banner6

Zeydan Karalar: Ulaşım master planı yapacağız

Zeydan Karalar: Ulaşım master planı yapacağız

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, kentin ulaşım master planına ihtiyacının olduğunu söyleyerek, “Ulaşım konusunda ciddi bir ulaşım master planı yapmadan, ne bulvar açmak istiyoruz, ne köprü yapmak istiyoruz.” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, kentteki basın mensuplarıyla bir araya gelerek projelerini anlattı. Bir otelde düzenlenen toplantıya çok sayıda basın mensubunun yanı sıra, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, CHP Yüreğir Belediye Başkan Adayı Kamuran Karaca, CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Akif Kemal Akay, İYİ Parti Sarıçam Belediye Başkan Adayı Mehmet Koca katıldı. Toplantıya gelen gazetecilerle tek tek tokalaşan Başkan Karalar, daha sonra yerini aldı.

YAPILANLAR VE YAPILACAKLAR İZLETİLDİ

İlk olarak Başkan Karalar’ın Seyhan Belediyesine geldiği tarihten itibaren yaptıkları çalışmaları, ve yapmayı planladıkları projeleri  bir sinevizyon gösterimi ile katılımcılara sunuldu. Sinevizyon gösteriminin ardından Başkan Karalar, Adana’nın 90’lı yıllardaki halini yorumlayarak sözlerine başladı. 90’ların Adana’sında, kentin bir sanayi, bir ticaret kenti, bir tarım kenti, siyasette iddialı ve her şeyde iddialı bir kent olduğuna dikkat çeken Başkan Karalar, “Ama şimdi sanayisi gerilemiş, tarımı para etmeyen,  ticarette aksayan,  işsizlik, ulaşım, alt yapı, hava kirliliği, hayvan sorunları ve engelli sorunları gibi sorunları bir arada toplayabiliyoruz.” dedi.

ULAŞIM MASTER PLANI LAZIM

Kentin ulaşım master planına ihtiyacının olduğunu vurgulayan Başkan Karalar, kendilerinin ilk işlerinin ulaşım master planı yapmak olacağını kaydetti. Başkan Karalar, “Ulaşım konusunda ciddi bir ulaşım master planı yapmadan, ne bulvar açmak istiyoruz, ne köprü yapmak istiyoruz. Şehir ne kadar büyüyecek, nereye doğru büyüyecek, gelecekte ne olacak bunların tamamı tasarlandıktan sonra, bulvarlar tabiî ki açıp çalışmalara başlayacağız.  Hafif Raylı sistemin devamını yapacağız. Ne kadar bulvar açarsanız açın, siz toplu yerlere giden vatandaşları siz toplu taşıma araçlarına sevk etmezseniz sorunu çözemezsiniz. Hafif raylı sistem, metrobüs gibi seçenekleri de düşünüyoruz. Bizim projelerimiz hazır, yol haritamız hazır.” diye konuştu. 

TÜRKİYE’NİN EN BORÇLU 2. BELEDİYESİ

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin en borçlu 2. Belediyesi olduğuna dikkat çeken Başkan Karalar, “Adana Büyükşehir Belediyesi işçilerinin hangi durumda olduğunu bilmeyen yok. Bizim söylememizde gerek yok her araştırmada Türkiye’nin en borçlu ikinci belediyesi çıkıyor. Bütçeye bakarsanız Türkiye’nin aslında en borçlu belediyesidir. Daha önce yapılan metronun da etkisi var. İnsanlar bir şeyler yapmak istiyor ama bundan sonra yatırım yaparken planlamadan, programlamadan bunları yapmayacağız. Bizim konunun uzmanları ile oturup konuşup, Adana’nın gelecek 50 yılını tasarlamamız lazım. İmar ile ilgili düzenleme yapılması lazım. Sık sık 1/1000’likler ve 1/5000’likler  sık sık değişmemeli. 1/25000’lik kalıcı olarak yapılmalı. Bunlara uyulmalı. İlçelerde buna göre 1/1000’likler yapmalı. Ben buradan özellikle CHP ve İyi Parti kadrolarına teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Onlarla tam bir bütünlük içerisinde çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“KİMSEYİ KOVMADIK”

Karalar, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.  Geçtiğimiz günlerde düzenlenen yemekli bir toplantıda şehit aileleriyle bir araya gelen ve bir şehit eşini kendisini eleştirdiği için salondan kovduğu iddialarına yönelik sorulan soruya da açıklık getirdi. Kovma olayının olmadığını anlatan Başkan Karalar, “Yaklaşık 300 Şehit Ailesi ile bir araya geldik. Neredeyse her dernek yönetimi ve başkanı gelmişti. Ben konuşmaya çıktığımda önceden programlanmış olduğu çok belli olan iki kadın ön masada oturuyordu, köşede de bir bey oturuyordu tek başına . Kadın çıktı bana dedi ki, ‘siz hendek kazanlarla birliktesiniz. Bizi buraya niye çağırdınız’ dedi.  ‘Biz çağırdık siz de geldiniz’ dedim. Bir şeyler söyledi kargaşa oldu. Yanındaki kadın masayı  çekti büyük bir saygısızlıkla tabi. Kovma falan yok. Salonun tamamı onu ayıpladı. Çünkü o kişinin provake etmeye geldiği  çok belliydi. Daha sonra yanındaki kadınla birlikte salondan kendileri ayrıldı. Hatta oturdukları masayı da dağıtarak çıktılar. Bu olay programlanmış, çok net. Şehit eşiymiş, onu da bilmiyordum. Eğer bilseydim, haksız dahi olsa saygı duyardım. Sadece algı yapma gayreti içerisindeler.” şeklinde konuştu. 

Başkan Karalar toplantıda şehit aileleriyle ilgili sorunun sorulması üzerine, şehit eşiyle yaşanan olayın görüntüsünü de sesli olarak izletti. 

TAKİP ETTİLER

Şehit eşinin salondan çıktıktan sonra direkt Büyükşehir Belediyesi binasına girdiklerini anlatan Başkan Karalar, takip ederek bunu gördüklerini söyledi. Karalar, “Bu işler kimseye prim ya da oy kazandırmaz. Hüseyin Sözlü’nün de bundan haberi olduğunu ve bunu onaylayacağını düşünmüyorum. Gerçekten bir şehit ailesi gelse protesto etse haksız da olsa saygıyla karşılarız.  Biz şehitlerimizle ilgili meclisten karar çıkarmışız ve ne istemişlerse yapmışız. Bizim bütün şehit ailelerine saygımız vardır. Hepsinin başımızın gözümüzün üzerinde yeri vardır.  Kovmamız asla olmadı olmaz da zaten. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu görüntüyü izleyecek ve bizim şehit ailelerine saygımızın olduğunu görecektir” ifadelerini kullandı.

KARALAMA KAMPANYASI

31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde çalışmaların başlamasından itibaren, kendisine yönelik bir karalama kampanyası başlatıldığını kaydeden Karalar, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Karalama, iftira Adanalılara yakışmaz. Biz bu zamana kadar üslubumuzu bozmadık, bundan sonra da bozmayacağız. Bu bir seçim yarışıdır. Rakiplerimiz bizim düşmanımız değil. Seçim kazanmak zafer değildir. Zafer düşmana karşı kazanılır. Biz sadece seçimi kazanacağız”  

AKILLI BİR İNSAN, ASKİ’Yİ VERİR Mİ?

Bir gazetecinin HDP ve ASKİ konusunda sorduğu soruya ise Başkan Karalar, “Rakiplerimiz, HDP’li meclis üyelerinin, bizim listelerimizden gireceklerini söylüyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Her parti seçime kendi listeleriyle giriyor. Millet İttifakı, sadece İYİ Parti ve CHP’nin ittifakıdır. Başka hiçbir parti bu ittifak içerisinde değildir. Ancak bizi desteklemek isteyen kesimler de var. Buna bizim yapabileceğimiz bir şey yok. ASKİ’yi HDP’ye vereceğim söyleniyor. Akıllı bir insan, ASKİ’yi verir mi? Biz sadece İYİ Parti ile ittifak içerisindeyiz” dedi.

TAHMİNLERİM HEP YAKIN OLMUŞTUR

Kendisinin yüzde 60 ile seçimi kazanacağını söylemesinin nedenini soran basın mensuplarına Başkan Karalar şöyle cevap verdi;

“Yüzde 60 seçimi alacağımı halkıma güvenerek söylüyorum. Ben halkın içerisinde olduğum için seçim tahminlerim hep yakın olmuştur. Ben bir rakam söylüyorum o yaklaşık bir rakam çıkıyor. İlçe belediyeleri ile büyükşehir belediyesinin uyumu çok önemli. Biz zaten büyükşehir belediye başkanı olacağız. İlçelerde de konuşmalarımda benimle uyumlu çalışacak milli ittifak adaylarını seçin şeklinde söylemlerde bulunuyorum.”

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2019, 12:06

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42