Tarım…

Ekrem GÜL

Tarımın önemi her geçen gün artıyor. Tüm dünya artık bunun bilincinde. Özellikle son yıllarda yaşanan iklim değişikliği, tarımsal doğal kaynakların hızla bozulması, açlık, yoksulluk, küresel ekonomik kriz derken, tüm bunlar tarımsal üretimin sürdürülebilirliğini tehdit eder hale geldi.

Her ne kadar şimdilik ülkemiz toprak, su ve iklim gibi tarımsal doğal kaynaklar bakımından zengin bir yer olarak gözükse de küresel ısınmanın ne getireceğini bilemeyiz.

Bilim adamları gelecekte tarımın stratejik sektörlerin başında yer alacağını söylüyor. Gerçekten de durum öyle olacak. Çünkü çok değil, 2040-20150’li yıllarda Dünya nüfusu 9-10 milyarı bulur.

Dolayısıyla bunu göz önünde bulunduracak olduğumuzda tüm bu nüfusu beslemek gerekecek. Hal böyle olunca da tüm gözler doğal olarak tarım sektörüne çevrilecek. Bu da en fazla stratejik öneme sahip sektörlerin başında yer alacak sektörün tarım olacağı demektir.

Ayrıca küresel ısınma, su kaynaklarının kıtlığı, tarım arazilerinin amaç dışı kullanılması da tarım alanlarında ciddi azalmalara neden olacak.

Bilinçsiz ilaç ve gübre kullanımı, bilinçsiz sulama, ağır toprak işleme, ekim nöbetine uymama, özellikle anız yakımı, son dönemde almış başını gitmiş diyebiliriz. Ülkemizde bu bakımdan gerekli önlemler alınıyor ancak, tam olarak çözüm üretilemedi diyebiliriz.

Bu bakımdan tarım arazilerinin amaç dışı kullanımı, su sorunu, gıda güvenliği ve kalitesi, erozyon, çevre sorunları ve benzeri sorunlara acilen çözüm bulunmalı, doğru planlamalar ile tarım yapılmalıdır.

Verimli tarım arazilerine sahip ülkemiz, elindeki fırsatı iyi değerlendirmelidir. Bu hem insanımız, hem de ülkemizin kazanması için çok önemli…

 

YORUM EKLE