banner6

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı kuruluyor

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim Ayı’nın son oturumunda Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın kurulması kararlaştırıldı. Açılış yoklamasının ardından gündem dışı konuşmalar gerçekleşti. İlk olarak söz alan MHP Grup Başkan Vekili Cemal Demirdağ, park ve bahçelerdeki ve çevredeki hoş olmayan görüntülere dikkat çekti.

Kadın ve Aile Hizmetleri  Dairesi Başkanlığı kuruluyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim Ayı’nın son oturumunda Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın kurulması kararlaştırıldı.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim Ayı’nın son oturumunu görüşmek üzere toplandı. Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Mustafa Bayar başkanlık yaptı. Toplantıda aylardır merakla beklenen Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın kurulması maddesi de yer aldı.

Açılış yoklamasının ardından gündem dışı konuşmalar gerçekleşti. İlk olarak söz alan MHP Grup Başkan Vekili Cemal Demirdağ, park ve bahçelerdeki ve çevredeki hoş olmayan görüntülere dikkat çekti. Bir kentin girişinin gelenler için çok önemli olduğunu belirten Demirdağ, bu alanların kente gelenlere  ‘Gelme” dediğini savundu. Kente girişlerde orta refüjlerdeki palmiye ağaçlarından bahseden Demirdağ, bu ağaçların zamanında temizlenip budanması gerektiğini söyledi.

E-5 Karayolu üzerinde yüksek araçların ağaçların dallarına çarptığını kaydeden Demirdağ, “Birçok ağacın budanması gelmiş ve acilen budanması gerekiyor. Zamanı gelmişken, bizim bölgemizde 12 ay hem dikim yapılabilir, hem budama yapılabilir. Mevsim çok önemli değil. Şehrin giriş çıkışlarındaki refüjlerin çok acil bakım onarımlarının yapılması ve ağaçların budanması gerekiyor. Kış gelmeden bunlar yapılmalıdır” dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan ise, CHP Grup başkan vekilliğinden ayrılacağını söyledi. Seyhan, grubuna ve diğer meclis üyelerine teşekkür ederek, “Uzun zamandır burada hep birlikte görev yapıyoruz. Bazı durumlarda, bazı konuları red etmeniz veya kabul etmeniz konusunda uygun kelimeleri bulmanız biraz zor olabiliyor. Siyasette de bazı durumlarda suya sabuna dokunmadan meramınızı anlatacak cümleler vardır.

İşi kurtaran bir ifade tarzıdır. Başlangıçta da söylediğim gibi, yaklaşık 1.5 yıllık bir süre içerisinde CHP adına hem grup başkan vekilliğini hem de gurup sözcülüğünü bir arada yürütüyorum. Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar’a ve grubuma bu görevi bana tevdi etmelerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bugün ki oturumdan sonra bu görevi başka bir arkadaşımıza devredeceğiz. Bundan sonra burada hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Meclise başkanlık eden Mustafa Bayar’da, Serdar Seyhan’a teşekkür ederek bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledi ve yeni grup başkan vekili olacak kişiye hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Ardından söz alan Karataş Belediye Başkanı Neciz Topuz’da, Karataş’ın içinde bulunduğu sorunların çözümü için her platformda konuları dile getireceğini belirtti.   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve ASKİ’ye SUKAP Projesi kapsamında, hem içme suyu, hem de arıtma ile ilgili desteklerinden dolayı teşekkür eden Topuz, “Akabinde mahalle aralarında oluşan asfalt,  parke ve yolla ilgili sıkıntımızın acaba bir programlama dahilinde en erken ne zaman yapılacağını Karataş Halkı adına öğrenmek istiyorum.” diye konuştu.   

Topuz, itfaiyenin birim açmak istemesi durumunda kendilerinin arsa, arazi tahsisi yapabileceğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bir diğer konu ise, bu süreçte birçok bölgemizde olduğu gibi yangınlarla ilgili sıkıntılar var. İtfaiyemiz acaba eskiden belli olan nüfus ve yerleşim olan büyük yerlerde birimler açmayı düşünüyor mu? Bundan birkaç gün içinde Tuzla'da büyük bir yangın atlatıldı. Bundan daha öncesinde de teklifimizi dile getirdik, tekrar dile getiriyoruz. Tarafımıza geçen arsalarda, arazilerde size kolaylık sağlamayı düşünüyoruz. Bu konuda yardımcı olmayı istiyoruz. Amacınız vatandaşımızın mağduriyetin önceden görebilmek.

