Vadesi gelmiş ve ödeme imkanı bulunan borcu geciktirmek günah mıdır?

Vadesi gelmiş ve ödeme imkanı bulunan borcu geciktirmek günah mıdır?

       Borcunu vaktinde ödemeyen kimsenin, gelip mühlet istemesi lâzımdır. Ödeme imkânı olduğu hâlde, borcunu geciktirmek günahtır. Hâdis-i şerifte buyurulur ki: “Borcunu vaktinde ödememek zulümdür.”  Yine bir başka Hâdis-i şerifte buyurulur ki: “Zenginin (ödeme imkânı olanın) borcunu ödemeyip, oyalaması zulümdür.” Borcu vaktinde ödememeye zulüm, ödemeyene de zalim denmiştir.

 

Havaic-i Asliyye Nedir?

     Zekata tabi olmayan temel ihtiyaç maddeleri manasına gelmektedir. İslâm'da diğer bedenî ve malî yükümlülüklerde olduğu gibi, zekatta da mükellefin durumu göz önünde bulundurularak, makul ve taşınabilir sorumluluk yüklenmiştir.

     Bu nedenle fakihler, zekat ve sadaka-i fıtr ile yükümlü olmak için, kişinin temel ihtiyaçlarından fazla olarak Nisâp miktarı mala sahip olma şartını aramışlardır. Zira temel ihtiyaç miktarı ile refah ve zenginlik meydana gelmez. Temel ihtiyaç miktarı mal, kişinin yaşaması için zarurî olan miktardır.

 

Jinekolojik muayene sonrası gusül abdesti gerekir mi?

Jinekolojik muayeneden sonra gusül abdesti almak gerekmez. Namaz kılınacağı zaman abdest alınması yeterlidir. Gusül almayı gerektiren durumlar; cinsel ilişki, rüyada veya uyanıkken boşalma ve kadınların adet ve lohusalık bitimidir.

Oğlum memur olursa bir kurban keseceğim diyen kimse bu kurbanın etinden yiyebilir mi?

     Bu bir adaktır şart yerine gelirse kesilmesi vacip hale gelir. Yani çocuk memur olursa bu adak kesilmek zorundadır. Ancak adak yapan kimse, adadığı hayvanın etinden yiyemez. Etin tamamını dağıtması gerekir. Şayet bir miktar yemiş olursa, yediği etin kıymetini fakirlere para olarak vermesi gerekir

    Adak yapan, adadığı hayvanın etini, fakir olsalar bile, usul ve füruna ve geçimi üzerine bağlanmış bulunanlara yediremez. Usul, ana ve baba tarafından yükselen soya denir. Füru, evlatlardan aşağı inen soylara denir.

 

Günün Ayeti

Eğer onlardan biri (anne baba) ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa sakın onlara "ÖF!"bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle

(İsra Suresi, 23-24)

 

Günün Hadisi

Allah’ın rızası, anne ve babanın rızasındadır. Allah’ın gazabı da anne babanın öfkesindedir.

 Tirmizî, Birr, 3.

 

Günün Sözü

"Batı kalbi Doğu aklı kaybetti!"

Muhammed İkbal

 

Günün Duası

Ya rabbi aklımızın ve vicdanımızın, kötü ihtiraslarımıza engel olmasını nasip eyle.

 

 

Bunları biliyor muyuz?

Umûm-i belvâ nedir?

Bir musibet veya sıkıntının herkesi kapsayacak şekilde yaygın hale gelmesi demektir. İslâm dini, kolaylık ve rahmet dinidir. Bu nedenle zarûret ve ihtiyaç hallerinde zarûretin derecesine göre hükümlerde esneklik sağlanarak bazı istisnalar getirilmiştir

 

Günün Nüktesi

Birlikte Yemek…

Resul-i Ekrem, dostlarıyla birlikte, binek hayvanlarından iner inmez, yüklerini yere koydular, daha sonra bir koyun keserek yemek hazırlamaları için karar aldılar.

Birisi:

— Koyunu ben keserim, dedi.

Diğeri:

- Derisini ben yüzerim, dedi.

Üçüncüsü:

- Etini de ben pişiririm' diye söze katıldı.

Dördüncü

Resul-i Ekrem

- Çölden odunu da, ben toplarım, buyurdu.

Topluluk:

- Ey Allah'ın elçisi, siz zahmet etmeyip sakin bir köşede oturursanız, biz bu işlerin hepsini seve seve yaparız, dediler.

Resul-i Ekrem :

- Evet, yapabileceğinizi biliyorum. Fakat Allah, 'Her hangi bir kulunun, kendi dostları ve arkadaşlarından, özel imtiyazlarla ayrılarak, seçkin bir vaziyette görünmesini sevmez' buyurdu.

 

Sonra çöle doğru gitti ve çölden çalı çırpı toplayıp getirdi.

 

YORUM EKLE