banner6

Süper Ay’ı görmek için ÇÜ Uzaymer’e koştular

Ay önceki gece 70 yıldır Dünya'ya en yakın konuma geldi. Süper Ay olarak adlandırılan doğa olayı Türkiye'den de görünürken, Çukurova Üniversitesi Uzay Bilimleri ve Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden de (UZAYMER) izlendi. Süper Ay’ı Görmek İsteyen Adanalılar ÇÜ UZAYMER’e akın etti…

Süper Ay’ı görmek için  ÇÜ Uzaymer’e koştular

 ADANA(İLKHABER) - Ay önceki gece 70 yıldır Dünya'ya en yakın konuma geldi. Süper Ay olarak adlandırılan doğa olayı Türkiye'den de görünürken, Çukurova Üniversitesi Uzay Bilimleri ve Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden de (UZAYMER) izlendi. Süper Ay’ı Görmek İsteyen Adanalılar ÇÜ UZAYMER’e akın etti…

 

Gökyüzü meraklılarının dört gözle beklediği "Süper Ay" ÇÜ UZAYMER’de bulunan 20 cm (8 inç) ayna çaplı Newton tipi teleskoplar eşliğinde halka açık bir şekilde izlendi. Türkiye'de güneşin batmasıyla birlikte Süper Ay çıplak gözle de görülebildi. 21. Yüzyılın en yakın dolunayını görmek isteyen Adanalılar, gece 24’ten sonra ÇÜ UZAYMER’e geldi.

 

UZAKLIK 356 BİN KİLOMETRE

UZAYMER Müdürü Prof. Dr. Aysun Akyüz, Süper Ay olayıyla ilgili bilgi vererek Ay’ın Dünya’nın etrafında eliptik bir yörüngede dolandığını ve Dünya’ya ortalama 380.000 km mesafede bulunduğunu söyledi.

 

BİR SONRAKİ 2034

Ay’ın eliptik yörüngeden kaynaklı en yakın ve en uzak konumları bulunduğunu hatırlatan Prof. Dr. Akyüz, 14 Kasım 2016 günü Ay’ın Dünya’ya en yakın konumunda olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

“Ay bu konumda Dünya’ya yaklaşık 356.509 km mesafede oldu. Ay, en son Ocak 1948’de Dünya’ya bu kadar yaklaşmıştı. Bir sonraki en yakın konumuna ise 25 Kasım 2034 günü ulaşacak. Ay, 14 Kasım’da ortalama bir dolunaya kıyasla %14 daha büyük ve %30 daha parlak görüldü. Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu bu konumu Çukurova Üniversitesi Uzay Bilimleri ve Güneş Enerjisi Araştırma Uygulama Merkezi’nden de gözlemledik. ÇÜ UZAYMER olarak buna benzer önemli gök olaylarının gerçekleştiği günlerde halka açık gözlemlerle bilgilendirmeler yapıyoruz. Bu etkinliklerde 20 cm (8 inç) ayna çaplı Newton tipi teleskoplar kullanıyoruz.”

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2016, 16:27

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER