banner6

MHP’li Demirdağ: Standarda uymayan işlerde kamu zararı oluşuyor

MHP Grup Başkan Vekili Cemal Demirdağ, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin dün sabah yapılan ikinci oturumunda tüm başkanlara ve bürokratlara seslenerek, herkesten sorumluluklarını yerine getirmesini ve sorumlu davranmasını istedi.

MHP’li Demirdağ: Standarda uymayan işlerde  kamu zararı oluşuyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-  MHP Grup Başkan Vekili Cemal Demirdağ, tüm başkanlara ve bürokratlara seslenerek, “Sizden ricamız, yaptığımız işi standartlara uygun yapalım. Yapmış olmak için yapmayalım. Yanlış yapılan işlerden kamu zararı oluşuyor. Buna hakkımız yok" dedi.  

 Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık ayının ikinci birleşimini görüşmek üzere toplandı. Belediye Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen oturuma Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar katılmadığı için meclise başkanlığı 2. Başkan Vekili Şule Özülkü başkanlık yaptı.

GÜNDEM DIŞI KONUŞMALAR

Açılış yoklamasının ardından gündem dışı konuşmalar yapıldı. İlk söz alan MHP Grup Başkan Vekili Cemal Demirdağ, sözlerine Cumartesi günü hayatını kaybeden Sarıçam meclis üyesi Ömer Çelik’i anarak başladı.  Demirdağ, “Sarıçam Meclis Üyemiz Sayın Ömer Çelik kardeşimizi Kovid-19 nedeniyle kaybetmiş bulunuyoruz. Arkadaşımıza Cenabı Allah'tan rahmet diliyorum. Ailesine ve camiamıza başsağlığı diliyorum.” dedi.

DEMİRDAĞ: AŞIRI GÜZEL SONUÇLAR GELMEYE DEVAM EDİYOR

2020 yılının sorunlu bir yol olduğundan bahseden Demirdağ, “2020 yılı dünya, ülkemiz ve Adana ile ilgili sorunu bir yıl biliyorsunuz. Dünyadaki siyasi ve ekonomik sıkıntılar ile Kovid-19 salgınının birleşmesi herkesi etkiledi. En çok etkilenen ülkelerin başında da biz geliyoruz. Ümidimiz şudur ki bu önemli sorundan en kısa zamanda kurtulmaktır. Aşırı güzel sonuçlar gelmeye devam ediyor.” diye konuştu.  

MASKE, MESAFE, TEMİZLİK KURALLARINA UYALIM

Maske, mesafe, temizlik kurallarına uyulması konusunda uyarılarda bulunan Demirdağ, “Almanya'da yaşayan ve Kovid-19 aşısını bulan bilim insanları Profesör Dr. Uğur Şahin, Özlem Türeci’ye minnettarız. Gururumuz oldular var olsunlar. Hedef tabii ki yerli ve milli aşı. İnşallah bu da olacak, salgın bitecek ve dünya güzel bir nefes alacak. Herkesten ricamız maske, mesafe, temizlik   kurallarına uyulmasıdır.” şeklinde konuştu.

ASFALT GEREKİYOR

Demirdağ, İlim Yolu Bulvarı’na dikkat çekerek bulvarın asfaltlanmasını istedi. Demirdağ, “Yüreğir İlçesi Mustafa Kemal Paşa Bulvarı'nda ilim yolu bulvarımız var.  2019'da bütün altyapısı yapıldı bitti. Henüz bu yolun üst asfalt çalışması yapılmadığından dolayı, o bölgede yaşayan vatandaşlarımız ve esnaf çok fazla miktarda mağdurlar. Bu yolun çok acil olarak bitirmesi istiyoruz. Yeri Mercimekler Petrol ile Yüreğir Belediyesi Temizlik İşleri arasında ki bulvar burası.  Yaklaşık 2 kilometre. Bu bulvarın çok acilen üst yapısının yapılmasını temenni ediyorum.” dedi.

STANDARTLARA UYGUN YAPLMIYOR

Yapılan asfaltların Karayolları standardına uymadığını dile getiren Demirdağ sözlerini şöyle sürdürdü;

 “Ayrıca geçen hafta Karataş Belediye başkanımız Necip Topuz Bey bir konuşma yapmışlardı. İlçemizde Büyükşehir tarafından yapılan hizmet yetersizliği ve yapılan olumsuz keyfi uygulamalarla ilgili olaraktan, Sayın Başkanım Adana genelinde asal asfalt seferberliği başlattınız teşekkür ediyoruz ama yapılan asfalt çalışmalarının karayolları standartlarında olmadığını görüyoruz.

3 KURAL

 Genelde asfaltlama da 3 tane kurala çok riayet edilir.   Üstyapının en üst tabakası olan aşınma tabakası, genellikle 5 cm kalınlığında asfalt betonu olarak uygulanmaktadır. Ağır trafikli devlet yollarında ve otoyolların aşınma tabakasında yüksek mukavemetli, kayma direnci yüksek SMA- Taş Mastik Asfalt gibi bitümlü sıcak karışımlar kullanılmaktadır.

Binder Tabakası (orta tabaka). Bitümlü temel veya granüler temel üzerine uygulanan binder tabakası, trafiğe bağlı olarak genellikle 6-8cm kalınlıklarda asfalt betonu ile teşkil edilmektedir.   Bitümlü Temel Tabakası (sıkıştırılmış mucur tabakası). Trafiğe bağlı olarak genellikle 8-18cm kalınlıklarında uygulanan bitümlü temel tabakası, genellikle bağlayıcısız granüler temel üzerine yoğun gradasyonlu bitümlü sıcak karışımın uygulandığı bir tabakadır..  Bu standartlara uyulmadığı görülmektedir.

ORTA TABAKA YOK

Karataş’ta yapılan en son çalışmalarda standartlara uyulmadığı görülmektedir. Karayollarının yapmış olduğu yollarda alt zemin orta zemin ve üst zemin bulunmakta. Büyükşehir’in yaptığında ise alt zemin ve üst zemindir. Yani orta tabaka yoktur. Sonuç itibariyle yapılan bu hızlı çalışmaların sonucu iyi olmuyor. Yapıldıktan 1 ay sonra yollarda çökmeler ve çatlamalar meydana gelmiştir.

ÖNEMLİ KONULAR

Bunlar çok önemli konular. Ayrıca bütün belediye ekiplerimizde olduğu gibi büyükşehirde de bir yama ekibi çalışıyor. Bu yapa ekibinin yaptığı çalışmaları görüyoruz. Teşekkür ediyoruz. Ama Karataş’da yine yapılan bir çalışmadan örnek vereyim. Bir yanında taş çöken yer asfalt yapılmış. Güzel bir görüntü oluşturmuyor.  Adana’ya yakışmıyor.

KAMU ZARARI OLUYOR

Biz kişileri eleştirmek için değil sadece yaptıkları işleri daha iyi yapmaları için söylüyoruz. Yanlış yapılan işlerde kamu zararı oluyor. İnsanlar mağdur oluyor. Tüm başkanlardan ve bürokratlardan ricamız, yaptığımız işi standartlara uygun yapalım. Yapmış olmak için yapmayalım.  Yanlış yapılan işlerden kamu zararı oluşuyor. Buna hakkımız yok.  Vatandaşlarımıza olan sorumlulukları tam yerine getirmemiş oluyoruz. İsteğimiz herkesin sorumlu davranmasıdır.”

TEPKİ GÖSTERDİ

Bir televizyon kanalında Türk Ordusuna yönelik yapılan açıklamalara tepki gösteren Demirdağ, “Televizyonda bir kanalın bir tanesin de askerlerimizle ilgili ordumuzla ilgili bir söz sarf edilmiş.  Tarih boyunca ordu millet olarak adlandırılan Türkler, başta Asya Kıtası olmak üzere, Avrupa dahil geniş kıtalarda çok sayıda devlet kurmuş, çeşitli yabancı kavimler, milletler üzerinde hakimiyetler sağlamışlardır. Bozkır yaşantısının hareketli ve güçlü olmayı gerektirir zorlu şartları, Türkleri dayanıklı ve mücadeleci bir millet haline getirirken,  güçlü ve iyi teşkilatlanmış ordular kurmalarında önemli etken olmuştur.” ifadelerini kullandı.