Ayrıca kış geliyor, geçen yıl da burada dile getirmiştik bu kürsüde.  Önümüz kış. Sel felaketi geliyor veya çeşit yağmurlarla ilgili olarak gerekli önlemler alındı mı? Dedik ki Karataş'ta bununla ilgili sıkıntılar yaşadık, Tuzla'da da Adana’da da drenaj kanallarının taşması sonucunda çeşitli problemler şekillendi.

Akabinde büyük bir problem hepimiz hayvan severiz masum canlarımızın çeşitli dönemlerde Karataş'ın ilçesinde aralarında olduğu gibi birçok ilçemizde de Büyükşehir Belediyesi'nin araçları tarafından gayri resmi elimizde bununla ilgili olarak görmek isteyen arkadaşlarımız olursak fotoğraflarda var.

Kısırlaştırmadan bırakmanıza kızıyoruz. Kanıt isteyen olursa seve seve verebiliriz. Büyükşehir Belediyesi'nin altını çizerek belirtiyorum kısırlaştırmadan bugün burada başkanımız olsaydı, onu da söyleyecektim.”  

 Konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemin 44. Maddesi’nde yer alan Kadro Değişikliğine ait komisyon raporuna göre, “Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan Arşiv Şube Müdürlüğü’nün, Yazıişleri ve Kararlar Dairesi Başkanlığı’na bağlanmasına, İşletme ve İştirakler Dairesi Başkanlığı’nın bünyesinde bulunan Adana Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek ve Unlu Mamüller İşletme Müdürlüğü’nün isminin Adana Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek ve Gıda Ürünler İşletme Müdürlüğü olarak değiştirilmesine, Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan Hayvan Pazarları ve Mezbaheneler  Müdürlüğü’nün, Ulaşım Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan Otogar ve Oto Park Şube Müdürlüğü’nün İşletme ve İştirakler Dairesi Başkanlığı’na bağlanmasına İşletmeler Bakın ve Onarım Şube Müdürlüğü’nün kurularak ve İşletme ve İştirakler Dairesi Başkanlığı’na bağlanmasına, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın kurulmasına, Kadın Ekonomisini Güçlendirme Şube Müdürlüğü ve Kadın Eğitim ve Araştırma Şube Müdürlüğü’nün kurularak, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlanmasına”  yönelik karar alındı.

Madde ile ilgili söz alan Ak Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın hayırlı olmasını temenni etti.  Gündoğan, “Hayırlı olsun burada hem hem de bizim Cumhur ittifakında kadına yapılacak hizmetlerde bir ayrıcalık olsun diye yeni dairenin kurulması yönünde ittifak ettiği bir konuydu. İnşallah bu dairenin yeni kurulacak şube müdürlükleri ile kentimizde kadın ve kadın hizmetlerine dönük bir dairenin de hayırlı olmasını diliyoruz. İdarenin bize teklifinde otogarın bize yeni işletme ve iştiraklere bağlanması konusunda, orada hem idari olarak KDV’den bir kazancın sağlanacağı yönündeki teklifi biz de çok olumluydu.” dedi.

Ak Partili Meclis Üyesi ve AK Parti Adana İl Kadın Kolları Başkanı Sevil Can’da, kadınlar konusunda alınan bu karara katkı koyan tüm herkese teşekkürlerini sundu.

Komisyon raporu yapılan oylamada oy birliğiyle kabul edildi.

Gündem maddelerinden 15 komisyon kararından 13’ü oy birliği ile kabul edilirken 2 madde ise oy çokluğuyla reddedildi.

  Adana Büyükşehir Belediye Meclisi çalışmalarına 9 Kasım 2020 Pazartesi günü saat 14.00’te devam edecek.

  Öte yandan Serdar Seyhan’dan boşalan CHP Meclis Grup Başkanvekilliği ve Parti Sözcülüğüne kimin geleceği ise, CHP Grup toplantısında kararlaştırılacağı bildirildi.

                                         

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42