Giresun Milletvekili seçildi. 22. Dönemde TBMM Kamu İktisadî Teşebbüsleri Komisyonu Başkanı ve Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi Üyesi oldu. Canikli, 4 çocuk babası. 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2014, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER