banner6

Kefenli bebek eylemi

Kefenlenen oyuncak bebekler kadınlar tarafından Amerikan Konsolosluğu’nun önüne bırakıldı.

Kefenli bebek eylemi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) İsrail’in Gazze’ye uyguladığı kara harekatını protesto eden Filistin Dayanışma Platformu üyesi kadınlar yanlarında getirdikleri oyuncak bebekleri kefenleyerek Amerikan Konsolosluğu önüne bıraktı.

İsrail’in Gazze’ye uyguladığı şiddet nedeni ile yurt genelinde protestolar devam ediyor. Son olarak Adana’da ki Filistin Dayanışma Platformu üyesi kadınlar çocukları ile birlikte Adana Ceyhan Karayolu üzerinde bulunan Amerikan Konsolosluğu önünde toplandı. Kadınların yanında bulunan bir gurup erkek çevre güvenliğini sağlayan Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerle görüşerek konsolosluk kapısına bazı kadın temsilcilerin kefenlenmiş oyuncak bebek bırakmak istediğini söyleyerek izin istedi. Ancak emniyet mensupları bunun mümkün olmadığı söyleyerek izin vermedi.

Bunun üzerine Filistin Dayanışma Platformu üyesi kadınlar Karayolunu trafiğe kapatarak basın açıklaması yaptı. Ellerinde kefenlenmiş bebek ve çeşitli dövizler bulunan kadınlar adına basın açıklamasını yapan Latife Arslan, büyük çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 1500 Filistinli’nin katledildiğini dile getirdi. Filistin’de her saatte bir çocuğun öldüğünü anlatan Arslan,”şehit sayısı sürekli artmaktadır. Şimdiye kadar 150 çocuk ölmüştür. Bu yürekler acısı bir durumdur. Herkesi ortak harekete davet ediyoruz. 1918 yılında Osmanlı Devleti’nin parçalanma sürecinde İngilizlerin Filistin’i işgal etmesi ile birlikte Filistin halkının kahırlı günleri başlamış oldu. İşgalci İsrail devleti emperyalist güçlerin desteğini de alarak Filistin topraklarını işgal etti ve bu işgal günden güne artarak devam etti. Devam etmektedir. Filistin halkı zulme karşı direnmektedir. İşgalde halk evlerinden zorla çıkartılmakta evleri yıkılmaktadır. Filistinli 4.7 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda bırakılmıştır.” dedi.

Açıklamanın ardından gurup üyeleri yanlarında getirdikleri çok sayıda kefenli bebeği konsolosluk önünde bulunan polis bariyerlerinin önüne bıraktı. Bir süre oturma eylemi yapan gurup daha sonra İncirlik üssüne doğru yürüyerek alandan ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 17:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER