banner6

Kızıldağ Karakucak Güreşleri başlıyor

Adana’nın merkez ilçesi Karaisalı’ya bağlı Kızıldağ Yaylası’nda 27-29 Ağustos tarihleri arasında 536’ncısı gerçekleştirilecek olan Kızıldağ Karakucak Güreşlerinde 760 pehlivan kol bağlayacak

Kızıldağ Karakucak  Güreşleri başlıyor

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Karaisalı’ya bağlı 1650 rakımlı Kızıldağ Yaylası’nda düzenlenecek olan 536. Kızıldağ Karakucak Güreşleri ve şenlikleri Karaisalı Belediyesi’nin ev sahipliğinde Aladağ, Feke, Karataş, Pozantı, Saimbeyli, Sarıçam, Tufanbeyli, Yumurtalık ve Yüreğir belediyelerinin destekleriyle düzenlenecek.

Kızıldağ Karakucak Güreşleri ve şenlikleri Cumhur İttifakı belediyelerinin işbirliğiyle gerçekleştirilecek. Karaisalı Belediyesi’nin işletmeciliğini yaptığı Varda Çardak Kafe’de gerçekleştirilen ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Başdanışmanı Hüseyin Sözlü’nün ‘Güreş Ağası’ olduğu etkinliklerin basın toplantısına Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel, Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintımar, Sarıçam Belediyesi Spor İşleri Müdürü Kadir Gül, ÇGC Başkanı Cafer Esendemir katılarak destek verdi..

Toplantının açılış konuşmasını yapan Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, bu yıl 536’ncısının gerçekleştirileceği Kızıldağ Karakucak Güreşleri’nin bu hafta sonu 29 Ağustos Pazar günü yapılacağını belirterek, “Güreşlerde Türkiye başta olmak üzere Gürcistan, Bulgaristan ve İran gibi ülkelerden de güreşçiler katılmakta..

536. Kızıldağ Yaylası Karakucak Güreşi Türkiye’nin en büyük karakucak güreşi organizasyonlarından birisidir. Önceki dönem Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü başkanımızın emek ve gayretleriyle güreşlerimiz dünya çapında bir organizasyon haline geldi. Güreşlerimiz minikler, yıldızlar ve büyükler olmak üzere 3 kategoride yapılacak. Güreşlere 55’i başpehlivan olmak üzere, 760 güreşçi katılım sağlayacak. Toplam ödülümüz 93 bin TL, başpehlivanlık ödülü ise 15 bin TL.

Ayrıca güreşlerimizden önce 27 ve 28 Ağustos tarihlerinde şenliklerimiz olacak, Latif Doğan, Ahmet Şafak ve birçok sanatçı sahne alacak. Tüm hemşerilerimizi güreş ve şenliklerimize davet ediyorum. Ayrıca güreş ve şenliklerde destek veren herkese teşekkür ediyorum “dedi.

Bu yıl organizasyona ‘Güreş Ağası’ olarak destek verecek olan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Başdanışmanı Hüseyin Sözlü ise organizasyonun önemine dikkat çekerek şu bilgilere yer verdi;

“Bu yıl 536’ncısı yapılacak ve çok büyük bir organizasyon. Dünyanın jandarmalığına soyunan Amerika Birleşik Devletleri’nin 536 yıllık bir organizasyonu olsaydı, inanın bundan büyük bir gurur duyardı. Bu güreşlere emeği geçenlere teşekkür ederim.

Bu zamana kadar buralarda güreşmiş, buranın gelişmesine katkı koymuş o bütün pehlivanlarımıza, rahmeti rahmana kavuşan güreşçilerimize de buradan teşekkür ediyorum. Buraya gelecek güreşçilerimize de başarılar diliyorum.

Ben, 2013 yılında Ceyhan Belediye Başkanıyken, seçimlere hazırlanırken çok güzel bir güreş olmuştu. O zaman, Kızıldağ yaylasından tahliyelerin çok zor olduğunu gördüm. Bu yolları yapmayı Cenab-ı Allah bize nasip etti. Burada, Kırkpınar ve Elmalı Güreşleri’nden aşağı kalmayan bir organizasyon yapılıyor. Tanıtma noktasında hala eksiklerimiz var. Bunu düzeltmekte biz Adanalılara düşüyor.

İnşallah bu organizasyonu hak ettiği noktaya taşırsak, Adana’mız için büyük bir kazanç olur. Muhakkak ki önem vermeye, korumaya değer bir organizasyon. Bu organizasyonda herkes elini taşın altına koymalı”

Organizasyonun tertip komitesinde yer alan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay da, Kızıldağ Karakucak Güreşleri’ne katkı koymaktan her daim gurur duyduğunu belirterek şöyle konuştu;

“Gerçekten çok büyük bir organizasyon.. Öncelikle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.  Bu güreşler, Çukurova’nın önemli bir şerefi. Sahip çıkmak, omuz vermek ve bunu ülke gündemine taşımak Kuvva-i Milliye Ruhu ile yapmış oldukları savaşlardaki kazanımlar kadar önemli olduğunu düşünüyorum.

Bugün Elmalı güreşleri canlı yayınlanıyor, ülke gündemi oluyor. Zaten Kırkpınar da öyle. Ama, bu kadar köklü Kızıldağ Güreşleri’ni eğer ülke gündemine taşıyamıyorsak, bunu hepimizin ayıbı olarak değerlendiriyorum. En azından sosyal medya hesaplarından herkes paylaşırsa gündeme taşıyabiliriz.”

Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintımar da bu önemli organizasyonla Türk sporuna yaptıkları katkılardan dolayı Tertip Komitesi’ne teşekkür ederek iyi dileklerde bulundu.

TERTİP KOMİTESİ

Tertip Komitesi’nde; Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hamza Yerlikaya, Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel, Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin Gökçe, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Tufanbeyli Belediye Başkanı Remzi Ergü, Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Filik, Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Karaisalılar Dernek Başkanı Hasan Dönmez, AK Parti Karaisalı İlçe Başkanı Osman Kurdak, MHP Karaisalı İlçe Başkanı A. Sezai Yılmaz, Ülkü Ocakları Karaisalı İlçe Başkanı Kenan Küçük, Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintımar, Sarıçam Belediyesi Spor İşleri Müdürü Kadir Gül, Güreş İl Temsilcisi Veysel Alanoğlu, Türk Güreş Vakfı Adana Şube Başkanı İlyas Karabulut ve Karakucak Güreş Başpehlivanı Hüseyin Atlı yer aldı..

536. Kızıldağ Karakucak Güreşleri’nde bu yıl 55’i başpehlivan 760 güreşçi mücadele edecek. Ayrıca başpehlivanlığı kazanan güreşçi 15 bin TL para ödülünün sahibi olacak. Öte yandan şenlikte Latif Doğan, Ahmet Şafak ve birçok sanatçının sahne alacağı açıklandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER