Reklam
Reklamı Geç
Video Önü Reklam
Reklam

Uğurlu: Çiftçi tarlasını satıp, asgari ücretle çalışıyor

Uğurlu: Çiftçi tarlasını satıp, asgari ücretle çalışıyor
Bayram BULUT
ADANA (İLKHABER)-Kimya Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ali Uğurlu “Köyde ürettiği ürünü pazarlayamayan, yaptığı yatırımın karını alamayan çiftçi, köylü tarlalarını ellerinden çıkartarak, büyükşehirlere göç edip asgari ücretle çalışıyorlar.” dedi.
TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Adana Şubesi, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Güney Bölge Şubesi, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi ve Adana Veteriner Hekimler Odası tarafından “Gıda, Tarım ve Hayvancılıkta Tekelleşme” konulu panel düzenlendi. Seyhan Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen panel panelistleri Dr Bülent Işık, Doç Dr Gökhan Günaydın, Dr. H. Yalçın Köksal oldu. Panelin açılış konuşmasını ise, Kimya Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ali Uğurlu yaptı. Uğurlu, köyde ürettiği ürünü pazarlayamayan, yaptığı yatırımın karını alamayan çiftçi köylü tarlalarını ellerinden çıkartarak, büyükşehirlere göç edip asgari ücretle çalıştıklarını söyledi.
UĞURLU: TARIMIN TOPRAK İSTİHDAMI İÇERİSİNDEKİ PAYI 2012 YILINDA YÜZDE 35 İKEN, 2016 YILINDA YÜZDE 20’YE DÜŞMÜŞTÜR
Tarımın toprak istihdamı içerisindeki payı 2012 yılında yüzde 35 iken, 2016 yılında yüzde 20’ye düştüğünü ileri süren Uğurlu, “Kapitalizm tarıma hayvancılığa gıdaya girdikten sonra ne yazık ki hiç bir şey daha önce sürdürüldüğü şekilde sürdürülemez olmuştur. Bunun sonucunda gıda tarım ve hayvancılık belirli ellerde toplanmıştır. Tekelleşmenin altında yatan paradikma da budur. Tohum üretiminden zirai ilaca gıdanın üretiminden tüketimine kadar bütün safhaları etkilemektedir. Burada tartışılması gereken kapitalizmin bu üretim içerisinde olduğudur. Bildiğiniz gibi kapitalizm insan ihtiyaçlarını karşılamak için hiçbir şeyin içerisinde yoktur. Bunların amacı gerçekte kar etmektir. İnsani ihtiyaçları üretmek değildir. Kapitalizm sorgulanmadan Dünya Ticaret Bankası, İMF, Dünya Ticaret örgütü analiz edilmeden dünyada ve ülkemizde ne gıdayı, ne tarımı, nede hayvancılığı sağlıklı olarak analiz etmek mümkün değildir. Türk tarımı ciddi olarak desteklenseydi, küresel sermaye ile baş edebilmek için en büyük silahtı. Köyde ürettiği ürünü pazarlayamayan, yaptığı yatırımın karılığını alamayan çiftçi köylü tarlalarını ellerinden çıkartarak büyükşehirlere göç edip asgari ücretle çalışıyorlar. Tarımın toprak istihdamı içerisindeki payı 2012 yılında yüzde 35 iken, 2016 yılında yüzde 20’ye düşmüştür.” diye konuştu.
BİYOLOJİK TÜRLERİN YOK OLUŞ ORANI
Daha sonra ise, Dr Bülent Işık yaptığı sunumunda biyolojik türlerin yok oluş oranı ortalamanın çok üzerinde seyrettiğini söyledi. Işık, sunumunda şu ifadelere yer verdi; “Türlerin yaşam sahnesinden çekilmesi veya yok olması normaldir. Yavaş da olsa koşullan değişir ve bazı türler değişen koşullara uyum sağlayamadıkları için yok olur. Sorun günümüzdeki tür yok oluş oranının ortalamanın çok üzerinde seyrediyor olması. Dünya genelindeki her türlü ekosistemde biyolojik tür kayıpları olduğu gözleniyor. Türleri olağan dışı bir hızla kaybediyoruz. 1900-2015 yılları arasında değerlendiren çok önemli bir çalışmada karalarda yaşayan omurgalı türlerinin yüzde 32’sinde nüfus büyüklüğünün düştüğü, bu canlıların yaşamını sürdürdüğü coğrafi bölgelerin alan büyüklüğünün oranda yok edildiği tespit edildi. Örneğin çok daha ayrıntılı verilere sahip olduğumuz 177 memeli türünün coğrafi yaşam alanlarının en az yüzde 30’unu ve bu türlerin yüzde 40’ından fazlasının da yüz yıl öncesine kıyasla nüfuslarının en az yüzde 80’ini kaybettiği belirlenmiştir. Yaşam alanı kaybı ve nüfus kaybı azalması bir canlı türünün hayatta kalmasını zorlaştıran iki ana etmendir”

Ardından ise Doç Dr Gökhan Günaydın, Dr. H. Yalçın Köksal panel sunumlarını gerçekleştirdi.

Bu içerik 820 kez izlendi.
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beyin damar hastalıklarından ölümler trafik kazalarından 2 kat fazla
Beyin damar hastalıklarından ölümler trafik kazalarından 2 kat fazla
Fikret Yeni’den, rakibi Akay’a açık oturum daveti
Fikret Yeni’den, rakibi Akay’a açık oturum daveti