banner6

Mısır'daki idam kararlarına kefenli protesto

Mersin'de AK Parti Gençlik Kolları üyeleri, Mısır'da 529 kişiye verilen idam kararını, düzenlendikleri kefenli eylemle protesto etti.

Mısır'daki idam kararlarına kefenli protesto 
  MERSİN (İHA) -  AK Parti Mersin Gençlik Kolları Başkanlığı'nca düzenlenen eylem, öğle namazı sonrası Ulu Cami önünde yapıldı. Bir kısmı kefen giyen Gençlik Kolları üyeleri, basın açıklaması öncesi  genel merkeze gönderilmek üzere idamların durdurulması için imza topladı. Atılan sloganların ardından basın açıklaması yapan AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Abdulkadir Çoban, Mısır'ın seçimle iş başına gelen tek cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'nin, 3 Temmuz 2013 tarihinde kanlı bir darbeyle görevden uzaklaştırıldığını hatırlattı.
  Sonrasında yaşanan çatışmalarda binlerce insanın hayatını kaybettiğini ifade eden Çoban, "Tüm dünyanın izlemekle yetindiği, adına 'darbe' dahi diyemediği bu süreç, dünya  demokrasi tarihine kara bir leke olarak yazılmıştır. Geçen hafta ise, 529 İhvan-ı Müslimin  Hareketi taraftarları, yargılandıkları ikinci duruşmada idama mahkum edildi. Darbe  hükümetinin hukuksuz yargısı tarafından, tamamen siyasi olarak verilmiş olan idam kararları, Mısır'daki antidemokratik sürecin yeni bir yansıması olarak karşımızda durmaktadır" dedi.
  Demokrasiyi ve millet iradesini yok sayanların asla başarılı olamayacağını vurgulayan  Çoban, "Çünkü hiçbir güç, milletin gücünden üstün değildir. Çözümü darbede arayan vatan  haini, vicdan yoksunu insanları tarih asla affetmemiştir, affetmeyecektir" diye konuştu.
  Açıklamasında, uluslararası kamuoyunu bu hukuksuz idam kararlarını durdurmaya davet  eden Çoban, şöyle devam etti: "Mısır'ın siyasi hayatında tamir edilmesi güç tahribatlara  neden olacak idam kararlarının bir an önce kaldırılmasını ve başta Cumhurbaşkanı Mursi  olmak üzere tüm siyasilerin serbest bırakılmasını istiyoruz. Tutsak edilen milletin iradesidir."
  Açıklamanın ardından imza kampanyası devam ederken, Gençlik Kolları üyeleri, idama  mahkum edilen 529 kişi için 529 adet kırmızı karanfil dağıttı.
 

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2014, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42