TARTAR– NEDİR ?

Daha önceleri sağlık kurumunda 12 yıl görev yaptım. Bu yıllar içerisinde edindiğim bilgilerim ve tecrübelerim doğrultusunda sizleri nacizane  fikirlerimle bilgilendirmek istedim. EVET TARTAR NEDİR. ? Halk dilinde diş taşı olarak bilinir.

Dişlerimiz ve ağız içimiz vücudumuz odak merkezidir. Gün boyu yediğimiz besinler( özellikle fase food tarzı) , içtiğimiz içecekler ( özellikle asit içerenler) diş mineleri üzerinde  bakteri üretir. Bu bakteriler diş ve dişeti arasına  sızarak orada bir tehlike  yaratır.

Fırçalanmayan ve bakım yapılmayan dişlerimizin üzerinde bir katman oluşur. Bu da zamanla diş taşı dediğimiz tartar birikimini oluşturur. Dişetlerinin gerilemesine ve güçsüzleşmesine neden olur. Diş köklerimizin açığa çıkmasını sağlayarak sallanmalara ve dişlerimizi kaybetmemize sebebiyet verebilir.

Bu gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyor isek altı ayda bir diş hekimlerimizi ziyaret ederek detertraj dediğimiz distaşı temizlik işlemini yaptırmamızda çok büyük fayda vardır. Bu durumda ise günde ağız içi bakımımızı yapmamız, dişlerimizi en az iki kere fırçalayıp , diş ipi kullanmamız gerekir.

Güzel ve sağlıklı bir gülüşe sahip olabilmek için ağız içi ve diş sağlığı bakımımızı ihmal etmeyelim. . Bembeyaz dişler, sağlıklı gülüşler diyorum.

YORUM EKLE

banner2