banner6

7’den 70’e pedal çevirdiler

Adana’da 20 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında 7’den 70 yüzlerce kişi bisikletlerine binip farkındalık yaratmaya çalıştı.

7’den 70’e pedal çevirdiler

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Adana’da 20 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında 7’den 70 yüzlerce kişi bisikletlerine binip farkındalık yaratmaya çalıştı.

Her yıl 20 Eylül tarihinde Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası gerçekleştirilen bisiklet turu bu yılda yapıldı. Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği, Her Pedal Bir Umut Grubu, Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği , Perşembe Akşamı Bisikletçileri  Grubu Adana tarafından organize edilen bu yıl ki tur, ‘Dünya Otomobilsiz Yaşam Günü’ sloganı ile gerçekleşti.   Sabah saat 07:00 sularından itibaren Atatürk Parkı içerisinde toplanan yüzlerce bisikletli saatlerin 08:00 göstermesi ile tura başladı. Atatürk Parkı önünde bulunan Atatürk Caddesi’nden başlayan tur Ziyapaşa Bulvarı, Uğur mumcu Meydanı, Sular, Tarihi Büyük Saat Kulesi, Tarihi taş Köprü, Merkez Park ve Yaşar Kemal Yürüyüş Parkuru şeklinde devam etti.

TUR DÜZENLENDİ

Çocuk, genç yaşlı demeden 7’den 70’e her yaştan insanın katıldığı bisiklet turu görenler tarafından tam not aldı. Ellerinde Türk bayrakları ile bisikletlerini süren Adanalılar, güzel vakitler geçirdi. Bisiklet turu güzergahı boyunca Adana Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri de bisiklet turu yapan kişilere eşlik etti. Ulaşımda bisiklet kullanımına dikkat çekmek için düzenlenen etkinlikte bisiklet severler temiz havanın tadını çıkardı.  Renkli görüntülerin oluştuğu bisiklet turunu ölümsüzleştirmek isteyenler cep telefonlarının kameralarına sarıldı.

BİSİKLET YOLLARINA İHTİYAÇ VAR

İnsanların günün büyük bölümünün hareketsiz geçirildiğini, bununda çeşitli sağlık problemlerine yol açtığını belirten bisiklet sürücüleri,  “Yaptığımız etkinlikle beraber bisikletle bir seyahat gerçekleştirdik. Bununla beraber bir farkındalık oluşsun, bir bilinç oluşsun istiyoruz. Ülkemizde de bu çerçevede zaman zaman etkinliklerle özel çalışmalar yapılıyor.  Sadece bisiklete sahip olmak yeterli değil. Bisikletlerin gideceği güvenli yolların inşası gerekli.  Adana’da bu güne kadar bir çalışma yapılmadı. Çok kısa yollar yapıldı. Şuanda 135 kilometrelik bir bisiklet yolundan bahsediliyor.” şeklinde görüşlerini belirttiler.

GÜVENLİ ULAŞIM

Bisikletleri güvenli şekilde bisiklet sürerek ulaşım sağlamak istediklerini anlatan bisiklet sürücüleri, “Biz kentin tüm sokakların, caddelerinde yani kısacası her yerde bisiklet yolu yapılmasını istiyoruz. Biliyorsunuz trafikte araç sürücüleri bisikletlileri hiçe sayarak araç kullanıyorlar. Kendi bisiklet yollarımız olursa bu durumdan kurtulmuş oluruz. Herkes kendi bisikletiyle ulaşımını daha rahat bir şekilde sağlayabilir. İnsanların artık araçlarla değil de, bisikletle yolculuk etmelerinin sağlık açısından daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle etkinliğimizin ismini de ‘Dünya Otomobilsiz Yaşam Günü’ koyduk.  Pandemi nedeniyle toplu taşıma araçlarına son dönemde binmeye herkes korkuyor. Bunun için bisikleti tercih etmeliler.” ifadelerini kullandılar.

HATIRA FOTOĞRAFLARI ÇIKİLDİ

 Yaşar Kemal Yürüyüş Parkuru’nun ardından sona eren bisiklet turu yerini şenliğe bıraktı. Çamlık alanda duran kalabalık grup bisikletlerini park ederek, burada çeşitli danslar yapıp, halaylar çekti.   Etkinlik hatıra fotoğraflarının çektirilmesinin ardından son buldu.

  

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER