Ve söz yine seçmende

Türkiye, 26. Dönem parlamento üyelerini belirlemek üzere bugün yeniden sandık başına gidiyor.

Ve söz yine seçmende

 

 

Süreyya URİ

ADANA(İLKHABER)-Türkiye genelinde 54 milyon 49 bin 940 seçmen yinelenen seçimde sandık başına giderek, kendilerini parlamentoda temsil edecek vekillerini seçecek. 16 siyasi partinin yarışacağı seçime, katılımın da yüksek olması bekleniyor.

SANDIKLAR KURULDU

Milyonlarca seçmenin oy kullanması için gerekli hazırlıklar dün tamamlandı.  Oyların kullanılacağı sandıklar kuruldu. Sandık kurulu başkanları oy pusulalarını imza karşılığı bir gün önceden sayılı olarak teslim aldı.  İl Seçim Kurullarının 1 Kasım’da görev yapacağı adliye binalarında ise tüm hazırlıklar tamamlandı. Sandıklarda kullanılan oylar ilçelerde oluşturulan seçim kurulu merkezlerinde bilgisayara yüklenerek, il Seçim kurullarında toplanacak.

SEÇİME KATILACAK SİYASİ PARTİLER

Bazı siyasi partiler yinelenen seçime katılmayacaklarını açıklarken,  bazıları da belirledikleri bölgelerde seçime katılacaklarını açıklamışlardı. Buna göre;

AK Parti, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Halkların Demokratik Partisi, Komünist Parti, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Vatan Partisi ve Halkın Kurtuluş Partisi 85, Hak ve Özgürlükler Partisi 78, Doğru Yol Partisi 67 ve Liberal Demokrat Parti 61 seçim çevresinde seçime katılacak. Seçimde, Türkiye genelinde 21 bağımsız milletvekili adayı seçim yarışına katılacak.  7 Haziran seçimlerinde Adana’dan bağımsız olan milletvekilleri adayları da 1 Kasım seçimlerine katılmadı. Dolayısıyla da Adana’dan bağımsız milletvekili adayı çıkmadı.

OY VERME SAATLERİ

1 Kasım Pazar Günü (bugün) sabah saat 08.00’de başlayacak oy verme işlemi akşam saat 17.00’de sona erecek. Ancak YSK'nın kararınca Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis ile bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak. Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa sandık kurulu başkanı, seçmenleri saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek. YSK'nın belirlediği bitiş saatinden sonra gelen seçmen  ise oy kullanamayacak.

Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek. Kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle oylarını kullanabilecek.

Sandık başına gelen seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini başkana verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.

Oy sandıkları Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis ile bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında saat 16.00'dan önce, geri kalan illerde ise 17.00'den önce açılamayacak.

GÜMRÜKLERDE OY VERME SÜRÜYOR
Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların gümrük kapılarında 8 Ekim'de başlayan oy verme işlemi ise 1 Kasım Pazar günü saat 17.00'ye kadar sürecek.
Oy verilecek gümrük kapıları şöyle:
"Sarp, Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Dilucu, Dereköy karayolu gümrük kapıları, Şakirpaşa, Esenboğa, Antalya, Eskişehir, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Atatürk, Sabiha Gökçen, Adnan Menderes, Erkilet, Konya Askeri, Dalaman, Bodrum-Milas, Samsun, Trabzon, Zonguldak havalimanı gümrük kapıları, Kuşadası, Ayvalık, İzmir, Derince, Mersin, Taşucu, Bodrum, Samsun liman gümrük kapıları."
75 MİLYON 288 BİN 955 OY PUSULASI
Vatandaşlar seçime yönelik tüm bilgileri YSK'nın internet sitesinden kontrol edebilecek. Seçmenler nerede oy kullanacaklarını YSK'nın internet sitesinden öğrenebilecek.
Seçimde yurt içinde, yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında kullanılmak üzere toplam 75 milyon 288 bin 955 birleşik oy pusulası bastırıldı.

OY VERME YERLERİ
Kapalı oy verme yerleri, oyların gizliliğini ve seçmenlerin oylarını tam bir serbestlik içinde vermelerini sağlayacak, dışarıdan içerisinin gözetlenmesine imkan bırakmayacak durumda hazırlanacak.
Sandıkların, kapalı oy verme yerinin ve sandık kurulunun yerleştiği yer merkez olmak üzere yüz metre yarıçaplı alan sandık alanı olacak. Sandık alanına, sandık kurulu başkan ve üyeleriyle oy vermek üzere gelen seçmenler, siyasi partilerin adayları ve gözlemcileri, bağımsız adaylar ve gözlemcileri dışında hiç kimse giremeyecek.
Sandık başında görevli partili kurul üyeleri, adaylar ve gözlemciler (müşahitler), rozet, amblem veya partisini belirtir herhangi bir işaret taşımayacak.
Sandık kurulu başkan ve üyeleri, oy verme günü göreve başlamadan önce ilk iş olarak sandık başında bulunanlar önünde ant içecekler ve sandığın boş olduğunu kontrol edecekler. Sandık alanında düzeni sandık kurulu başkanı sağlayacak. Başkan, düzeni bozmaya yeltenenleri uyaracak, uyarıyı dinlemeyenleri sandık alanı dışına çıkarabilecek.
Sandık alanında alınacak tedbirler, seçmenlerin sandık başı işlemlerini izlemelerini engelleyecek nitelikte olamayacak. Sandık kurulu başkanının çağırdığı zabıta kuvvetleri dışında zabıta amir ve memurları ile resmi üniforma giymiş kimseler ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecek. Oy verme işlemi sırasında gebeler, hastalar, engelliler ve yaşlılara öncelik tanınacak.
Sandık başında seçmene vereceği oy hakkında hiç kimse müdahale, telkin ve tavsiyede bulunamayacak. Seçmenler oylarını kullandıktan sonra sandık başından ayrılacaklar.
Okuma yazma bilmeyen seçmene, yardım istemesi durumunda, sandık kurulu başkanı parti işaretlerinin hangisinin hangi partiye ait olduğunu açıklayacak.
SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI
Oy verme günü saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.
Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek.
Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

Adana’dan bazı siyasi partilerin milletvekili adayları şöyle:

AK Parti Adana Milletvekili adayları

1 Ömer Çelik, 2 Necdet Ünüvar, 3 Fatma Güldemet Sarı, 4 Talip Küçükcan, 5 Mehmet Şükrü Erdinç, 6 Tamer Dağlı, 7 Mehmet Sağlam, 8 Ahmet Zenbilci, 9 Müberra kara, 10 Hasan Hüseyin Kuşçu, 11 Hasan Berzan Toprak, 12 Zekeriya Yıldızoğlu, 13 Mehmet Akif Dostbil, 14 İbrahim Dölek.

CHP Adana Milletvekili adayları

1 Elif Doğan Türkmen, 2 Zülfikar İnönü Tümer, 3 İbrahim Özdiş, 4 Aydın Uslupehlivan, 5 Burhanettin Bulut, 6  Müzeyyen Şevkin, 7 Orhan Toklu, 8 Nesrin Göçhan, 9 Kemal Derin, 10 Rukiye Çinkılıç, 11 Yüksel Karaaslan, 12 Gülcan Abalı, 13 İbrahim Demir, 14 Etem Tok.

MHP Adana Milletvekili Adayları

1 Mevlüt Karakaya, 2 Muharrem Varlı, 3 Seyfettin Yılmaz, 4 Cahit Öztok, 5 Sinan Gül, 6 Adem Gündoğan, 7 Mehmet Ali Arslan, 8 İsa Ayanoğlu, 9 İbrahim Sezer, 10 Neslihan Uzun 11 Ayla Emrahoğlu, 12 Hüseyin Yıldırım 13 Hatice Yüce, 14 Ersen Tüzener.

HDP Adana Milletvekili adayları

1 Meral Danış Beştaş, 2 Rıdvan Turan, 3 Şuhap Bolkan, 4 Günay Mutluhan, 5 Derya Çiçek Nar, 6 Barış Karabıyık, 7 Mehmet Yücel Arıkan,  8 Feride Peynirci,  9 Reşit Ertaş, 10 Feyrüze Gümüş, 11 Hıdır Koluman, 12 Emrah Bozan, 13 Abdulkerim Aslan, 14 Mehmet Zahir Karaboğa.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2