YEREL GAZETECİLER CEPHE SAVAŞÇISIDIR

Kocaeli İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ketenci, Basın İlan Kurumu’nun gazetecilere yönelik seminerinde yerel gazetecilerin önemine dikkat çekti:

YEREL GAZETECİLER CEPHE SAVAŞÇISIDIR

Adnan AVUKA

MARDİN (İLKHABER) - Basın İlan Kurumu tarafından Mardin’de gazetecilere “Genel Gazetecilik” ve “Sayfa Tasarım Programı Eğitimi” hakkında seminer verildi.

Mardin Gazeteciler Cemiyeti ve Mardin Gazeteci ve Yazarlar Cemiyetinin işbirliğiyle Hilton Garden İnn Mardin otelinde verilen seminere Kocaeli ve İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hasan Fehmi Ketenci, Basın İlan Kurumu Kontrol Hizmet Müdürlüğü Şefi Özer Elikoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Seminerde konuşan Hasan Fehmi  Ketenci, düzenlenen programın yerel gazeteler için önem arz ettiğini gazetelerin etkisini arttırmada önemli bir rol adım olacağını söyledi.

Yerel gazetecilerin cephedeki savaşçılar olduğunu ve gazete yapılırken gazetecilerin nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmesinin okuru da etkileyeceğini ifade eden Ketenci, şöyle konuştu:

“ 40 yıldır gazetecilik yapmaktayım. Yerel medyayla en çok haşır çeşir olan gazetecilerden birisiyim.  Yerel medyanın çok iyi görevi var. Ulusal basın yerelden çok fazla yararlanmıyor. Bu önceden öyle değildi. Bizim için yerel medya çok önemli. Bir süredir başlattığımız bu eğitim seminerleri yerel medyanın etkisini arttırması için düzenleniyor.”

Bir gazete okurunun ilk baktığı şey tasarımdır. Kullanılan güzel görsel okurunu hemen çekebilir. Yerel medya çalışanlarının kolay bir iş olmadığını düşünüyorum. İyiyle bir şey yaptığınızda bunu size kimse söylemez ama kötü bir şey yaptığınızda hemen uyaracak birileri var. Buda elinizi kolunuzu bağlıyor.”

Yerel gazetelerin satışa dönük olmadığını aktaran Ketenci, “ İzmir, Kocaeli, Bursa´da yerel gazete tirajları çok yüksek. Bu da ulusal gazetelerin tirajın düşük olmasını sağlıyor. Kocaeli´de yerel gazete standları var bunu her yerde görebilirsiniz. İyi bir gazete yapıldığında aboneye de gerek kalınmıyor direk satışa dönük oluyor. “ şeklinde konuştu.

Basın İlan Kurumu Kontrol Hizmet Müdürlüğü Şefi Özer Elikoğlu, bir çok ilde farklı seminerler düzenlendiğini, Mardin´de de böyle bir seminerde bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Elikoğlu, yerel gazeteciliğin ilerisinin de gelecek olduğunu söyledi.

Yerel gazetelerin gelişimine katkı sunmaktan mutluluk duyduğıunu belirten Adnan Günbegi, “ Eğitim ile birlikte gazetelerin tasarımında büyük değişiklikler olacak. Bu eğitimi sağlayabilmemiz için bize destek veren Cemiyet Başkanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik, ise uzman kadro tarafından verilen eğitim seminerine ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Seminer, düzenlenen eğitim programlarının ardından sona erdi.

Seminere il ve ilçelerde görev yapan ulusal basın mensupları ve yerel gazete temsilcileri katıldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2015, 18:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2