Tepebağ...

Adana’nın tarihi bölgesi Tepebağ’ı bilmeyen yoktur. İçerisinde tarihi camiler, hamamlar, konaklar, okul ve daha niceleri bulunan kentin tarihine ışık tutan çok önemli bir yer olan Tepebağ bölgesi maalesef hak ettiği ilgiyi göremiyor.

Aslında Avrupa ülkelerinde bu gibi yerler zaman kaybetmeksizin gerekli restorasyon çalışmaları yapılarak yaşama kazandırılıyor. Hatta çoğu kurumlar tarafından işletilip hem tarihi, yaşama imkanı veriliyor, hem de o yerin canlı tutulması ve gelecek kuşaklara ulaştırılması sağlanıyor. Bunu biz neden yapmayalım?

Adana ilimiz de çok eski devirlerden beri çok sayıda medeniyetlerin yaşadıkları bilinir. Tarih bakımından binlerce eser hala ayakta ve daha bir o kadarı da gün yüzüne çıkmayı bekliyor.

Hele Tepebağ bölgesini bilmeyen yoktur. Binlerce yıldır kent merkezi konumundaydı ve hala o özelliğini koruyor. Ancak tarih kokan bölgede her ne kadar bazı eserler gerekli bakımı yapılıp günümüzde yaşatılmaya başlasa da, çoğu atıl durumda, kaderine terk edilmiş.

Tepebağ bölgesinde bulunan binlerce esnaf bu konuda sıkıntılı. Çünkü yıkılmaya yüz tutmuş birçok bina tehlike saçıyor. Özellikle kış aylarında, rüzgarlı günlerde tahta ve taş parçaları yollara saçılıyor, yollardan geçenler hayati tehlike geçiriyor. Ayrıca o güzelim mimari le yapılmış eserler git gide yok oluyor.

Aslında o tarihi eserler yapılıp günümüze kazandırılsa, günümüz eserlerinden daha güzel görüntü verecektir. Örneğin Ramazanoğlu Konağı, Memiş Paşa, Irmak Hamamı, Musa Ballı Konağı, restorasyonu devam eden Tepebağ Ortaokulu, Atatürk Evi ve yenilenen diğer bazı evleri görüyoruz.

Kente ayrı bir güzellik ve renk katıyorlar. Tepebağ’ın tamamının öyle olduğunu bir düşünebiliyor musunuz? Ne kadar güzel bir görüntü olurdu. Hamamlar, camiler, konaklar, evler hepsi Adana’yı yine o eski güzel tarihlere götürürdü. Ayrıca turizme çok büyük katkı sağlayacağına eminim.

Umarız Tepebağ’daki tüm tarih ortaya çıkarılıp, gerekli restore işleri yapılarak günümüze kavuşturulur. Hem tarihi, hem görsel hem de Adana’nın turizmine büyük katkı koyar. 

Kentin ileri gelenleri bu işe bir an önce el atmalı bence…

 

YORUM EKLE