banner6

Futbolun önde gelen liglerinde yabancı kuralı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu aldığı kararla Süper Lig'de yabancı oyuncu kuralında yeni sezon için değişikliğe gidilmeyeceğini duyurmasıyla ekipler transfer planlarını yeniden gözden geçirirken, Avrupa’da da farklı kurallar var.

Futbolun önde gelen liglerinde yabancı kuralı

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu aldığı kararla Süper Lig'de yabancı oyuncu kuralında yeni sezon için değişikliğe gidilmeyeceğini duyurmasıyla ekipler transfer planlarını yeniden gözden geçirirken, Avrupa’da da farklı kurallar var.

Uzun yıllardır tartışma konusu olan yabancı oyuncu kuralı, Avrupa liglerinde esneklik gösteriyor. Türkiye’de alınan karar doğrultusunda geride kalan 2021-2022 sezonunda olduğu gibi önümüzdeki 2022-2023 sezonunda da ilk 11'de 8 yabancı oynatılabilecek. 19 takımın yer alacağı devler liginde daha önce açıklanan karara göre kadrodaki yabancı sayısı 12, sahadaki yabancı sayısı ise 7 olacağı ve ilk 11’de ise 4 yerli oyuncu yer alması belirtilmişti.

TFF Yönetim Kurulu’nun yeni kararıyla birlikte Süper Lig kulüplerinin 2022-2023 sezonunda kadrosunda en fazla 14 yabancı oyuncu, sahaya ise aynı anda en fazla 8 yabancı futbolcu sürebilecek. Yani takımların sahada en az 3 Türk futbolcu bulundurma zorunluluğu devam ediyor.

Avrupa’da futbolunun 5 büyük liginde Türkiye'deki gibi bir uygulama yer almazken, Almanya ve İngiltere'de sahaya çıkacak yabancı oyuncular konusunda herhangi bir kısıtlama yok.

Fransa, İtalya ve İspanya'da Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşları olan futbolculara yönelik ayrıcalık tanınmakta.. UEFA üyesi ülkelerin liglerinden Almanya ve İngiltere'nin yanı sıra Avusturya, Hollanda, Belçika, İskoçya, Galler, İrlanda, Kuzey İrlanda, Polonya, Sırbistan ve Portekiz’de yabancı futbolculara yönelik sınırlama kuralları yer almazken, İspanya, İtalya ve Fransa'nın dışında Bulgaristan, İsviçre ve Yunanistan liglerinde Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin vatandaşı olan futbolcular yerli statüsünde oynuyor. 

Ülkelerde yabancı kuralı şöyle;

İNGİLTERE PREMİER LİGİ;

İngiltere’de yabancı oyuncu sınırsız ancak transfer edilecek oyuncular için çalışma izni alınması gerekiyor. Ayrıca alınan yabancı oyuncuların millî takımlarında oynama sayılarına bakılıyor. Futbolcunun son iki yılda milli takımındaki maçların yüzde 75’inde forma giymesi gerekiyor. Bununla birlikte Premier Lig’de 2010 yılından beri takımlar, 21 yaşından büyük 17’den fazla oyuncuyu kadroda bulunduramıyor.

ALMANYA BUNDESLIGA;

Ligde şartlı sınırsız uygulanıyor. Her takım kadrosunda en az 12 Alman oyuncu bulundurmak zorunda, ancak kadrodaki 8 oyuncunun o takımın altyapısında yetişmiş olması gerekir. Ekipler bu şartları yerine getirdiği takdirde istedikleri kadar yabancı futbolcu transfer etme şansına sahip..

İSPANYA – LA LİGA

İspanya’da AB vatandaşları, yerli statüsünde gözüküyor. AB dışından ise sadece 3 futbolcunun transferine izin veriliyor. Ayrıca AB vatandaşı olmayan futbolcular ise La Liga’da 5 yıl oynadıktan sonra İspanyol vatandaşı olma şansı var.

FRANSA LİUE 1

AB vatandaşları takımlarda yerli olarak oynatılabiliyor. AB dışından ise en fazla 4 yabancı transfer edilebiliyor.

İTALYA SERIE A

AB pasaportlu oyuncular yerli statüsünde oynayabiliyor ve İspanya'dan farklı olarak AB pasaportu olmayan 5 oyuncuyu kadrolarında bulundurabiliyorlar.

BELÇİKA

Belçika’da yabancı sınırlaması yok. Fakat kadrodaki en az 6 futbolcu altyapıdan yetişmiş olma şartı var.

HOLLANDA

Hollanda’da 18-19 ve 20 yaş futbolcular için asgari maaş şartı isteniyor ve yabancı sınırı uygulaması yok.

AVUSTURYA

Avusturya’da yabancı oyuncu sınırlaması yok. Kulüpler milli takım için seçenek oluşturması adına en az 10 Avusturyalı futbolcuyu kadrosunda bulundurmak zorunda.

RUSYA

Rusya'da yabancı oyuncu transferi sınırsız ancak takımlar sahada en fazla 7 yabancı oyuncu ile yer alabiliyor.

PORTEKİZ

Portekiz'de yabancı oyuncu sayısı ile ilgili herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

ROMANYA

Romanya, Avrupa'da en katı yabancı kuralı kullanan ülkelerden biri olarak dikkat çekiyor. Romanya. AB üyesi ülkelerin oyuncuları Romanya'da yerli statüsünde oynayamıyor ve kulüplerin 5 yabancı oyuncu transfer etme hakkı var.

YUNANİSTAN

AB üye ülkeleri vatandaşı olan futbolcular yerli statüsünde oynayabiliyor. Onların dışında 5 yabancı kuralı var.

İSVEÇ

Kadroda yabancı oyuncu sınırsız ancak sahaya çıkacak oyuncu sayısı en fazla 3..

EMRE EKİCİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER