banner6

Karalar'dan işsizliğe vizyonel çözüm

CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, üyesi olduğu ADSİAD’ın geleneksel toplantısına katıldı, projelerini anlattı, “Yıkmaya değil, yenilemeye geliyoruz” dedi

Karalar'dan işsizliğe vizyonel çözüm


ADANA(İLKHABER) – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, Adana Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ADSİAD) konuğu oldu. Adana Seyhan Otel’de ADSİAD yönetim kurulu üyeleri, Organize Sanayi Bölgesi İşadamları Derneği Başkanı Mustafa Akalın, TMMOB Adana İKK Sekreteri Nazım Biçer, Şehir Plancıları Odası Eski Başkanı Ulaş Çetinkaya, ADSİAD eski Başkanları ve ADSİAD üyelerinin katıldığı toplantının açılışını gerçekleştiren ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez, ADSİAD ailesine mensup Zeydan Karalar’ın belediye başkan adayı olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yaklaşan yerel seçimler öncesi Adana Büyükşehir ve merkez ilçe belediye başkan adaylarıyla bir araya gelerek adayların projelerini öğrenmek ve Adana’da çözüm bekleyen sorunlara yönelik fikir alışverişinde bulunmak istediklerini söyleyen Sönmez, güçlü bir yapı sergileyen ADSİAD ailesinin Adana’yı yönetecek bilgi, birikim, vizyon ve öngörü sahibi işadamlarından oluştuğunu vurguladı. Bu bağlamda Seyhan’a başkan olmak için çalışmalarını yoğun bir tempoda sürdüren Zeydan Karalar’a başarılar dileyen Sönmez, Yıl boyunca planlı ve programlı hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Sönmez, , kişisel, kurumsal, kentsel ve bölgesel zorlukların birlikte hareket edilerek aşılacağını söyledi.

SEÇİMİ YÜZDE 36’NIN ÜZERİNDE TAMAMLARIZ”

Sönmez’in ardından ADSİAD üyelerine projelerini açıklayan Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, Seyhan’daki seçimi yüzde 36’ının üzerinde tamamlayacaklarını belirtti. Yıllar süren yanlış ekonomik ve siyasal politikalar nedeniyle Adana’nın kötü noktaya getirildiğini kaydeden Karalar, “Ülkenin ekonomik gidişatı bizi çok yakından ilgilendiriyor. 1994 yılına kadar büyümeye devam eden Adana, 1994’ten sonra durağan süreç yaşadı ve sonra geri gitmeye başladı. Ülkeyi iyi yönettiğini iddia eden hükümet, global ekonomide küçülmüştür. 2001’de Türkiye 14. büyük ekonomiye sahipken günümüzde 18. sıraya gerilemiştir” dedi.

Hükümetin ifadesiyle ekonominin yoksulluk üreten bir ekonomi olduğunu öne süren Karalar, “Bu gerçekliğin Adana’ya yansıması da olumlu olmamıştır. Adana; Van, Diyarbakır, Niğde, Kayseri, Şanlıurfa’dan gelen insanları istihdam eden, barındıran bir memleketken şu anda maalesef işsizlikte birinci sıraya yükselmiştir. İşsizliği biz yaratmadık ancak bu gidişat durdurulabilir, gerileme aşılabilir. İşsizliğe çözüm üretmek, sosyal projeler geliştirmek belediye başkanlarının da işidir” diye konuştu.

Adana ekonomi kurmaylarının ve belediye başkanlarının Gaziantep’teki gibi bir birlikteliği hayata geçiremediğini dile getiren Zeydan Karalar, “Tüm potansiyelleri harekete geçirecek, dinamik bir yapı oluşturacak etkili bir belediye başkanı olacağım. 2014 seçimlerini, akabindeki genel seçimleri alarak iktidar olacağız. Etkili bir kardeşiniz olarak Adana’nın metropolitan bir kent olması için gayret göstereceğim. Adana’nın yeniden yatırım ve cazibe kenti olmasını sağlayacağız” dedi.

TEK TİP MECLİS ÜYELİĞİNİ REDDEDİYORUZ”
Konuşmasında kentsel dönüşüme de atıfta bulunan Karalar, şunları söyledi:
“Dönüşüm yerindeyse güzeldir. Temizlik yerel yönetimin ilk görevidir. İşsizlik, vizyonel bir yerel yönetimle azaltılabilir. Sosyal belediyecilik bir lütuf değil görevdir. Doğaya saygı geleceğe saygıdır. Spor herkesin hakkıdır. Sağlıklı ve ekonomik gıda herkesin hakkıdır. Gençler özgürlük ister. Belediyeler öğrenciler için yurt yapmak zorundadır. Kadın sığınma evleri yapmak zorunluluktur. İyiler mutlaka kazanır. Saydıklarımızı gerçekleştirdiğimizde hepimiz Seyhan’da yaşadığımız için mutlu olacağız ve kentimizle övüneceğiz. Ekibimizde işi bilen, teknik ve profesyonel insanları barındıracağız. Tek tip meclis üyeliğini reddediyoruz. ADSİAD üyelerinden, sanayicilerden ve işadamlarından her fırsatta lojistik destek anlamında faydalanacağım. Mahalle birimleri kuracağız. Kreş, muhtarlık birimi, sağlık, oyun, yürüyüş, koşu parkı, taziye evi, kütüphane, aşevi ve mahalle meclisleri kuracağız. Bu tesisleri 7-8 dönümlük alanda halkın da onayını alarak hayata geçireceğiz. Seyhan’a ayrıca önemli bir kent meydanı kazandıracağız. Şehirciliğin kent meydanı etrafında şekillenmesini sağlayacağız.

İMARIN YÜZDE 70’İNİ YENİDEN YAPACAĞIZ”
İmar, Türkiye’de en problemli konu ancak Türkiye’de imar konusunda en sıkıntılı kent Adana ve en sıkıntılı ilçe ise Seyhan. Yapılan imar düzenlemelerinin yüzde 95’i itirazlar sonucu mahkemelerden geri dönmüş. Seyhan ilçesinin yüzde 70’inin planlarını yeniden yapacağız.
Engelliler için rehabilitasyon merkezi kuracağız. Tüm projeleri tamamlanmış semt pazarları kazandıracağız. Seyhan nehri civarına kuracağımız ‘Seyhan Yeşil Vadi’ tüm Türkiye’nin çekim merkezi olacak. Seyhan’a hobi bahçeleri, minyatür parklar, ihtisaslaşmış sanayi siteleri kazandıracağız. Konya’da akılda kalacak büyük bir fabrika yoktur ancak işsizlik de yoktur. Konyalılar, küçük ve orta ölçekli sanayi siteleriyle işsizliği çözmüş. Biz de sokak aralarındaki esnaf için ihtisaslaşmış sanayi siteleri kuracağız. Adana demek Seyhan demek. Tepebağ Höyüğü’nde tarih fışkırması gerekiyor. Adana bir kültür ve turizm merkezi yapılabilir. Tepebağ’daki küçük esnafı sanayi sitesine taşıyıp burayı gerçek manada bir turizm merkezi yapacağız. Çöpleri yeraltına alıyoruz. Hem pislik ve sinekten kurtulacağız hem de ayrıştırma ve geri dönüşüm sayesinde belediyeye para kazandıracağız.

YIKMAYA DEĞİL YENİLEMEYE GELİYORUZ”
Kenti yıkmaya değil yenilemeye geliyoruz. Türkiye deprem bölgesi, Seyhan’da da deprem nedeniyle zarar gören konut sayısı çok. Hurmalı mahallesinde yenileme çalışması yapacağız ve üstelik burada yaşayan halkımızdan bir kuruş para almadan yenileme yapacağız. Çalışıyoruz, daha çok çalışacağız. ADSİAD’ın da görüşlerine ve yardımlarına ihtiyacımız var. Kenti güzelleştirmek istiyoruz. Ben Seyhan’da yaşıyorum deme onurunu yaşatacak bir kent yaratma arzusundayız. Önerilerinize açığız.”
Konuşmaların ardından soru-cevap bölümüne geçildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2014, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER