banner6

PEŞKEŞ Mİ ÇEKİLİYOR?

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Özel İdare Mal Varlıklarının nerelere devredileceğinin kanunla belirlendiğine söyledi. Demirçalı, “İl özel idarelerine ait varlıklar valiliklerde kurulan komisyonların insafına bırakılarak yerel yöneticilerin ihtiyaçları olan her türlü taşınır-taşınmaz mal varlıkları merkezi yönetime ait kuruluşlara devri yapılarak kamu kaynakları da ayrıca peşkeş çekilmektedir.” dedi.

PEŞKEŞ Mİ ÇEKİLİYOR?

ADANA (İLKHABER) – Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, özel idare malvarlıklarının devrini İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya sordu.

Ali Demirçalı, TBMM Başkanlığı’na İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde şöyle dedi:

 

KAMU KAYNAKLARI PEŞKEŞ Mİ ÇEKİLİYOR?

 

“Kanun ile tüzel kişiliği kaldırılan İl Özel İdarelerine ait her türlü taşınır-taşınmaz mal varlıkları, çalışan personeli, hak, alacak ve borçları, komisyon kararıyla ilgisine göre; bakanlıklara, bakanlıklara bağlı ilgili kuruluşlara, bunlarının taşra teşkilatlarına, Yatırım izleme ve Koordinasyon merkezine, büyükşehir belediyesine, bağlı kuruluşlara ve ilçe belediyelerine devredilmesi hususunu düzenlemiştir.

Ancak, bu yasa değişikliğiyle il özel idarelerinin yapmakla hükümlü olduğu iş ve görevler büyükşehir belediyelerine ve ilçe belediyelerine bırakılırken, il özel idarelerinin mal ve varlıkları kamu kurum ve kuruluşları arasında pay edilmektedir.

Bu hizmetlerin vatandaşa layıkıyla götürülmesi için, İl özel idarelerine ait olan varlıkların yerel kurumlar olan belediyelere devri gerekirken, valiliklerde kurulan komisyonların insafına bırakılarak yerel yöneticilerin ihtiyaçları olan her türlü taşınır-taşınmaz mal varlıkları merkezi yönetime ait kuruluşlara devri yapılarak kamu kaynakları da ayrıca peşkeş çekilmektedir.”

 

BAKAN ALA’YA ÖZEL İDARE SORULARI

 

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı,  Adana Özel İdaresi malvarlıklarının devri konusunda İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya yönelttiği sorular şöyle:

“1-Devir işlemlerinin başlaması için ilgili komisyon oluşturulmuş mudur? Bu komisyonda kimler görev almıştır? Komisyonun usul ve esasları belirlenmiş midir?

2- Adana il özel idaremize ait taşınır ve taşınmaz mal varlıklarımıza ait envanter var mıdır? Adana İl Özel İdaresinin mal varlıkları, borçları, hak ve alacaklarının bugün ki toplam değeri nedir?

3- İl Özel İdaresine ait tüm taşınır, taşınmaz malların ilgisiz kuruluşlara devrini engellemek, Adana halkının hizmetine sunmak için ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?

4-Adana halkının vergileriyle alınmış olan, İl özel İdaresine ait taşınır ve taşınmaz malların satılarak paraya çevrilmesi hususunda bir niyetiniz var mıdır?

5- Yeni yasa ile birlikte kapanan Adana il genel meclislerinden, işten çıkarılan toplam taşeron işçi sayısı nedir? Bu işçilerimiz çalışma haklarının korunması için ne gibi önlemler alınmıştır.”

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2014, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER