banner6

Bu öğrenciler uzay gözlemi yapıyor

Adana’da yapılan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nda ilginç kareler ortaya çıkmaya devam ediyor. Kimileri saklama kabından kuluçka makinesi yapıyor. Kimileri ise, güneş enerjisiyle şarj edilen bilen telefon aparatı yapıyor. Benzeri ilginç çalışmalarına öğrenciler her geçen gün bir yenisini ekliyor.

Bu öğrenciler uzay gözlemi yapıyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER/ÖZEL)-Bu okulların arasında Aladağ İmam Hatip Ortaokulu’da bulunuyor. Aladağ İmam Hatip Ortaokulu, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Destekleme Programı kapsamında hazırlamış oldukları proje kapsamında teleskop aldı. Aladağ İmam Hatip Ortaokulu sahip olduğu teleskop sayesinde Adana’nın ilk ve tek teleskopu olan ve öğrencilerine teleskopla uzay gözlemi yaptıran devlet okulu oldu.

Aladağ İmam Hatip Ortaokulu öğretmenlerinden Derya Çınar, okul öğrencilerinin bilimsel araştırma yapmasını sağlamak, ay ve diğer gezegenleri gözlemleyerek tüm özelliklerini öğrenmesi amacıyla proje hazırladı. Derya Çınar’ın hazırlamış olduğu proje TÜBİTAK tarafından kabul edilirken, okul yönetimi hazırlanan projeyi hayata geçirmek için gerekli olan teleskopu geçtiğimiz günlerde Ankara’ya giderek teslim aldı. Bu sırada okul idaresi teleskopun nasıl kullanılacağı ve uzay gözlemlerinin nasıl yapıldığını öğrenmesi için Derya Çınar’ı Çukurova Üniversitesi’nde bulunan UZAYMER’de eğitim alması için görevlendirdi.

Almış olduğu eğitimin ardından okuluna dönen Derya Çınar, proje isimleri bulunan öğrencilerine eğitim vermeye başladı.  Proje kapsamında Aladağ İmam Hatip Ortaokulu’na 10 cm odaklama özelliği bulunan orta sınıf kalite ve özelliklere sahip olan teleskop verilirken, manuel olarak çalışan ve koordinatları elle girilen teleskopun iyi sonuçlar verdiği belirtildi. Şuanda teleskopla projede isimleri yer alan öğrenciler gözlem yaparken, proje tamamlandıktan sonra TÜBİTAK tarafından verilen teleskop okula hibe edilecek. Bu aşamadan sonra ise tüm okul öğrencileri teleskopla inceleme ve gözlem yapma şansı bulacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2016, 15:43

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER