banner6

Yüzde yüz yerli otobüs uluslararası fuarda

Tasarımı Türk mühendislerince yapılan yüzde yüz yerli ilk Türk otobüsü "Centravel", görücüye çıktığı "Busworld Turkey 2012 Otobüs Endüstrisi ve Yan Sanayisi Uluslararası Sektörel Fuarı'nda" büyük ilgi gördü.

Yüzde yüz yerli otobüs uluslararası fuarda
Yüzde yüz yerli otobüs uluslararası fuarda

  

  ADANA (İHA) - Tasarımı Türk mühendislerince yapılan yüzde yüz yerli ilk Türk otobüsü "Centravel", görücüye çıktığı "Busworld Turkey 2012 Otobüs Endüstrisi ve Yan Sanayisi Uluslararası Sektörel Fuarı'nda" büyük ilgi gördü.  

  Ticari araç sektörüne yönelik tasarım ve üretim faaliyetleri gerçekleştiren TCV, kurulduktan kısa bir süre sonra Türk mühendislerinin çalışmasıyla kent içi toplu ulaşıma yeni bir soluk getirecek olan Centravel'i üretti. Wabco Almanya'dan fren ve süspansiyon sistemleri, TÜV SGS ile homologasyon onayları alınan ve bir milyon km testini de başarıyla tamamlayan Centravel, ilk kez Busworld 2012 Fuarı'nda görücüye çıktı. 

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yerli araçlar yapacak babayiğitler bekliyoruz" demesinin ardından ilk kez bir firma yüzde yüz yerli otobüs üretmeyi başardı. Centravel, Türk imzası taşıyan ilk otobüs unvanıyla katıldığı fuarda ilgi odağı haline gelirken, yurtdışına yönelik seri üretim için önemli görüşmeler yapıldı. Fuarda beklentilerinin üzerinde bir ilgi gördüklerini açıklayan TCV Genel Müdürü Timuçin Bayraktar, Avrupa standartlarında tasarım ve kalite ile toplu taşımadaki iddialarını ortaya

koyduklarını belirterek ürün yelpazesi ile yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki ihalelerin güçlü bir adayı olmaya hazırlandıklarını açıkladı. Yüzde yüz yerli tasarımın ürünü olan Centravel'in modern tasarımı, hafif gövde yapısı, düşük yakıt sarfiyatı ve avantajlı fiyatı ile iddialı bir seçenek sunduğunu bildiren Bayraktar, "Centravel, İvecomotoru, dayanıklı, sağlam ve güvenilir araç yapısı, ekonomik yedek parça  bakım avantajları ile düşük yakıt tüketimi sağlayan aktarma organı seçenekleri, konforlu ve

güvenli seyahat tecrübesi avantajlarını bir arada sunuyor" dedi. 

  Yeni ürün çalışmalarının Centravel ile sınırlı olmadığını belirten Timuçin Bayraktar, "12 metrelik ve 10 metrelik elektrikli otobüs üretimine yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.  

  Bayraktar, Centravel'in 10.7 metre uzunluğunda şehir içi süper alçak tabanlı olduğuna dikkat çekerek özelliklerini şöyle sıraladı:

  "12 metre taşıma kapasitesi ve konforu ile 9,5 metrenin manevra kabiliyetini ve atikliğini birleştiren konsepti var. Optimize edilmiş gövde ve şasi tasarımıyla hafif ve dayanıklı bir araç. Motor ve şanzıman seçeneklerinde esneklik, sürücü ve yolcu konforuna ve güvenliğe yönelik hem İtalyan CUNA, hem Alman VDV, StVZO görüş ve sürücü ve yolcu bölgesi standartlarına uygun sürücü ve yolcu kabini, Euro 5 normunda motorlar bulunmakta. Düşük yakıt sarfiyatı sağlayan aktarma organı ve motor kombinasyonları, 10.7

metre araç olmasına karşılık 3 kapı ile hızlı yolcu indirme bindirme özelliğine sahip. Engelli yolculara yönelik rampa  kısa zamanda farklı uzunluk ve tiplerde araçlar türetilebilen modüler tasarımı bulunmakta." 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER