banner6

Turunçgilde sarı damar uyarısı

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nüket Önelge, 'Turunçgil Sarı Damar Açılması Hastalığı' konusunda Çukurovalı çiftçileri uyardı.

Turunçgilde sarı damar uyarısı

Turunçgilde sarı damar uyarısı

 

 

  ADANA (İHA) - Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü)  Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nüket Önelge, 'Turunçgil Sarı Damar Açılması Hastalığı' konusunda Çukurovalı çiftçileri uyardı. 

  Adana Çiftçiler Birliği'nde düzenlenen toplantıya, Seyhan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Söğüt, Çiftçiler Birliği Başkanı Behçet Homurlu, İkinci Başkan Mutlu Doğru, Adana Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Remziya Karabucak, yönetim kurulu üyeleri Bulent Ozler ve Taciser Oral ile çok sayıda üretici katıldı.

 

  HİNDİSTAN VE PAKİSTAN'DA YAYGIN

  Prof. Dr. Nüket Önelge, Adana Çiftçiler Birliği'nde düzenlenen toplantıda sarı damar açılması hastalığının dünyada pek bilinmediğini söyledi. Prof. Dr. Önelge, buna rağmen hastalığın, turunçgil tarımının gelişmediği Hindistan ve Pakistan'da yaygın olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Önelge, hastalık konusunda Çukurova'lı çiftçilere uyarıda bulunarak,  "Hastalık, Türkiye'de ilk defa Adana'da limon ağaçlarında görülmüştü" dedi.

 

  "GEREKLİ ADIMLAR BİR AN ÖNCE ATILMALIî

  Hastalığın yayılımımın her ne kadar şu anda sınırlı olsa da önümüzdeki dönemde daha da yaygınlaşabileceği uyarısında bulunan Prof. Dr. Önelge, hastalığın önüne geçilebilmesi için gerekli adımların bugünden atılmasını isteyerek,"Hastalığın bölgemizde hangi alanlarda var olduğunu ve yayılım durumunu belirlemek, turunçgil üreticilerini ve ilgili kuruluşları bilgilendirip, gerekli uyarıları yapıp, karantina müdürlüklerinin gerek ithalat, gerekse ihracatta hastalığın hızlı teşhisi sağlamalı" ifadesini kullandı.

 

  "HASTALIK KONUSUNDA ÜRETİCİLER BİLGİLENDİRİLMELİî

  Ayrıca bölge turunçgil üreticisinin bu hastalık konusunda seminerler, afiş ve kitapçıklarla bilgilendirilmesi gerektiğini anlatan Prof. Dr. Önelge, bunun yanında tarım ve turunçgil ile ilgili ulusal ve uluslararası kurumlara hastalık konusunda net bilgiler verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER