banner6

Sonucu hazmedemiyorlar

MHP, AK Parti’nin yapmış olduğu itiraza sert çıktı.

Sonucu hazmedemiyorlar

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini MHP’nin kazandığını belirterek, AK Parti’ni baskı yapıp seçim sunucunu değiştirme çabası içine girdiğini söyledi.

 

 

Faruk Bal, MHP Adana İl Başkanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında, Adanalının sandıkta göstermiş olduğu iradeye AK Partililerin saygı göstermesini istedi. Seçim sonucuna yapılan itirazla Yargı’nın yamultulmak istendiğini belirten Faruk Bal, AK Parti’nin seçim sonucunu hazmedemediğini ileri sürdü.

 

Faruk Bal, “AK Parti bu galibiyeti hazmedememekte ve iktidar gücünün vermiş olduğu hırsla, Adana'daki seçimleri, yargı üzerinde, seçim kurulları üzerinde baskı yapmak suretiyle değiştirme çabası içindedir.” dedi.

 

 

Halil İbrahim UĞUR

 

ADANA-(İLKHABER) MHP Konya Milletvekili ve Merkez Yürütme Kurulu üyesi Faruk Bal, AK Parti’nin baskı yaparak Adana Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimi sonucunu değiştirmeye çalıştığını söyledi.

 

Seçim sonuçlarına yapılan itirazları yerinde değerlendirmek üzere Adana’ya gelen Faruk Bal, MHP Adana İl Başkanlığında basın toplantısı düzenledi.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun Adana’ya gelerek Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile birlikte ilçe seçim kurullarına müdahale edip baskı yapma çabası içinde olduğunu ileri süren Faruk Bal, “Adana Büyükşehir Başkanlığı seçiminde 20 bin oy farkı vardır.  AK Parti, her sandığa matbu dilekçelerle itiraz etmektedir. Bunlar, 298 Sayılı Kanunun 112'nci maddesine göre, delilsiz, gerekçesiz, mesnetsiz dilekçeler hükmündedir. Dolayısıyla incelenmeden reddi gerekmektedir. AK Parti bunu bilmesine rağmen hazmedemediği seçim sonucunu, süreci uzatarak, kurgu ve maddi hata gibi tabirlerle sonuçların net olarak elde edilmesini engellemek istemektedir.  Kanun hükmüne rağmen AK Parti'nin bakanlarını, genel başkan yardımcılarını gönderip, onlarla birlikte valisi, kaymakamı, emniyet müdürüyle seçim kurullarını baskı altında bulundurması, demokratik anlayışın ürünü değildir. AK Parti'nin otoriter yapısının Adana üzerine kara bir buluttur.” dedi.

 

Seçim sonuçlarına değiştirmek için AK Partililerin Yargı’yı yamultmak istediklerini belirten Faruk Bal, MHP olarak buna izin vermeyeceklerini söyledi. 30 Mart’ta yapılan seçimler sırasında Adanalıların hür iradelerini sandığa yansıttıklarını belirten Faruk Bal, iktidarın bu sonucu hazmedemediğini kaydetti.

 

Faruk Bal ayrıca ‘Paralel Yapı’ söylemleri ile iktidarın hayali bir düşman üreterek seçim sonuçlarına müdahale etmeye çalıştığını kaydetti. Faruk Bal, “AK Parti ‘Paralel Yapı’ diye bir hayal düşman üreterek kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. Bugün bunun bir örneğini Adana’da yaşadık ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu düzenlediği basın toplantısında ‘Paralel Yapı’ ifadelerini kullanarak kamuoyu oluşturma anlamında ilk adımı attı.” dedi.

 

Adana İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısına ayrıca MHP Adana İl Başkanı Mustafa İzgioğlu ve Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Fatin Özdemir de katıldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER