Su…

Tevfik DİNÇKALMIŞ

Su tüm canlıların yaşam kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Herkes bilir ki, ‘Susuz hayat olmaz’. Birleşmiş Milletler'e bağlı UNESCO'nun hazırladığı 2019 Dünya Su Raporuna göre bugün 2 milyar insanın temiz su kaynaklarına düzenli erişimi yok.

Su kaynaklarının kısıtlı olması ve artan çevre kirliliği nedeniyle her geçen gün temiz suyun azalması ile birlikte temiz suya erişemeyen insan sayısının 2050 yılına kadar daha da aratacağı ön görülüyor.

Artan dünya nüfusu, küresel ısınma, kuraklık, doğaya salınan kimyasal atıklar, yer altı ve üstü doğal su kaynaklarının kirlenmesi, tarımda bilinçsiz su kullanımı gibi ve daha birçok nedenden dolayı sularımız her geçen yıl azalıyor

Biran önce önlem alınmazsa çok değil yakın zaman içerisinde çok büyük sıkıntılar çekebiliriz. Tabi temiz suya ulaşamama beraberinde birçok hastalığı da getirecektir. Bu da bir gerçek.

İşte bu bağlamda 1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 22 Mart tarihi Dünya Su Günü olarak kutlanıyor.

Birleşmiş Milletler bu günü çağımızın öncelikli su sorunlarına dikkat çekmek, insanları bilinçlendirerek gerekli önlemleri almak bakımından uyarmaktadır.

Aslında bu tüm canlılar için önemlidir. İnsanoğlu dünyanın değişiminde en büyük rolü oynuyor. Onun için en önemli görev de insanoğluna düşüyor. Bu bağlamda sularımızı korumamız gerekiyor.

Su önemli… Değerini bilelim.

 

 

YORUM EKLE