banner6

Karalar: Borcumuz düşüyor, hizmetler devam ediyor

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ASKİ’nin 2018 yılında 145 milyon zarar ederken, yerinde müdahaleler ve yerinde yönetim biçimiyle 98 milyon artı üreten bir kurum haline getirdiklerini söyledi. Karalar, “Bu yıl sonunda borcumuz 30-40 milyon düşecek. 2021 sonunda ise borcumuzun 4.2 milyara düşeceğini düşünüyorum.” dedi.

Karalar: Borcumuz düşüyor, hizmetler devam ediyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ASKİ’nin 2018 yılında 145 milyon zarar ederken, yerinde müdahaleler ve yerinde yönetim biçimiyle 98 milyon artı üreten bir kurum haline getirdiklerini söyledi. Karalar, “Bu yıl sonunda borcumuz 30-40 milyon düşecek. 2021 sonunda ise borcumuzun 4.2 milyara düşeceğini düşünüyorum.” dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, belediyenin ve ASKİ’nin yaptığı çalışmalar konusunda bilgilendirme yaptı. Karalar ilk olarak ASKİ ile yapılan çalışmaların yer aldığı sinevizyon gösterimini sundu. Ardından ise Adana Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları sinevizyon ekranından basın mensuplarına gösterdi.

BORCUN ARTMASINI ÖNLEDİK

Hizmetler yapılmasına rağmen belediyenin borcunu sabit tuttuklarını belirten Karalar, “Belediyenin borcu 4.5 Milyar, her ay 60 milyon borç üreten bir belediyemiz vardı. 2018 yılında 600 milyon borcu artmış. O hızla gitseydi 2019 yılında 700 Milyon artacaktı. Belki bu sene biraz daha fazla artacaktı. Dolayısıyla her ay 60 milyon açık vermeye devam etseydi belediyemiz, 20 ayda borcu 1.2 Milyar artacaktı. Üstüne üstlük 350-400 Milyon kur farkı ve faiz de eklenince borcu 1.5 Milyar artmış olacaktı. Yani iyileştirme yapmasaydık yalnızca sabit tutsaydık. Bugün Adana Büyükşehir Belediyesi’nin borcu 6 Milyar olacaktı. Tamamen kilitlenen, iş yapamayan bir hal içine girecekti. Bu kadar işi yapıp 4.5 milyarda borcu sabit tutmak bile önemli bir iş” dedi.

SU SIKINTISI

Kentte su sıkıntısı yaşanmaya başladığına dikkat çeken Başkan Karalar, “Su sıkıntısı olmaya başladı. İki şey yapmalı Adana Çatalan’ın ikinci kısmının yapılması gerekti. Çünkü nüfus artıyor. Ön görmediğimiz koronadan dolayı su artışı olursa hesaplarınızı bu saptırabilir. Yedi Göze Barajını yapmalıyız. Önceki haliyle yapmamız mümkün değil. İkincisi Çatalan’ın ikinci bölümünü yapmak zorundayız. Çatalan 15 Bin metreküp su veriyor. Biz bu 15 Bin metre küpün dibini bulduk. Allah korusun 3 günlük bir arıza olsa Adana susuz kalır. Burada tedbir almak için arkadaşlarımız çalışıyorlar. Çatalan Barajının borcunu hala ödüyoruz. Borcu 2030 yılında bitecek.” diye konuştu.  

UCUZ SU İÇİYORUZ

Ucuz su tüketiminde Adana’nın 3. sırada olduğunu anımsatan Başkan Karalar, “900 bine yakın su abonemiz var. Yazın 70 milyon fatura kestik.  Vatandaşlarımızın su faturalarını ödemediğini görüyoruz. Ucuz su tüketiminde 3. sıradayız.  Yıl içerisinde bir zam olabilir. Maliyetler arttı. Bunu yapmak zorunluluğunda kalabiliriz. Yapılandırma yapan geçen ay 10 milyon civarındadır. 130 milyon yapılandırma bekliyoruz. Kentin dört bir yanına tahsilat noktaları açtık. Daha önce değiştirdiğimiz su saatleri fiyatlarının yüzde onuna değiştiriyoruz.” şeklinde konuştu.

MAKİNA ALDIK

Araç satın aldıklarını vurgulayan Başkan Karalar, “Yaklaşık 30 Milyonluk makine aldık. Bu makinalar hayati derecede önemli. Bir yönetici eğer zamanı, eğer parayı iyi kullanmazsa onu sorgulamak gerekli. Birincisi zamanı, ikincisi kadroyu, üçüncüsü parayı iyi kullanacak. Bu aldığımız araçların tamamı kira değerini kendi değerlerine böldüğünüzde 19 ayda amorti ediyor. Biz öngörülen bir ihalenin 30 milyon aşağısına bitmesinden kaynaklı bir para artışını burada değerlendirdik. 19 ay sonra bu makinalar sizin olacak.” ifadelerini kullandı.  

ASKİ 98 MİLYON ARTI ÜRETTİ

ASKİ’nin 98 milyon artı ürettiğini söyleyen Karalar, “Bundan önceki ASKİ’yi yönetenler AKSİ’nin para kazanması asla mümkün değil dediler. Oysa ASKİ para üretmezse hizmet yapamaz. ASKİ’nin gelirinin giderinden çok fazla olması lazım ki hizmet yapabilsin. ASKİ  2018 yılında 145 milyon zarar ediyor. Yerinde müdahalelerimiz ve yerinde yönetim biçimimizle şimdi 98 milyon artı üretiyor. Bu bir mantalite, bu bir yönetim, bu bir bakış farkı.” dedi.

2000 PERSONEL EKSİK ÇALIŞILIYOR

Korona nedeniyle 2000 personel eksik çalıştıklarına dikkat çeken Karalar, “15 bin kişinin çalıştığı yerde zaman zaman hatalar olabilecektir. Kaçaklar ve kötü niyetli şeylerin azaldığını söyleyebilirim. Koronaya rağmen olumsuz şartlara rağmen çalışıyoruz. Bir sürü işe gelmeyen kardeşimiz oldu. 2 bin kişinin koronadan dolayı ise gelmediği oldu. 7 bin çalışanın 2 bini.  Bu büyük bir rakam. Yine de en iyi işi yapmaya çalışıyoruz.  ASKİ  18 ayda 132 köye şu isale hattı döşenmiş. Yağmursuyu çalışmasında 67 köye daha su götürecek. 600 günde bitmesi gereken işi 400 günde bitirdim. Karataş’a 20 milyondan fazla para harcayarak bitirdik. Su isale hattını SUKAP’tan fazla ödedik. Ceyhan CAYKA kredisi ile yapıldı. Ceyhan’da yüzlerce kilometre asbestli boru değişti. Araç aldık. Kanal açma makinası aldık.”  diye konuştu.

USUZSÜZ MEZARLIK SATIŞI

Adana’daki mezarlıklarda usulsüz mezar yeri satışlarının da olduğunun ortaya çıktığını anlatan Başkan Karalar, “Mezarlıklarda yapılmayan ve yapılmadığı halde fatura kesilen işler tespit ettik. Bırakın onu hadi soruşturma sonucunda Küçükoba Mezarlığı’nda 290 adet günlük usulsüz defin yapılmış. 50 adet aileye usulsüz mezar yeri verilmiş. Toplamda da 225 adet usulsüz mezar yeri satılmış. Allah korusun birimizin ailesinde vefat olsa ve mezar yeri satın alsanız ve buraya denk gelse size burası satılmış diyecekler. Ölüden de böyle bir şey yapılır mı. Burada belediye başkanının bundan haberinin olması asla söz konusu değil. Olamaz da ama bunların hepsini denetler” ifadelerini kullandı.

İZLEYİP GÖRECEĞİZ

Ceyhan Belediyesi’ne düzenlenen ve eski Başkan Kadir Aydar’ın da gözaltına alındığını rüşvet operasyonuyla ilgili de konuşan Zeydan Karalar, “Bir operasyondur ve CHP’li belediyelere yapılan olağan operasyon mudur. Gerçekten ciddi bir şey var mıdır izleyip göreceğiz. Gerçekten hırsızlığı yakalatan Yalova Belediye Başkanı da görevden alındı. Bu tür operasyonlara sonuç ortaya çıkmadan mesafeli yaklaşmak lazım. Bir şey demek için erken” dedi.

  Karalar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“621 kilometre sati kaplama yaptık. Köprü ve menfezler çok önemli, kışın sel ve çiğ düşmesi ile yıkılıyor. Bizim şimdi yaptığımız menfezler olağan üstü şartlarda bile kalacak dayanacak.

  18 aylık dönemde 298 milyonluk ihaleye çıktık. Neredeyse kırımsız gidiyor ihaleler. Yüzde 27 kırımla ihaleleri gerçekleştirdik. Mobilya alınıyor 2300 ton. Arkadaşlar 900 ton işleyebiliriz dediler. Firmalarla anlaştık.  

2019- 2020 arasında 3000 milyon çiçek almışız. Belediyenin bir kuruşuna sahip çıkmak bizim öncelikli görevimizdir.  Metronun ikinci etabı için görüşmeler yapıyoruz. Cumhur Başkanlığı'na devredilmesi konusunda başvuru yaptık. Eğer kabul edilirse görüşmelerimizi ciddi boyuta taşıyacağız.

1776 kişinin sözleşmesini askıya aldık. Bu yılsonunda borcumuz 30 -40 milyon düşecek. 2021 sonunda borcumuzun 4.2 milyara düşeceğini düşünüyorum.

Borçlanma yetkisi aldık. Devlet bankalarından bize teklif bile vermiyorlar.

75 milyonluk borçlanma olacak.  

Teftiş kurulu 5 ya da 6 dosya gönderildi. Denetim yapmak gerekli. Ben mazot hırsızlığını yakaladım..

 Büyükşehir yönetimi olarak gerek ASKİ, gerek belediyede şeffaf ihale yapacağız. Bizim doğrudan yeminle yaptığımız işler var. Mezarlık işlerinde girdiğimiz ihaleler var. Acil olduğu için mezarlık işini 21 B ile yapmışız. Hizmetin devam etmesi için 21 B’ye yöneliyoruz. Hem kaliteli hem hızlı hem uygun fiyata iş yapmaya devam edeceğiz.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER