Reklam
Reklamı Geç
Video Önü Reklam
Reklam

Günde 31 sağlık çalışanı şiddete maruz kalıyor

Bayram BULUT
ADANA (İLKHABER) - Adana Tabip Odası binasında bir basın açıklaması yapan Adana Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten, hekim ve sağlık çalışanlarının öldürülmesine, sözel ve fiziksel şiddete maruz kalmasına tepki göstererek Sağlıkta Şiddet Yasasının acil çıkması gerektiğini belirtti. Sağlık çalışanına şiddet ve ölümün dur durak bilmediğini söyleyen Başkan Ökten, Aksaray'ın Eskil ilçesi Bozcamahmut köyü Aile Sağlığı Merkezi'nde çalışan aile hekimi Dr. Hüseyin Ağır’ın, görevi başında daha önce aynı ASM’de çalışan hemşirenin emekli polis eşi tarafından 29 Mart 2017 tarihinde kurşunlanarak öldürüldüğüne dikkat çekti. Ağır’ın ikisi küçük yaşta, biri henüz doğmamış çocuklarının babasız kaldığı vurgulayan Ökten, Aile Sağlığı Merkezlerinde, iş güvencesinden yoksun, sözleşmeli, performans kriterlerine dayalı, güvenliksiz ortamlarda hizmet vermeye çalışan sağlık emekçileri, dayanışmanın, dostluğun, paylaşımın, iş barışının yok edildiği, rekabete dayalı sistemde maalesef hayatları pahasına çalışmaya devam etmek zorunda kaldıklarını ileri sürdü.
SAĞLIKTA ŞİDDET SONA ERSİN
Türk Tabipleri Birliği olarak 14 Mart haftası boyunca “Sağlıkta Şiddet Sona Ersin”, “Çalışırken ölmek de, öldürülmek de istemiyoruz!” diye taleplerini dile getirdiklerini vurgulayan Başkan Ökten, “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin boyutlarını paylaşmış ve Türk Ceza Kanunu'na bu konu ile ilgili bir madde eklenmesini içeren “Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısı” önerisini TBMM’de yaptığımız bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyurmuştuk. Maalesef, 2012 yılında Dr. Ersin Arslan, 2015 yılında Dr. Kamil Furtun ve Dr. Aynur Dağdemir’i çalıştıkları sağlık ortamında uğradıkları saldırı nedeniyle, 2012 yılında Dr. Melike Erdem’i ise SABİM hattı üzerinden oluşturulan şiddetin yoğun psikolojik baskısı sonucu ve son olarak 2017 yılı Mart ayı başında Dr. Metin Güneş’i otomobili ile seyir halindeyken uğradığı silahlı saldırı sonrasında kaybetmenin acısı henüz dinmemişken, Dr. Hüseyin Ağır’ı silahlı bir saldırı sonucu kaybettik. Dr. Hüseyin Ağır’ı kaybettiğimiz gün, Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yapan Dr. Mustafa Erdem’in önünün bir hastasının yakınları tarafından kesilerek ağır şekilde darp edildiğini ve ölüm tehdidi aldığını öğrendik. Resmi verilere göre ülkemizde her gün 31 sağlık çalışanı şiddete maruz kalıyor, sağlık çalışanına şiddet olağan bir hale getiriliyor, bizlerden ölümlere alışmamız bekleniyor. Ama biz, ne sağlık çalışanlarının şiddet görmesine, ne de ölümlerine alışmayacağız!” dedi.
ŞİDDET YASA TASARISI ÇIKSIN
Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odalarının öncelikli gündemi olan sağlık çalışanlarına şiddetin son bulması için her türlü mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini dile getiren Başkan Ökten, “Şiddet Yasa Tasarısı’nın bir an önce yasalaşmasını talep ediyoruz. Dr. Hüseyin Ağır’ı kaybetmenin üzüntüsünü yürekten hissediyor, ailesine ve meslektaşlarımıza bir kez daha baş sağlığı diliyoruz. Biz sağlıkta şiddete, taşeronlaşmaya, her gün polikliniklerde yüzlerce hasta bakmaya, acillerde hasta bakma açısından rekor kırmaya, performansa, sıfır nüfuslu ASM’lere, kamu-özel ortaklığına hayır diyoruz. Sağlık çalışanlarının şiddet görmesine, öldürülmesine sessiz kalınmaması için tüm kamuoyunu duyarlı davranmaya, sağlık çalışanlarıyla dayanışma göstermeye davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
Bu içerik 832 kez izlendi.
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beyin damar hastalıklarından ölümler trafik kazalarından 2 kat fazla
Beyin damar hastalıklarından ölümler trafik kazalarından 2 kat fazla
Fikret Yeni’den, rakibi Akay’a açık oturum daveti
Fikret Yeni’den, rakibi Akay’a açık oturum daveti