Soya…

Soya, bugün dünyadaki bitkisel yağların ve yüksek proteinli hayvan yemlerinin başlıca kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bileşiminde ortalama yüzde 36 protein, yüzde 18 yağ, yüzde 20 karbonhidrat, yüzde 5 mineral maddeler ve yüzde 1 lesitin içerir.

Bir bakıma insan beslenmesinin yanında hayvan yemi olarak da en fazla kullanılan bir bitki olarak karşımıza çıkar. Ayrıca daha da önemlisi her geçen önemi artan toprak için organik madde ve azot sağladığından, toprağın verimliliğini arttıran önemli bir bitkidir.

Görüldüğü gibi soya hiçbir şeyi boşa gitmeyen, Atık diye bir şey bırakmayan çok önemli bir ürün olduğu anlaşılıyor. Zaten Dünyada da her geçen yıl artarak devam eden bir ekim grafiği var. Demek ki tüm Dünya soyanın önemini anlamış ve ekim alanlarını genişletmeye başlamış.

Dünya soya üretim grafiğine baktığımızda bugün yaklaşık 313 milyon ton üretimin yapıldığını görüyoruz. Bu üretimde de ilk 5 sırayı paylaşan ülkeler ABD, Brezilya, Arjantin, Çin ve Hindistan olduğu görülüyor.

Hal böyle olunca da Dünya soya ihracatını bu ülkeler karşılıyor. Aslında bizim ülkemiz soyada verim olarak Dünyada birim alanda en çok verimin alındığı ülkedir. FAO verilerine göre 2015/16 üretim ve pazarlama sezonunda dünya soya verimi ortalaması 176 kg/da olurken, Türkiye’de 432 kg/da olarak tespit edilmiştir. Dünya soya üretiminin en üst sıralamasında yer alan ABD’de ise 350 kg/da’dır.

Peki! Böyle bir iklim ve toprağa sahip ülkemiz neden soya ekimine gerekli önemi vermiyor? Bugün Türkiye’nin 1 buçuk milyon ton soyaya ihtiyacı vardır ve sadece 140 bin ton üretim yapıyor. Yani ihtiyacımız olanın yüzde 90-95’nin ithal ediyoruz. Ayrıca Türkiye’de üretilen 140 bin ton soyanın 90 bin tonu sadece Adana'da üretiliyor. Ne kadar acı bir durum bu değil mi?

Yapılan barajlar, sulama sistemleri falan derken, hiçbir eksiğimizin olmadığını görüyoruz. Ülkemiz, iklimi bakımından soyaya çok uygun. Üreticilerimiz böyle önemli bir ürünü yetiştirmeli hem kendileri için, hem de ülkemiz için ithalat değil, hatta ihracat yaparak döviz getirmelidir.

Devlet destekleri bakımından da iyi bir ürün olarak karşımıza çıkan soyaya dekara yaklaşık 250-280 TL destek verilmektedir. Bence üreticilerimiz bu fırsatı iyi değerlendirmeli..

 

 

YORUM EKLE