Suyun şakası olmaz…

Bahar ile birlikte günler uzamaya, havalar da ısınmaya başladı. Türkiye’nin önemli tarım bölgesi Çukurova’da da çiftçilerimiz hummalı bir çalışma içerisine girdi. Bir yandan mevcut ürünlerin sulaması, ilaçlanması ve çapası gibi bakımı, diğer yandan yeni ürünler toprakla buluşturuldu.

Su, bugün tüm canlılar için hayatı önem taşır. Boşa dememişler, ‘Susuz hayat olmaz’ diye… İşte Adana ilimiz de tarım bakımından önemli bire sahip olması nedeniyle, hem kent merkezinde, hem de ovada çok sayıda sulama kanal ve kanaletlerine sahip.

Havalar ısınmaya başladı. Tahminlere göre de önümüzdeki hafta sıcaklıklar 30 derecelerin üzerine çıkacak. Hal böyle olunca da yıllardır ilimizde en büyük sıkıntı olan boğulma vakaları gündeme gelmeye başlar.

Çünkü havaların ısınmasıyla birlikte insanlar deniz, baraj, göl ve kanalet gibi yerlere giderek serinlemeye çalışır. Her yıl bütün uyarılara rağmen maalesef üzücü vakalar eksik olmaz.

Umarız bu yıl üzücü haberleri almayız. Unutulmamalıdır ki, suda yüzme bilenler de bilmeyenler kadar, boğulma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Çünkü suyun şakası olmaz.

Özellikle ilimizin kent merkezinde önlemler alınmalı, kötü sonuçlara mahal verilmemelidir. Lütfen bu konuda veliler çok dikkatli olsun.

Akıntılı veya girdaplı bölgeler, bulanık ve dibi görülmeyen yerler, baraj ve göletler, dalgalı bölgeler, deniz araçlarının geçtiği rotalar, aniden derinleşen sular, boğulma tehlikesi yaratabilecek en önemli yerlerdir.

Tehlikeli yerlerde serinlemeye çalışmaktansa, belediyeler tarafından yaptırılan havuzları tercih etmeliyiz. Oralarda hem yüzmeyi öğrenir, hem de serinlersiniz.

Lütfen dikkatli olalım.

YORUM EKLE