TÜRK ORDUSU HEPİMİZİN GÖZBEBEĞİDİR

“Türk Ordusu hepimizin gözbebeğidir” diyen Demirdağ sözlerini şöyle tamamladı;

 “Milattan önce 209 yılında kurulduğu kabul edilen ilk düzenli ve disiplinli Türk Ordusu’nun büyük Hun imparatorluğu döneminde oluştuğu bilinmektedir. Şu anda dünyada en güçlü ordular arasında ilk ondadır.  Kahraman Türk Ordusu bağımsızlığımızın bir egemenliğimizin koruması için milletimizin her zaman yanındadır. Gücü ve kabiliyeti ile tüm dünyanın takdir ettiği bir ordudur. Türk Milleti eşsiz değerdir.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ AZİZ MİLLETİMİZİN YÜZ AKIDIR

Kültürümüzde peygamber ocağı olarak kabul edilen Türk Silahlı Kuvvetleri aziz milletimizin yüz akıdır. Sınırlarımızın içinde ve dışında kahramanca mücadele ederek gönül coğrafyamızın huzur ve güvenliğini tesis eden ordumuza kimsenin dil uzatmaya hakkı yoktur.  Suriye'de, Libya’da ve Doğu Akdeniz'de güvendiğiniz için kahramanca mücadele eden ordumuz ile ilgili saygısız ve düşmanca konuşmaya geçip veremeyiz. Türk Silahlı Kuvvetleri hepinizin gözbebeğidir.”   

VURSAVUŞ, GÜNDEME ALINMASINI İSTEDİ

Demirdağ’ın konuşmasının ardından söz alan CHP Meclis Üyesi Mustafa Vursavuş, kent ile ilgili bir konunun Aralık ayı gündemine alınmasını istedi.  Vursavuş, “Hepimizin rahatsız eden  konuların başında kentin genel kirliliği, görsel kirliliği vardır. Bunu sık sık hepimiz konuşuyoruz. Geçenlerde şehrin bulvarlarının, kavşaklarının, kaldırımlarının brandalarla kaplandığını  hepimiz gördük yaşadık. Şehir bizim burada nefes alıyoruz. Bunların buralara yerleştirilmemesi için bir fikrim olacak. Bununda meclisimizden oy birliğiyle geçmesini umut ediyorum.” dedi.

KENTİ KİRLETEN OBJELER

Kenti kirleten objeler hakkında bilgiler veren Vursavuş, “Adana Büyükşehir Belediye Meclis Başkanlığı'na teknolojinin ve sosyal medyanın reklam aracı olarak sıkça ve hepimizin kullandığı günümüzde vinil, bez, branda gibi reklam, duyuru afişlerinin son derece ilkel ve kenti kirletici rahatsız edici, aynı zamanda trafik akışı ve sürücü, yaya, can, mal güvenliği açısından tehdit oluşturduğu kamuoyunun da bizlerinde bu kanaatte olduğu bilinmektedir. Adanalı hemşerilerimize sosyal medya dışında direkt ulaştırılması istenen özel gün ve haftaların duyurulması için kentimizde billboard, megaboard, raket gibi reklam amaçlı kent mobilyalarının yeterince var olduğu bilinmektedir. Bu nedenle trafiği de tehlikeye sokacak şekilde, kaldırımlara, orta refüjlere, kavşaklara ve şehrin muhtelif yerlerine görüntü kirliliği yaratacak biçimde bez, branda, vinil gibi reklam duyuru afişlerinin asılmasına izin verilmemesi, dolayısıyla yürürlükte olan Adana Büyükşehir Belediyesi ilan reklam yönetmeliğinin bez, branda, vinil ve benzeri afişlerin kullanımına müsaade eden 7. Maddesinin ilgili  fıkrasının iptal edilecek yeniden düzenlenmesi teklifimin Aralık ayı meclis gündemi yapılmasını saygılarımla arz ederim saygılarımla teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

  Meclis Başkanvekili Şule Özülkü, teklifin Aralık ayı gündemine alınmasını oylattı. Teklif oy birliğiyle kabul edildi. Daha sonra gündemlere geçildi. 6 madde daha oybirliğiyle ilgili komisyonlara havale edildi. Adana Büyükşehir Belediye Meclisi çalışmalarına bugün saat 14.00’te devam edecek.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42