banner6

Rekortmenler Listesi'ne inşaat damgası

Adana'da 2011 Yılı Vergilendirme Dönemi'nde Kurumlar Vergisi'nde ilk 100'e giren firmaların yüzde 14'ünü inşaat firmaları oluşturdu, bunu tekstil ve gıda alanında faaliyet gösteren işletmeler takip etti.

Rekortmenler Listesi'ne inşaat damgası

Rekortmenler Listesi'ne inşaat damgası

 

 

  ADANA (İHA) - Adana'da 2011 Yılı Vergilendirme Dönemi'nde Kurumlar Vergisi'nde ilk 100'e giren firmaların yüzde 14'ünü inşaat firmaları oluşturdu, bunu tekstil ve gıda alanında faaliyet gösteren işletmeler takip etti. 

  Adana'da 2011 Yılı Vergilendirme Dönemi'nde Kurumlar Vergisi'nde ilk 100 giren rekortmenler açıklandı. Adana Vergi Dairesi Başkanlığı'nca hazırlanan listede yer alan 10 firma isminin ve faaliyet gösterdiği alanın açıklanmasını istemezken, söz konusu firmalar arasında ikamet amaçlı binaların inşaatı alanında faaliyet gösteren işletmelerin ağırlığı dikkat çekti. Listenin yüzde 14'ünü bu işletmeler oluştururken, inşaat sektöründeki firmaları, tekstil ve gıda alanında faaliyet gösteren işletmeler takip etti. Söz konusu tabloyu değerlendiren Vergi Dairesi Başkanı Serdar Aksoy, Adana ekonomisine genel olarak bakıldığında; tarıma dayalı bir sanayinin ön plana çıktığını vurgulayarak, bunun yanında hizmet sektörünün de kent açısından önemli bir ticari faaliyet olduğunu anlattı.

  Kurumlar Vergisi'nde 'ilk 100'e giren rekortmenler arasında büyük firmaların bulunmadığına dikkat çeken Aksoy, "Geçen yıl listede olan firmalar bu yıl yok. Bu yıl listeye girip de, geçen yıl gözükmeyen firmalar var. Peki neden bu böyle? Yatırım ve istihdam bir maliyettir. Şimdi matraha ulaşırken, ticari kardan mali kara ulaşırsınız. Ticari kara ulaşılırken, aynı zamanda da hasılatlarda sabit ve değişken maliyetlerinizi tenzil edersiniz, bunun sonucunda da ticari kara ulaşırsınız. Ticari kardan, mali kara ulaşırken de gerek 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek Yeni Türk Ticaret Kanunu, gerekse Vergi Usul Kanunu'nda 'indirim' olarak kabul edilen veya edilmeyen hususlar dikkate alınarak, mali kar belirlenir. Yani mali kar, vergiye tabi kazanca eşit. Matrahtan da hangi vergi kapsamında beyanname verecekse ona ilişkin kanuni oranlarımızı uygularız. Dolayısıyla bu yıl firma yatırım yapıp, istihdam sağlamıştır ama ilk 100 içerisinde yer almayabilir. Bu nedenle Adana ekonomisi sadece inşaat ve tekstil üzerine şekillendiği yönünde bir yorum yapılması doğru değil. Sonuçta bu veriler sadece bir gösterge" dedi

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42