banner6

​​​​​​​Soğuklar ve bitki çay kullanımı…

Artık kış mevsiminin en etkili olduğu dönemdeyiz. Şuanda kışın ortası ve soğuk havaların da en fazla hissedildiği günleri yaşıyoruz. Bununla birlikte grip ve soğuk algınlığı gibi gribal enfeksiyonlar iyice ortaya çıkmaya başladı.

Bu dönemde en çok hastalıklara yakalanan ve riskli olanlar genellikle çocuk ve yaşlılardır. Çünkü zayıf bünyeleri nedeniyle daha kolay yakalanıyorlar. O nedenle daha dikkatli olmak gerekiyor.

Burada bir şeye dikkat çekmekte fayda var. Bugün dünyada aşırı antibiyotik kullanımdan dolayı birçok virüs artık kullanılan ilaçlara karşı direnç göstermeye başladı ve kullanılan antibiyotikler de fayda vermiyor.

Zaten uzmanlar, gereksiz antibiyotik kullanımının, vücut için yararlı bakterileri de yok ettiği ve bu durumda enfeksiyonlara açık hale gelinebildiğini söylüyor. O nedenle doktorlar önermediği müddetçe antibiyotik kullanımından uzak durmak gerekiyor.

O bir gerçek. Bunun yanında bir de bitki çayları günümüzde çok tercih edilmeye başladı. En ufak bir baş ağrısı, ya da şuan olduğu gibi kış aylarında çok sık rastlanan gribal enfeksiyonlara karşı bitki çayları çözüm olarak en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor.

Her ne kadar biraz daha ağır durumlarda hastaneleri tercih etsek de, halen kış aylarını daha rahat atlatmak için bitki çaylarını tercih edenler az değil..

Binlerce yıldır atalarımızdan gelen tarifler ile bitki çaylarından faydalandık ve faydalanmaya da devam ediyoruz. Ancak artık bilimin gelişmesi ile birlikte tıbbi çözümler var ve bence daha güvenli olduğunu söylemek gerekir.

Bir de günümüzde içeriğinde ne olduğu ve kimin sattığı, yetkisi, bilgisi, belgesi belli olmayan kişiler tarafından, internet ortamında satılan ürünlere baktığımızda olası riskleri düşünmek gerekmiyor mu?

İlaçlar bitkilerden yapılıyor doğru ancak her bitkinin bileşimi ve üzerimizdeki etkisini bilemeyiz. O işin uzmanının işi.. Boşuna dememişler; kaş yapayım derken, gözden olmayın..

Evet! Bitki çaylarının yanlış kullanımı, faydadan çok zarar verebilir. Sağlık hafife alınmaz. Bir sorun ile karşılaştığımızda mutlaka sağlık kuruluşlarını tercih etmek gerekir.

Lütfen bu konuda daha duyarlı olalım.

YORUM EKLE