banner6

Türkmen’den afet mektubu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, doğal afetten zarar gören üretici ve çiftçilerin; tarımsal kredi borçlarının ertelenmesi için hükümetin çıkaracağı Bakanlar Kurulu Kararını merakla beklediklerini belirterek, Başbakan Yıldırım’a konuya ilişkin bir mektup gönderdi.

Türkmen’den  afet mektubu

ADANA(İLKHABER) – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, doğal afetten zarar gören üretici ve çiftçilerin; tarımsal kredi borçlarının ertelenmesi için hükümetin çıkaracağı Bakanlar Kurulu Kararını merakla beklediklerini belirterek, Başbakan Yıldırım’a konuya ilişkin bir mektup gönderdi.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen, Başbakan Binali Yıldırım’a gönderdiği mektupta, üretici ve çiftçilerin tarımsal kredi borçlarını erteleme kararının en kısa sürede çıkarılması gerektiğini ifade etti.

ÇİFTÇİ BORÇLARI DA ERTELENSİN

Vergi, vergi cezaları, sigorta primleri, sosyal güvenlik destek primleri, işsizlik sigorta prim borçları başta olmak üzere birçok kamu alacağını yeniden yapılandıran kanunun Meclis’te kabul edildiğine dikkat çeken Türkmen; bu kapsamda afetten zarar gören çiftçinin de tarımsal kredi borçlarının ertelenmesi gerektiğini söyledi.

Mektubunda; 2015-2016 üretim yılında yurdumuzun birçok yerinde don, dolu, kuraklık ve sel gibi çeşitli doğal afetlerin yaşandığını hatırlatan Türkmen, Adana’da da kış ve bahar aylarında yaşanan don ve dolu yağışı nedeniyle üretici ve çiftçilerin ekili alanlarının zarar gördüğüne dikkat çekti.

Doğal afetler sonucu ürünleri pazarlanamayacak derecede hasar gören üreticilerin Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurarak, hasar tespit raporları aldıklarını vurgulayan Türkmen, mektubunda Başbakan Yıldırım’a şunları söyledi:

ÜRETİCİLER YENİ FİNANSAL YÜKLERİN ALTINA GİRMESİN

“Mağdur üreticilerimizin üretime devam edebilmesi için Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası’na olan tarımsal kredi borçlarının vadesi uzatılmalıdır. Aksi halde, vadesi gelen kredilerini kapatamayan afet mağduru üreticilerimiz dışarıdan daha yüksek oranlarla borçlanarak, kapatılması daha zor finansal yükler altına girmek zorunda kalacaklardır.

Ülke çapında doğal afetlerden etkilenen çiftçilerimiz; Bakanlar Kurulunun tarımsal kredi borçlarına vade ertelemesi için alacağı kararı beklemektedirler. Hükümetimizin konuya ilişkin kararı en kısa sürede çıkarması hususunda gereğini ilgi ve takdirlerinize arz ederim”

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2016, 17:29

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER