banner6

"Yeni Türk Ticaret Kanunu bir devrimdir"

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gizer, yeni yasanın Türkiye'nin önünü açacağını söyledi

 "Yeni Türk Ticaret Kanunu bir devrimdir"

   ADANA (İHA) - Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gizer, yeni Türk Ticaret Kanunu'nun bir 'devrim' niteliği taşıdığını, sağlıklı bir şekilde uygulanabilmesi halinde Türkiye'nin önünün açılacağını vurguladı. Gizer, kanun genel olarak hukukçular tarafından hazırlanırken, bazı maddelerde iş dünyasının düşünce ve önerileri dikkate alınmazken, 'ekonomik suça ekonomik ceza' prensibinin de göz ardı edildiğini söyledi. 

  2013 yılı Ocak ayı itibariyle yürürlüğe girecek olan; 'Türk Ticaret Kanunu' ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Gizer, kanunun Türk ticari hayatında çok önemli değişiklikleri kapsadığına dikkat çekti. Gizer, şirketlerin kanun kapsamında yapması gereken işlemlerin söz konusu konunda bir bir sıralandığını, buna aykırı hareket edenlere ciddi adli para ve hapis cezaları getirildiğini vurgulayarak, kanunda tüm bu yaptırımlara ilişkin tebliğ, tüzük ve yönetmeliklere yer verilmemesini de; 'trajikomik

bir durum' olarak yorumladı.  

 

  "YENİ TÜRK TİCARET KANUNU TÜRKİYE'NİN ÖNÜNÜ AÇACAK" 

  Türk Ticaret Kanunu'nda yapılan değişikliklerle ilgili olarak yaklaşık 50 maddede sıkıntılar yaşandığını vurgulayan Gizer, "Biz, ilgili kanunun bin 535 maddesinin hepsi değişsin demiyoruz. Ama bu 50 kadar madde tartışılıp, düzenleme yapılabilir ve yapılmalıdır. Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun, 'devrim' niteliğinde bir yasa olduğuna hepimiz inanıyoruz. Kanunun uygulanmasıyla ticari hayatta güven ortamı tesis edilebilecek, yatırımcılar için uygun ortam oluşturulacak, kayıt dışılık önlenecek, bilgi toplumunun gereği olan hizmetler yaygınlaşacak ve girişimciliğin önü açılmış olacak. Tüm bu nedenlerle yeni Türk Ticaret Kanunu bir devrimdir. Uygulamaya sağlıklı bir şekilde geçirildiğinde Türkiye'nin önünü açacaktır. Türkiye de bu reformlar sayesinde 2023 hedeflerine tam olarak ulaşacak" dedi. 

 

  "BAZI MADDELER ÜZERİNDE GEREKLİ DÜZENLEMELER YAPILMALI" 

  Tüm bunlara rağmen yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili olarak bir takım çekinceler olduğunu, bazı maddeler üzerinde gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra yürürlüğe girmesi gerektiğinin altını çizen Ali Gizer, ATO olarak bu sıkıntıların tam olarak ortaya konulabilmesi ve çözüm önerilerinin ilgili makamlara ulaştırılabilmesi için Yönetim Kurulu olarak bir komisyon oluşturduklarını hatırlattı. Gizer, açıklamasını da şöyle sürdürdü:

  "Bu komisyonun çalışmalarını tamamlamasının ardından önümüzdeki günlerde konunun kapsamlı şekilde ele alınacağı bir çalıştay düzenleyeceğiz. Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun ticari yaşantımıza neler getireceği ve hayata geçirilmesi durumunda üyelerimizin nasıl etkileneceği konusu, ATO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı'nda da gündeme geldi. Üyelerimizin büyük bölümü, yeni Türk Ticaret Kanunu'nun bazı maddelerinin mutlaka yeniden düzenlenmesi ya da uygulama sürecinin bir süre daha uzatılması gerektiği görüşün¸

dile getirdi." 

 

  "EKONOMİK SUÇA EKONOMİK CEZA PRENSİBİ GÖZARDI EDİLDİ" 

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun, "Sabah dükkanı açmaktan, kapanana kadar hayatımızı değiştirecek nitelikte düzenlemeler var" sözünü de hatırlatan Gizer, yeni Türk Ticaret Kanunu'nun genel olarak incelenmesinden, daha çok hukukçular tarafından hazırlandığı ve bazı maddelerde iş dünyası temsilcilerinin düşünce ve önerilerinin dikkate alınmadığı sonucunun ortaya çıktığını belirterek, "Çünkü ekonomik suça ekonomik ceza prensibinin bu kanunda da göz ardı edildiği görülüyor" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER