banner6

İtiraz MHP'ye yaradı

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, AK Parti’nin Adana’da yapmış olduğu itirazların MHP lehine sonuçlandığını açıkladı.

İtiraz MHP'ye yaradı

 

Halil İbrahim UĞUR

 

ADANA-(İLKHABER) Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Faruk Bal, Adana’da seçim sonuçlarına yapılan itirazların MHP leyine sonuçlandığını belirterek, MHP’nin Adayı Hüseyin Sözlü’nün önünü konulmak istenen takozun kaldırıldığını söyledi.

 

MHP Adana İl Başkanlığı binasında dün basın toplantısı düzenleyen MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, Adana’da seçim süreci boyunca sağduyu ve akli selim bir şekilde hareket eden Adanalı seçmenleri tebrik ederek, Hüseyin Sözlü başta olmak üzere ipi göğüslemesi için çalışan parti teşkilatına teşekkür etti.

 

SEÇİMDEN SONRA FIRTINALAR KOPTU”

Adana’da 30 Mart seçimlerinin sakin başlayıp sakin bittiğini ancak seçimden sonra fırtınalar koptuğunu belirten Faruk Bal, “AK Parti Adana’da seçim sonuçlarını bir türlü hazmedemedi. Başta Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, seçimlerin ilk sonuçlarının alındığı andan itibaren 2 gün içerisinde Adana’da her şey değişebilir şeklinde bir fişek attı. Arkasından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Adana’da devlet gücünü de arkasına almak suretiyle seçim kurulları üzerinde yoğun bir baskı uyguladı. AKP’nin Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu aynı şekilde akla ziyan iddialar ile Adana’da bir kamuoyu yaratmaya çalıştı. Amaçları belliydi kamuoyu hazırlayarak, seçim kurulları üzerine baskı yaparak Adana’nın, Adanalının iradesini yargı niteliğinde ilçe seçim kurulu ve il seçim kurulu kararlarıyla kaldırıp Türkiye’ye kurduğu korku imparatorluğuna benzer uygulamalar ile Adana’daki seçimleri de iptal ettirmeye yönelik bir takım tezgahlar düzenlediler.” dedi.

AKLA ZİYAN İDDİALAR İLERİ SÜRDÜLER”

Gayri resmi seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından AK Parti’nin akla ziyan iddialar ileri sürmek istediğini belirten Faruk Bal, “Adana’da bu seçimleri yapan 5062 adet sandık kurulu ve 16 tane de ilçe seçim kurulu var. Her sandık kurulunda 5 tane siyasi partinin ayrı ayrı görevlendirdiği kişiler ve başında da 2 tane devletin memuru bulunuyor. Süleyman Soylu bütün bunları şaibe olarak paketleyip Adana’ya sunmak istedi.” diye konuştu.

 

YAPILAN İTİRAZ SURATLARINA ŞAMAR GİBİ ÇARPTI

Adana seçim sonuçlarına itiraz eden AK Parti’yi sert bir dille eleştiren Faruk Bal, “Bu akla ziyan iş, ilçe seçim kurullarına yapmış oldukları onlarca itiraz bumerang gibi geriye dönüp suratlarına şamar gibi çarpılması ile sona ermiştir.

Bütün ilçe seçim kurulları incelemelerini tamamlamış olup, AKP’nin tüm oyların sayılmasına ilişkin talebinin tamamı 16 ilçe seçim kurulu tarafından reddedildi. İlçe seçim kurullarına geçersiz oyların yeniden değerlendirilmesi ve bu kapsamda oy çeteleleri tutulurken bir maddi hatanın olup olmadığını gözden geçirme ve “Sandık sonuç tutanakları ile birleştirme tutanakları arasında bir maddi hata var mı yok mu?” şeklindeki incelemelerde tamamlandı.” dedi.

 

SÖZLÜ’NÜN ÖNÜNDEKİ TAKOZ KALDIRILDI”

İtirazların sonuçlandığını ve yapılan incelemelerde sonuçların MHP lehine çıktığını belirten Faruk Bal, “Yapılan değerlendirmeler sonucunda 20 bini aşkın bir oy farkı ile kazanan MHP’nin Adayı Hüseyin Sözlü oldu ve Hüseyin Sözlü’nün önüne konulmak istenen takoz kaldırılmış oldu. Elbette bundan sonra İl Seçim Kurulu’na itiraz edilmesi hukuken mümkündür. Ancak bu itirazlardan hiç bir sonuç çıkmayacağı artık belli bir hale gelmiştir.” diye konuştu.

 

SÖZLÜ, GÖREVİNİ DURAK’TAN DEVRELACAK”

Konuşmasında 2009 yerel seçimlerini ve Adana’da yaşanan olayları hatırlatan Faruk Bal, itirazlar sonrası ortaya çıkan sonuçla MHP’nin 2009’tan sonra 2014 yılında da Adana’da kazandığının altını çizdi. Faruk Bal, “Böylece AKP’nin 2009 yılından itibaren MHP’nin Adayı Aytaç Durak’ın kazanmasıyla başlayan diktatör anlayışı neticesinde 2009 yılında MHP’nin Belediye Başkanı seçilen Aytaç Durak 21 gün sonra görevden alınmış ve 5 yıllık süresini 4 yıl 11 ay 8 gün sonra seçimler bittikten sonra AKP görevine iade etmiştir. Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Hüseyin Sözlü görevini birleştirme tutanakları tamamlandıktan sonra AKP’nin hukuksuz, haksız ve adaletsiz bir şekilde, Adanalının iradesine aykırı olarak görevinden alıp hizmetine engel olduğu MHP’nin adayı Aytaç Durak’tan devralacaktır. Bu durum ise bizim için mutluluk kaynağıdır.” dedi.

 

ADANA’YA YENİDEN HAYIRLI OLSUN”

Bundan sonra yaşanacak süreç hakkında bilgi veren Faruk Bal, ilçe seçim kurulları birleştirme tutanaklarını tamamladıktan sonra il seçim kuruluna teslim edeceğini söyledi. Faruk Bal, “İl seçim kurulu da yasada belirtilen süre içerisinde mazbatasını Hüseyin Sözlü’ye verecek. Öncesinde ise varsa itiraz onu değerlendirecek. Yeniden Adana’ya hayırlı uğurlu olsun. Sayın Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlü’ye, seçilmiş olan belediye meclis üyelerimize ve seçilmiş ilçe belediye başkanlarımıza sonsuz başarılar diliyorum.” diye konuştu.

 

64 AK PARTİ, 60 OY MHP LEHİNE ÇIKTI”

Seyhan 3. Seçim Kurulu’nda toplam 114 sandıkta geçersiz oyların sayım işleminin tamamlandığını belirten Faruk Bal, 114 sandığın toplamında 64 adet AKP, 60 adet de MHP lehine oy çıktığını açıkladı. Henüz kendi lehlerine çıkan oyların sonuca yansıtılmadığını belirten Faruk Bal, “MHP olarak biz itiraz dilekçesi vermediğimiz için, bize çıkan oylar hala aktarılmadı. Biz de dilekçe vereceğiz ve bize de çıkan oylar sonuca eklenecek.” dedi.

 

KARAİSALI’DA MHP’NİN 32 OYU ARTTI

Yapılan itirazların AKP lehine sonuçlanmadığını belirten Faruk Bal, “Karaisalı’da 12 oy farkla kazanmıştık. Yapılan itirazlar sunucunda ise 44 oy ile kazanmış olduk. Yani 32 adet oyumuz artmış oldu ve yapılan itirazlar MHP’nin lehine sonuçlandı. Bu sonuçla birlikte 3 adet kontenjan meclis üyesi seçme hakkımızı da elde etmiş olduk.” diye konuştu.

 

AKP, YILDIRAY ARIKAN’I NASIL İKNA ETTİ?”

Konuşmasına “2019 seçimlerine inşallah benim gelmeme gerek kalmaz.” diye espri yaparak devam eden Faruk Bal, CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yıldıray Arıkan’ın AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun ile birlikte basın toplantısı düzenlemesini de sert bir dille eleştirdi. Faruk Bal, “Başbakan Yardımcısı, Kültür Bakanı, AKP Genel Başkanı ve diğer siyasi partilerin seçim kurulu üyelerine bir şekilde etki ederek kamuoyunu şekillendirmeye çalışırken, ilçe seçim kurullarındaki hakim dışındaki devlet memurlarının üzerinde baskı oluşturup telefonla oylarını değiştirmeleri için baskı altında bulundurulurken bir şeyi ihmal etmiştir. O da; CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayını da nasıl ikna ettiyse, o emellerine hedeflerine yani seçimin iptali sonucuna ulaşabilmek için onun da beyanını alabilmiştir.” dedi.

 

MHP Adana İl Binası’nda düzenlenen basın toplantısına MHP’li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve MHP Adana İl Başkanı Mustafa İzgioğlu da katıldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42