İŞ GÜVENLİĞİNDE MERDİVEN ALTI MALZEMELERE DİKKAT!

İş güvenliği konusu sık sık günde mi meşgul etmeye devam ediyor. Ancak iş güvenliği için kullanılan malzemelerin sahteleri nedeni ile alınan önlemlerin zayıf olduğu ileri sürüldü.

İŞ GÜVENLİĞİNDE MERDİVEN ALTI MALZEMELERE DİKKAT!

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) İş güvenliği konusu, yaşanan iş kazaları ile birlikte sürekli gündeme gelmeye devam ediyor. Ancak kullanılan koruyucu iş güvenliği malzemelerinin de sahtelerinin satışlarının devam ettiği öğrenildi. İş güvenliği için kullanılan malzemelerin güvenilirliği konusunda firmaların hassasiyet göstermeleri gerektiği belirtildi.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Altek Yapı Market Adana Firması Sorumlu Mahmut Er, iş güvenliği için kullanılan koruyucu maddelerin güvenilir sertifikalı ürünler alması gerektiğini savundu. Piyasa’da çok fazla merdiven altı diye tabir edilen ürünlerin bulunduğunu anlatan Er, “Şuanda orijinal ürün kullanan firmaların sayısı gün geçtikçe artıyor.  Buda tabiî ki sevindirici bir gelişme. Tabi ki yaptırım olmadan bu gelişme olsaydı daha iyi olacaktı. Ama şuanda eskiye nazaran biraz daha iyi. Bizim sattığımız ürünlerimiz zaten ağır sanayi endüstriyel firmalar. Vizör, rüzgar santralleri onlara verdiğimiz ürünlerin hepsi sertifikalıdır. Kaliteli ürün kullansınlar sertifikaları takip edilebilir olsun ve her şeyden önce yaptırımın biraz daha ağır olması gerekiyor.” dedi

Çalışanların kullandığı sertifikalı ürünü takip edebilmenin daha kolay olduğunun altını çizen Er, “Ama sertifikasız ürünle, sertifikalı ürünleri ayrım yapmak çok zordur. Aldıkları ürünlerin sertifika numarasını yazarlar. Onun ne zaman üretildiğini ve benzeri özelliklerini görebilirler. Kullanım ömürleri var bu ürünlerin ve kullanım ömürleri iş alanlarına göre değişir. Her ürün 2 ay, 6 ay, 1 sene kullanılacak diye bir şey yoktur. Belli yerler vardır. Ağır sanayide kullanılan malzemenin ömrü ile başka bir alanda kullanılan malzemenin ömrü aynı değildir.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2015, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER